Events Manager - en to ja translation catalogue (1190 entries)

en:  is required.
ja: ～が必要です。

en: %d Spaces
ja: %d 場所

en: %s Attributes
ja: %s属性

en: %s Capabilities
ja: %sの利便性

en: %s Error. Try again?
ja: %sエラーです。再試行しますか？

en: %s Excerpts
ja: %s の抜粋

en: %s ID
ja: %sのID

en: %s List Formats
ja: %sリストのフォーマット

en: %s List/Archives
ja: %s リスト/アーカイブス

en: %s Options
ja: %sのオプション

en: %s Page
ja: %s ページ

en: %s Pages
ja: %s ページ

en: %s Rows
ja: %sの列

en: %s Settings
ja: %s 設定

en: %s Submitted
ja: %sが決定されました

en: %s added the event %s
ja: %sがイベント%sに加えられました。

en: %s added the event %s to %s.
ja: %sがイベント%sから%sに加えられました。

en: %s belonging to other sub-sites will have an extra slug preppended to it so that your main site can differentiate between its own %s and those belonging to other sites in your network.
ja: 他のサブサイトにある%sはエクストラスラッグを得ます。なのであなたのメインサイトは%sそのものと他のサイトにあるものとをnetwork上で見分けることができます。

en: %s could not be deleted
ja: %sは消去することができません

en: %s could not be deleted.
ja: %sは消去されませんでした。

en: %s created.
ja: %sが作られました。

en: %s custom post types can have archives, just like normal WordPress posts. If enabled, should you visit your base slug url %s and you will see an post-formatted archive of previous %s
ja: %sのカスタムポストタイプはWordPressのポストのようにアーカイブを持つことができます。もし有効にされると、%sの基本のスラッグurlで%sの以前のポストフォーマットのアーカイブスを見ることができます。

en: %s deleted
ja: %sは消去されました

en: %s excerpt
ja: %s 抜粋

en: %s excerpt fallback
ja: %s 抜粋フォールバック

en: %s is attending %s of the group %s.
ja: %sは%sグループの%sに参加しています。

en: %s is attending %s.
ja: %sは%sに参加しています。

en: %s is required.
ja: %sが必要です。

en: %s list footer format
ja: %sリストのフッターフォーマット

en: %s list header format
ja: %s リストのヘッダーのフォーマット

en: %s list item format
ja: %sのリストアイテムフォーマット

en: %s page
ja: %sページ

en: %s successfully deleted
ja: %sは正しく消去されました

en: %s successfully deleted.
ja: %sは正しく消去されました。

en: %s successfully duplicated.
ja: %sが正しくコピーされました。

en: %s users cancelled bookings.
ja: %s ユーザーは予約をキャンセルしました。

en: %s will not be attending %s anymore.
ja: %sはこれ以上%sに参加しません。

en: %s will not be attending %s of group %s anymore.
ja: %sはこれ以上%sグループの%sに参加しません。

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
ja: イベントの所有権は現在適切ではありません。しばらくお待ちください）

en: 1,2,3 or 2 (0 = all)
ja: 1,2,3または2(0=全て)

en: <li>No events in this location</li>
ja: <li>この場所にはイベントはありません</li>

en: <p>Events Manager is ready to go! It is highly recommended you read the <a href='%s'>Getting Started</a> guide on our site, as well as checking out the <a href='%s'>Settings Page</a>. <a href='%s' title='Don't show this advice again'>Dismiss</a></p>
ja: <p>イベントマネージャーの準備ができました。始める前に<a href='%s'>初心者ガイド</a>と <a href='%s'>設定画面</a>を読むことを強く勧めます。<a href='%s' title='このアドバイスを表示しない'>Dismiss</a></p>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
ja: <strong>ERROR</strong>: 登録できませんでした・・・<a href="mailto:%s">サイト管理者</a>に連絡してください !

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
ja: <strong>ERROR</strong>: ユーザーネームをいれてください。

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
ja: <strong>ERROR</strong>: メールアドレスを入力して下さい

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
ja: <strong>ERROR</strong>: このメールアドレスは正しくありません。

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
ja: <strong>ERROR</strong>: このアドレスはすでに使われています。べつのものを選んでください。

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
ja: <strong>ERROR</strong>: このユーザーネームは既に使われています。べつのものを選んでください。

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ja: <strong>ERROR</strong>: このユーザーネームは正しくない文字を使っているので無効です。正しいユーザーネームをいれてください。

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account (i.e. you can overbook). Emails are not resent automatically.
ja: <strong>注意:</strong>　チケットの有効性は考慮されません。（例えば予約を多くとることもできます）メールは自動的に再送はされません。

en: <strong>Warning : </strong> Various features afforded to users with an account will not be available, e.g. viewing bookings. Once you enable this and select a user, modifying these values will prevent older non-user bookings from displaying the correct information.
ja: <strong>Warning : </strong> 多くのアカウント向け機能は使用できません　例：予約を見るこの機能を有効にし、ユーザーを選び、値を操作すると、古いゲスト予約に正しい情報が表示されなくなります。

en: A new event has been published by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Edit this event - #_EDITEVENTURL <br/> View this event - #_EVENTURL
ja: 新しいイベントが#_CONTACTNAMEによって生成されました。<br/>イベント名 : #_EVENTNAME <br/>期日 : #_EVENTDATES <br/>時間 : #_EVENTTIMES <br/>このイベントを編集 #_EDITEVENTURL により詳しい情報があります。

en: A new event has been submitted by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
ja: 新しいイベントが#_CONTACTNAMEによって生成されました。<br/>イベント名 : #_EVENTNAME <br/>期日 : #_EVENTDATES <br/>時間 : #_EVENTTIMES <br/> #_EDITEVENTURL により詳しい情報があります。

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
ja: 新規アカウントが作られました。アクセスの詳細をメールで調べてください。

en: A previously published event has been modified by #_CONTACTNAME, and this event is now unpublished and pending your approval.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
ja: 以前生成されたイベントが#_CONTACTNAMEによって操作され、このイベントは非公開で、あなたの認証はまだされていません。.<br/>イベント名 : #_EVENTNAME <br/>:期日 #_EVENTDATES <br/>時間 : #_EVENTTIMES <br/>#_EDITEVENTURL により詳しい情報があります。

en: A user cancelled a booking
ja: ユーザーは予約をキャンセルしました

en: A valid email
ja: 安定したメールアドレス

en: Abbreviated weekdays
ja: 省略された週

en: Abbreviated weekdays?
ja: 省略された週ですか？

en: Actions
ja: アクション

en: Add Event
ja: イベントの追加

en: Add Location
ja: 場所の追加

en: Add New
ja: 新しく追加する

en: Add New Event
ja: 新しいイベントを追加

en: Add New Event Category
ja: 新しいイベントカテゴリーの追加

en: Add New Event Tag
ja: 新しいイベントタグの追加

en: Add New Location
ja: 新しい場所の追加

en: Add New Recurring Event
ja: 新しい繰り返しイベントの追加

en: Add Recurring Event
ja: 繰り返しイベントの追加

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
ja: チケットが有効になる期間を知らせる為に、開始/終了日時を追加してください。期限がないなら両方とも空白にしてください。

en: Add a tax rate to your ticket prices (entering 10 will add 10% to the ticket price).
ja: 税率をあなたのチケット価格に加えてください(10と入力することで10%がチケット価格に上乗せされます）

en: Add br tags to HTML emails?
ja: HTMLメールにbr タグを追加しますか？

en: Add location
ja: 場所を追加する

en: Add new ticket
ja: 新しいチケットの追加

en: Add or remove events
ja: イベントの追加もしくは除外

en: Add tax to ticket price?
ja: チケット価格に税率を上乗せしますか？

en: Address
ja: 住所

en: Address:
ja: 住所:

en: Admin Tools
ja: 管理ツール

en: Administrator Email
ja: 管理者のメール

en: After
ja: 後に

en: All
ja: 全て

en: All %s
ja: 全ての%s

en: All Ascending
ja: 全て昇順

en: All Categories
ja: 全てのカテゴリー

en: All Cities/Towns
ja: 全ての都市

en: All Countries
ja: 全ての国

en: All Day
ja: 終日

en: All Day Message
ja: オールデイメッセージ

en: All Descending
ja: 全て降順

en: All Event Categories
ja: 全てのイベントカテゴリー

en: All Event Tags
ja: 全てのイベントタグ

en: All Events
ja: 全てのイベント

en: All Regions
ja: 全ての地域

en: All States
ja: 全ての州

en: All countries text
ja: すべての国テキスト

en: All day
ja: 終日

en: All events
ja: 全てのイベント

en: All events link text?
ja: 全てのイベントリンクテキストですか？

en: All events will be moved to trash.
ja: 全てのイベントはゴミ箱に移りました。

en: All regions text
ja: すべての地域テキスト

en: All states text
ja: すべての州テキスト

en: All towns/cities text
ja: すべての街/都市テキスト

en: All your settings and events will be permanently deleted. This cannot be undone.
ja: 全ての設定とイベントは永久に消去されます。これは修復できません。

en: All your settings, including email templates and template formats for Events Manager will be deleted.
ja: 全てのＥメールテンプレートやEvents Manager のテンプレートフォーマットを含む設定は消去されます。

en: Allow %s to appear in the built-in search results.
ja: ビルトインの検索の結果に%sが表示されることを許可します

en: Allow WordPress post-style archives.
ja: WordPressのポスト形式アーカイブスを許可します

en: Allow anonymous event submissions?
ja: 匿名でのイベント提出を許可しますか？

en: Allow double bookings?
ja: 二つの予約、ダブルブッキングを有効にしますか？

en: Allow guest bookings?
ja: ゲストの予約を許可しますか？

en: Allow overbooking when approving?
ja: 予約定員の増加を許可しますか？

en: Already Booked
ja: 既に登録されています。

en: Already attending
ja: すでに参加しています

en: Already booked
ja: すでに予約されています

en: An email will be sent to an administrator of your choice when an event is published by users who are not administrators.
ja: メールは管理者に、イベントが管理者でないユーザーによって決定され、認証が行われている時に送られます

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
ja: コンタクトする人に誰かが予約をキャンセルした時にメールが送られます。

en: An email will be sent to the event owner when their event is approved. Users requiring event approval do not have the <code>publish_events</code> capability.
ja: イベントが認証された時に、イベントオーナーにメールが送られます。イベント認証を必要とするユーザーは<code>publish_events</code> の利便性がありません。

en: An email will be sent to your administrator emails when an event is submitted and pending approval.
ja: メールは管理者に、イベントが決定され、認証待ちの時に送られます。

en: An error occurred.
ja: エラーがありました。

en: An event with no bookings.
ja: 予約がないイベント

en: Anonymous Submitter Info
ja: 匿名の提出者情報

en: Anonymous event submissions
ja: 匿名でのイベント提出

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
ja: 匿名の提出者はいったん提出が終わるとそれを見たり編集したりすることはできません。あなたは彼らが見る成功時のメッセージを編集することができます。

en: Appears as the first default search option.
ja: 初めのサーチオプションの表示

en: Appears within the input box.
ja: インプットボックスへの表示

en: Apply
ja: 適用する

en: Apply global capabilities?
ja: グローバルな利便性を適応しますか？

en: Approval Required?
ja: 認証が必要ですか？

en: Approve
ja: 承認する

en: Approved
ja: 受け入れられている

en: Are current events past events?
ja: 現在のイベントは過去のイベントですか？

en: Are you sure you want to cancel your booking?
ja: 予約をキャンセルしますか？

en: Are you sure you want to delete all recurrences of this event?
ja: このイベントの繰り返しを全て削除したいのですか？

en: Are you sure you want to delete?
ja: 消去したいのですか？

en: Are you sure you want to detach this event? By doing so, this event will be independent of the recurring set of events.
ja: このイベントを切り離したいのですか？そうすると、このイベントは繰り返しから独立します。

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
ja: 予約を無効にしたいのですか？もしそうして保存をすると、現在の予約がすべて失われます。もしより多くの予約を制限するなら、定員を現在の予約から減らしてください。

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
ja: この繰り返しイベントを再スケジュールしたいのですか？もしそうなら予約情報が失われ、古い繰り返しイベントは削除されます。

en: Are you sure you want to reset Events Manager?
ja: あなたはEvents Manager をリセットしますか？

en: Are you sure you want to uninstall Events Manager?
ja: あなたはEvents Manager をアンインストールしますか？

en: As a site admin, you see all group events, users will only be able to choose groups they are admins of.
ja: サイト管理者として、あなたはすべてのグループイベントを見ることができます。ユーザーは彼らが管理しているグループのみ選ぶことができます。

en: Ascending
ja: 昇順

en: Assign bookings to
ja: 予約を割り当てる

en: Attributes
ja: 特性

en: Avail. Spaces
ja: 利用できる定員

en: Availability
ja: 利便性

en: Available
ja: 利用できる

en: Available Spaces
ja: 利用できるスペース

en: Available for
ja: 使用可能

en: Available from
ja: ～から利用できます

en: Available spaces
ja: 利用できる場所

en: Available until
ja: 利用可能になるまで

en: Awaiting Online Payment
ja: オンラインでの支払い待ち

en: Awaiting Payment
ja: 支払い待ち

en: Basic HTML is allowed in ticket labels and descriptions.
ja: ベーシックHTMLはチケットラベルや詳細に使用できます。

en: Be aware that some themes will not work with this option, if so (or you want to make your own changes), you can create a file named <code>single-%s.php</code> <a href='#'>as shown on the wordpress codex</a>, and leave this set to Posts.
ja: いくつかのテーマはこのオプションでは動かないことに注意してください。もしそうなら（または自分で変更したい場合は）<code>single-%s.php</code>この名前のファイルを作り、 <a href='#'>wordpress codexに表示されるように</a>このセットをポストに残すことができます。

en: Before
ja: 前

en: Before you save your changes, you can quickly send yourself a test email by clicking this button.
ja: 変更を保存する前に、テストメールをただこのボタンをクリックするだけで送ることができます。

en: Below you will find texts that will be displayed to users in various areas during the bookings process, particularly on booking forms.
ja: この下に、予約プロセス、特に予約フォームの間に、たくさんのエリアでユーザーに表示されるテキストがあります。

en: Body Classes
ja: ボディクラス

en: Book Now
ja: 予約します

en: Booked
ja: 予約されている

en: Booked Spaces
ja: 予約された場所

en: Booked User Emails
ja: 予約者のe-mail

en: Booker
ja: 予約者

en: Booking
ja: イベント作成

en: Booking %s
ja: %sを予約する

en: Booking %s.
ja: %sを予約しました。

en: Booking Cancellation Warning
ja: 予約キャンセルの警告

en: Booking Cancelled
ja: 予約がキャンセルされました

en: Booking Comment
ja: 予約コメント

en: Booking Confirmed
ja: 認証された予約

en: Booking Cut-Off Date
ja: 予約締切日

en: Booking Date
ja: 予約日

en: Booking Details
ja: チケットの詳細

en: Booking Email Templates
ja: 予約メールのテンプレート

en: Booking Form
ja: 予約フォーム

en: Booking ID
ja: 予約ID

en: Booking Notes
ja: 予約に関するメモ

en: Booking Pending
ja: 認証待ちの予約

en: Booking Rejected
ja: 拒否された予約

en: Booking Related Placeholders
ja: 予約関連のプレースホルダー

en: Booking already made
ja: 既に予約されています。

en: Booking button feedback messages
ja: 予約ボタンのフィードバックメッセージ

en: Booking cancelled
ja: キャンセルされた予約

en: Booking cancelled email
ja: キャンセルされた予約のメール

en: Booking cancelled email subject
ja: キャンセルされた予約のメール項目

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
ja: 予約はできました。十分な定員がありません！

en: Booking complete
ja: 予約完了

en: Booking confirmed email
ja: 認証された予約メール

en: Booking confirmed email subject
ja: 認証された予約のメール項目

en: Booking could not be %s.
ja: %sは予約ができませんでした。

en: Booking could not be created
ja: 予約が生成できませんでした

en: Booking error
ja: 予約のエラー

en: Booking form feedback messages
ja: 予約フォームのフィードバックメッセージ

en: Booking form texts/messages
ja: 予約フォームテキスト/メッセージ

en: Booking in progress
ja: 予約処理中

en: Booking note successfully added.
ja: 予約記録は正しく加えられました。

en: Booking pending email
ja: 予約希望メール

en: Booking pending email subject
ja: 予約希望メール項目

en: Booking rejected email
ja: 予約拒否メール

en: Booking rejected email subject
ja: 予約拒否メールの項目

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
ja: 予約ができました。現在認証待ちです（認証されるとメールが送信されます。）

en: Booking successful.
ja: 予約は成功しました。

en: Booking...
ja: 予約中・・・

en: Bookings
ja: イベント作成

en: Bookings %s. Mails Sent.
ja: %sを予約しました。メールが送られました。

en: Bookings Stats
ja: 予約統計

en: Bookings Table Settings
ja: 予約テーブル設定

en: Bookings are closed for this event.
ja: このイベントの予約は閉じられました。

en: Bookings closed
ja: 閉じられた予約

en: Bookings data
ja: 予約データ

en: Bookings disabled
ja: 予約無効

en: Bookings for %s
ja: %sの予約

en: Bookings have closed (e.g. event has started).
ja: 予約が閉じられました（例えば　イベントが始まったとき）

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
ja: 予約は管理者が認証するまで有効になりません。

en: Bookings/Registration
ja: 予約/認証

en: Bulk Actions
ja: バルクアクション

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unnapproved, choose yes.
ja: デフォルトとして、イベント場所は十分に予約がされると利用できなくなります。認証されなくても場所を予約するために、はいを選択してください。

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
ja: デフォルトで、カレンダー内の１日に一つのイベントしかないなら、その日のリンクをクリックすることで、単一のイベントを表示できます。もしはいを選択すると、いつもイベントリストを得ることができます。

en: By default, when a booking is made by a user, this booking is tied to a user account, if the user is not registered nor logged in and guest bookings are enabled, an account will be created for them.
ja: デフォルトとして、ユーザーによって予約がされた場合、それはユーザーアカウントにひも付けされます。もしユーザーが認証もログインもしていなくて、ゲスト予約が有効であれば、そのためのアカウントが作られます。

en: CSS File
ja: CSSファイル

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Calendar Day Event List Settings
ja: カレンダーのイベントリストの設定

en: Calendar events/day limit
ja: カレンダーのイベント/日の制限

en: Can users cancel their booking?
ja: ユーザーは予約をキャンセルできますか？

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancelation complete
ja: キャンセル完了

en: Cancelation error
ja: キャンセルのエラー

en: Cancelation in progress
ja: キャンセル処理中

en: Canceling...
ja: キャンセル中・・・

en: Cancellation
ja: キャンセルしました

en: Cancelled
ja: キャンセルされている

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category IDs
ja: カテゴリーID

en: Category Related Placeholders
ja: カテゴリー関連のプレースホルダー

en: Category:
ja: カテゴリー:

en: Change
ja: 変更

en: Changes saved
ja: 記録された変更

en: Changes saved.
ja: 変更が保存されました。

en: Check Dev Versions
ja: Devバージョンを確認します

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
ja: イベントコンタクトに、誰かが予約した際にメールが送られるようにするか選んでください。メールは初めて予約された時に送られます（認証または希望状態にかかわらず）

en: Check this option if you want to prevent the WordPress registration email from going out when a user anonymously books an event.
ja: ユーザーが匿名予約をした場合にWordPressの認証メールを送りたくない時はこの項目を確認してください。

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
ja: Google Mapsインテグレーションを有効にするためにこのオプションを調べてください

en: Checking for dev versions.
ja: dev versionsの確認

en: Checking...
ja: チェックしています

en: Choose a color for your category. You can access this using the %s placeholder.
ja: あなたのカテゴリーの色を選んでください。%sのプレースホルダーを使ってアクセスできます。

en: Choose a parent user to assign bookings to. People making their booking will be unaware of this and will never have access to those user details. This should be a subscriber user you do not use to log in with yourself.
ja: 予約を割り当てる親ユーザーを選んでください。予約をした人は意識することなしに、彼らのユーザーページにアクセスできなくなります。これは自分がログインに使わないsubscriber user向けです。

en: Choose an image for your category, which can be displayed using the %s placeholder.
ja: あなたのカテゴリーの画像を選んでください。%sのプレースホルダーを使って表示されます。

en: Choose from most used event categories
ja: 最も使われているイベントカテゴリーを選ぶ

en: Choose from most used event tags
ja: もっとも使われているイベントタグを選ぶ

en: Choose how prices are displayed. <code>@</code> will be replaced by the currency symbol, and <code>#</code> will be replaced by the number.
ja: 価格がどのように表示されるか選んでください。<code>@</code>が通貨シンボルによって移し替えられ、また<code>#</code>が数字によって移し替えられます。

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
ja: 予約前にログインすることをメンバーに確認するためにログインフォームを予約フォームに表示するか選んでください。

en: Choose which order your tickets appear.
ja: あなたのイベントの表示の順番

en: Choose your currency for displaying event pricing.
ja: イベントの値段に表示される通貨を選んでください。

en: Choose/Upload Image
ja: 画像を選ぶ/アップロードする

en: City/Town
ja: 市/町

en: City/Town:
ja: 都市:

en: Click to toggle
ja: 切り替え

en: Close Ticket Editor
ja: クローズチケットエディタ

en: Collapse All
ja: 全て折りたたむ

en: Comment
ja: コメント

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
ja: 認証メールは管理者に届きませんでした。登録者はメールを受け取っているはずです(管理者のみがこの警告を見ます）

en: Confirmed
ja: 認証されました

en: Confirmed Spaces
ja: 認証されたスペース

en: Confirmed booking email
ja: 認証された予約のメール

en: Congratulations! Your email settings work.
ja: おめでとうございます！Ｅメールの設定は作動しています。

en: Could not send email.
ja: メールを送ることができませんでした。

en: Count
ja: カウント

en: Country
ja: 国

en: Country:
ja: 国:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
ja: 場所を作るか、現在生成されている場所を入力して検索してください。

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency Format
ja: 通貨フォーマット

en: Custom fields are the same as attributes, except you cannot restrict specific values, users can add any kind of custom field name/value pair. Only available in the WordPress admin area.
ja: カスタムフィールドはあなたが特定の値を制限できない以外は、ユーザーがカスタムフィールドの名前/値の組を加えることができる属性と同じものです。

en: Customize Feedback Messages
ja: フィードバックメッセージをカスタマイズする

en: Customize the message your user sees when they submitted their event.
ja: ユーザーがイベントを登録した際に見るメッセージを編集します

en: Daily
ja: 日間

en: Date
ja: 日

en: Date Format
ja: 日時のフォーマット

en: Date Picker Format
ja: 日時選択（picker)のフォーマット

en: Date Separator
ja: データセパレーター

en: Date and Time
ja: 日時

en: Date and Time formats follow the <a href="%s">WordPress time formatting conventions</a>
ja: 日時のフォーマットは <a href="%s">WordPress time formatting conventions</a>に帰属します。

en: Date and time
ja: 日時

en: Date/Time
ja: 日時

en: Dates
ja: 日付

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
ja: 期日はフォーマッティングを修正します。提供されているデータピッカーを使用してください。

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have requested #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive an automatic confirmation.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ja: 親愛なる#_BOOKINGNAME様、あなたは #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>をリクエストしました。あなたの予約は管理者によって認証されることを待っています。認証され次第、自動認証が送られてきます。<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have successfully reserved #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ja: #_BOOKINGNAME様 <br/>#_EVENTNAME のために、#_BOOKINGSPACES の予約ができました。<br/>日時: #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES　<br/>場所 : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE　<br/><br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been cancelled.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ja: 親愛なる #_BOOKINGNAME様、<br/>あなたは #_BOOKINGSPACES spaces の #_EVENTNAME on #_を予約しましたが、イベントはキャンセルされました。.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been rejected.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ja: 親愛なる #_BOOKINGNAME様, <br/>あなたは #_BOOKINGSPACES spaces の #_EVENTNAME on #_を予約しましたが、拒否されました。<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_CONTACTNAME, <br/>Your event #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been approved.<br/>You can view your event here: #_EVENTURL
ja: 親愛なる #_BOOKINGNAME様、<br/>あなたのイベント #_EVENTNAME on #_EVENTDATE は認証されました<br/>ここであなたのイベントを見ることができます: #_EVENTURL

en: Decimal Point
ja: 小数点

en: Decline
ja: 拒否する

en: Default %s color
ja: デフォルト %s 色

en: Default %s list format
ja: デフォルトの%sリストのフォーマット

en: Default %s list options
ja: デフォルトの%sリストオプション

en: Default Category
ja: デフォルトカテゴリー

en: Default Country
ja: デフォルトの国

en: Default Location
ja: デフォルトの場所

en: Default Location Country
ja: デフォルトの国の場所

en: Default archive ordering
ja: デフォルトのアーカイブの順番

en: Default distance
ja: デフォルトの距離

en: Default event archive ordering
ja: デフォルトのイベントアーカイブスの順番

en: Default event list format
ja: デフォルトイベントリストフォーマット

en: Default event list format footer
ja: デフォルトのイベントリストフォーマットフッター

en: Default event list format header
ja: デフォルトのイベントリストフォーマットヘッダー

en: Default event list ordering
ja: デフォルトのイベントリストの順番

en: Default list ordering
ja: デフォルトのリストの順番

en: Default map width
ja: デフォルトのマップ幅

en: Delete
ja: 消去する

en: Delete Image?
ja: 画像を削除しますか？

en: Delete User
ja: ユーザーを削除する

en: Delete selected
ja: 選択された消去

en: Depending on server settings, some sending methods may ignore this settings.
ja: サーバーの設定によって、いくつかの送信方法はこの設定を無視するかもしれません。

en: Depreciated Attributes
ja: 使われなくなった要素

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 詳細

en: Detach
ja: 切り離し

en: Details
ja: 詳細

en: Details about the event.
ja: イベントの詳細

en: Details about the location.
ja: 場所の詳細です。

en: Dev Mode active: Just a friendly reminder that you are updating to development versions. Only admins see this message, and it will go away when you disable this <a href="#pro-api">here</a> in your settings.
ja: Dev Mode がアクティブです。これはただあなたが開発バージョンにアップデートする事へのリマインダーです。管理者のみがこのメッセージを閲覧でき、設定で<a href="#pro-api">こちら</a>無効にすることで消えます。

en: Development Versions &amp; Updates
ja: ディベロップ版 &amp; Updates

en: Disable new registration email?
ja: 新しい認証メールを無効にしますか？

en: Disable thumbnails?
ja: サムネイルを無効にしますか？

en: Disable title rewriting?
ja: タイトルの修正を無効にしますか？

en: Discounts (After Taxes)
ja: （税後）割引

en: Display %s as
ja: %s を～として表示

en: Display a list of event locations on Events Manager.
ja: Events Managerにイベント場所のリストを表示します。

en: Display a list of events on Events Manager.
ja: イベントリストをEvents Managerに表示します。

en: Display calendar in events page?
ja: カレンダーをイベントページに表示しますか？

en: Display events on your blog.
ja: イベントをあなたのブログで表示する。

en: Display global %s on main blog?
ja: グローバル%sをメインブログに表示しますか？

en: Display global events on main blog?
ja: グローバルイベントをメインイベントで表示しますか？

en: Display locations on your blog.
ja: ブログに場所を表示します。

en: Display login form?
ja: ログインフォームを表示しますか？

en: Display your events in a calendar widget.
ja: カレンダーウィジェットにイベントを表示します。

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ja: %s&#8211;%s of %sを表示します

en: Displaying Event
ja: イベント表示

en: Displaying User
ja: ユーザー表示

en: Displays %s from all sites on the network by default. You can still restrict %s by blog using shortcodes and template tags coupled with the <code>blog</code> attribute. Requires global tables to be turned on.
ja: デフォルトではネットワーク上の全ての%sを表示します。また、ブログが<code>blog</code> の属性とつながっているショートコードやテンプレートタグを使う事で%sを制限することもできます。調和させるためにグローバルテーブルが必要です。

en: Distance Values
ja: 距離値

en: Draft
ja: ドラフト

en: Duplicate
ja: コピー

en: Duplicate %s
ja: %sのコピー

en: Duplicate this event
ja: このイベントをコピーする

en: E-mail
ja: メール

en: E-mail: %s
ja: メール: %s

en: ERROR : Email Not Sent.
ja: エラー: メール送信されない。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: %sの編集

en: Edit Booking
ja: チケット作成

en: Edit Details
ja: 詳細を編集する

en: Edit Event
ja: イベントの編集

en: Edit Event Category
ja: イベントカテゴリーを編集

en: Edit Event Tag
ja: イベントタグの編集

en: Edit Location
ja: 場所の編集

en: Edit Recurring Event
ja: 繰り返しイベントの編集

en: Edit Recurring Events
ja: 繰り返しイベントの編集

en: Edit User
ja: ユーザーの編集

en: Edit events
ja: イベント編集

en: Edit location
ja: 場所を編集する

en: Edit locations
ja: 場所の編集

en: Edit/View
ja: 編集/閲覧

en: Email
ja: メール

en: Email Exists
ja: メールアドレスが使われています

en: Email Sent.
ja: メールに送信されます。

en: Email Settings
ja: メール設定

en: Email event owner?
ja: メールをイベントオーナーに送りますか？

en: Email events admin?
ja: イベントのメールの管理者はどうしますか？

en: Email not sent.
ja: メールは送られませんでした

en: Email sent succesfully to %s
ja: %sにメールはうまく送られました。

en: Emails
ja: Eメール

en: Enable %s attributes?
ja: %s 属性を有効にしますか？

en: Enable %s custom fields?
ja: %sのカスタムフィールドを有効にしますか？

en: Enable Archives?
ja: アーカイブスを有効にしますか？

en: Enable Comments?
ja: コメントを有効にしますか？

en: Enable Dev Updates?
ja: Devアップデートを有効にしますか？

en: Enable Google Maps integration?
ja: Google Mapsインテグレーションを有効にしますか？

en: Enable No-User Booking Mode?
ja: ユーザー無し予約を有効にしますか？

en: Enable bookings?
ja: 予約を有効にしますか？

en: Enable categories?
ja: カテゴリーを有効にしますか？

en: Enable global tables mode?
ja: グローバルテーブルモードを許可しますか？

en: Enable locations?
ja: 場所を有効にしますか？

en: Enable recurrence?
ja: 繰り返しを有効にしますか？

en: Enable registration for this event
ja: このイベントの認証を有効にする

en: Enable tags?
ja: タグを有効にしますか？

en: End
ja: 終了

en: Enter a maximum number of spaces (required).
ja: 最大定員を入力して下さい(必須）

en: Enter a number.
ja: 番号を入力します。

en: Enter a ticket name.
ja: チケット名を入れてください。

en: Error mailing user
ja: メール設定に不備があります

en: Errors
ja: エラー

en: Event
ja: イベント

en: Event Admin Emails
ja: イベント管理者のe-mail

en: Event Admin/Owner Emails
ja: イベント管理者/オーナーのe-mail

en: Event Approved
ja: 認証されたイベント

en: Event Bookings Dashboard
ja: イベント作成管理画面

en: Event Categories
ja: イベントカテゴリー

en: Event Category
ja: イベントカテゴリー

en: Event Date(s)
ja: イベント期日

en: Event Details
ja: イベントの詳細

en: Event Image
ja: イベント画像

en: Event List Limits
ja: イベントリストの制限

en: Event Locations
ja: イベント場所

en: Event Manager Options
ja: Events Manager のオプション

en: Event Manager titles
ja: イベントマネージャーのタイトル

en: Event Name
ja: イベント名

en: Event Options
ja: イベント·オプション

en: Event Published
ja: 発表されたイベント

en: Event Re-Submitted
ja: 再決定されたイベント

en: Event Reapproved
ja: イベント再承認

en: Event Related Placeholders
ja: イベント関連のプレースホルダー

en: Event Submission Forms
ja: イベント提出のフォーム

en: Event Submission Templates
ja: イベント決定テンプレート

en: Event Submitted
ja: 決定されたイベント

en: Event Tag
ja: イベントタグ

en: Event Tags
ja: イベントタグ

en: Event Time(s)
ja: イベント時間

en: Event approved email
ja: 認証されたイベントメール

en: Event approved subject
ja: 認証されたイベント項目

en: Event could not be attached.
ja: イベントは関連付けられることができません。

en: Event could not be detached.
ja: イベントは切り離すことができません。

en: Event detached.
ja: イベントは切り離されました。

en: Event fully booked
ja: イベントはすでにいっぱいです

en: Event is fully booked.
ja: このイベントは満席です。

en: Event list scope
ja: イベントリストの範囲

en: Event name
ja: イベント名

en: Event published email
ja: 発表されたイベントのメール

en: Event published subject
ja: 発表されたイベントの項目

en: Event re-attached to recurrence.
ja: イベントは繰り返しに再び関連付けられました。

en: Event reapproved email
ja: 再認証されたイベントメール

en: Event reapproved subject
ja: 再認証されたイベント項目

en: Event resubmitted email
ja: 再決定されたイベントメール

en: Event resubmitted subject
ja: 再決定されたイベントの項目

en: Event start date/time, location name
ja: イベント開始期日/時間、場所名

en: Event starts at
ja: イベントは始まります

en: Event submission notifications will be sent to emails added here.
ja: イベント決定の認証はここに加えられたメールアドレスに送られます。

en: Event submitted email
ja: 決定されたイベントのメール

en: Event submitted subject
ja: 決定されたイベントの項目

en: Event titles
ja: イベントの題名

en: Event.
ja: イベントです。

en: Events
ja: イベント

en: Events Calendar
ja: イベントカレンダー

en: Events I'm Attending
ja: 参加しているイベント

en: Events Manager
ja: イベントマネージャー

en: Events Manager Settings
ja: イベントマネージャーの設定

en: Events Manager Test Email
ja: Events Manager のテストメール

en: Events With Bookings Enabled
ja: 予約つきのイベントが利用可能になりました。

en: Events cannot start after they end.
ja: イベントはこれらが終わった後には始まることができません。

en: Events current and next month
ja: 今月と来月のイベント

en: Events next month
ja: 来月のイベント

en: Events page
ja: イベントページ

en: Events page grouping
ja: イベントページのグルーピング

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that. Guests will have the same event permissions as this user when submitting.
ja: イベントにはそれをもつユーザーが必要です。イベントが匿名で提出されることを許可するには、特定のユーザーを認証することが必要です。 "Anonymous" という購読者を厳重なパスワードで作り、使う事を推奨します。ゲストは同じイベントの権限を持つでしょう。

en: Events start from
ja: からイベント開始

en: Events this month
ja: 今月のイベント

en: Events within 12 months
ja: １２か月以内のイベント

en: Events within 2 months
ja: ２か月以内のイベント

en: Events within 3 months
ja: ３か月以内のイベント

en: Events within 6 months
ja: ６か月以内のイベント

en: Everyone
ja: 皆

en: Example:
ja: 例

en: Expand All
ja: 全て開く

en: Export Bookings
ja: 予約のエクスポート

en: Export CSV
ja: ＣＳＶで出力する

en: Export these bookings.
ja: これらの予約のエクスポートです。

en: Exported booking on %s
ja: %sに予約をエクスポートする

en: Filter
ja: フィルター

en: First Name
ja: 名

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
ja: 繰り返しイベントの為に、一日のイベントがそれぞれの繰り返しの日に作られます。

en: For multiple emails, seperate by commas (e.g. email1@test.com,email2@test.com,etc.)
ja: 複数のメールの為には、コンマで区切ってください（例えばmail1@test.com,email2@test.com,etc.)

en: For recurring events that end the following day, ensure you make your event last 1 or more days.
ja: 翌日に終わる繰り返しイベントであれば、イベントが１日以上続く設定にしてください。

en: For use with the %s placeholder
ja: %s placeholderと使うために

en: For when start/end %s are present, this will seperate the two (include spaces here if necessary).
ja: 現在の開始/終了%sの為に、これは二つに分けられます（必要であればスペースを含みます）

en: Formatting
ja: フォーマッティング

en: Free
ja: 無料

en: Fri
ja: 金

en: Friday
ja: 金曜日

en: From
ja: から

en: From %1$s to %2$s
ja: %1$sから　%2$s まで

en: Front-end management pages
ja: 初期段階の管理ページ

en: Full Calendar
ja: 完全なカレンダー

en: Fully booked
ja: 満席

en: Future Events
ja: 将来のイベント

en: Future events
ja: 将来のイベント

en: General
ja: 一般

en: General Options
ja: 一般的なオプション

en: General settings
ja: 一般設定

en: Getting Help for Events Manager
ja: Events Manager のヘルプはこちら

en: Global %s slug
ja: %sのグローバルスラッグ

en: Global Map Format
ja: グローバルマップフォーマット

en: Group Events
ja: グループイベント

en: Group Ownership
ja: グループのオーナーシップ

en: Guest Default User
ja: ゲストデフォルトユーザー

en: Guest User
ja: ゲストユーザー

en: Guest Users
ja: ゲストユーザ

en: HTML Allowed.
ja: HTMLは使用できます。

en: HTML allowed.
ja: HTMLを使用できます。

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hidden by default?
ja: デフォルトでは非表示？

en: Hide label
ja: ラベルを隠す

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
ja: しかしながら、メール送信と、もしくはコンタクトする人に問題が発生しました。彼らに直接連絡を取って、このエラーを知らせることもできます。

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
ja: 何百もの自由時間がこの無料プラグインにかけられています。あなたのイベントページの下にプラグインのサイトへの小さなリンクを張って、あなたのサポートを示してください。

en: If HTML emails are enabled, br tags will automatically be added for new lines.
ja: もしHTMLメールが有効なら、brタグは新しいラインに自動的に追加されます。

en: If a booking is made and an email cannot be sent, this is added to the success message.
ja: 予約はできたが、管理者がメールを送ることができない時に、成功メッセージに加えられます。

en: If a calendar day has only one event, you can force a direct link to the event (recommended to avoid duplicate content).
ja: もしカレンダー内の１日に一つのイベントしかないなら、イベントへの直接リンクを行うことができます（複製コンテンツを許可しないことを推奨します。）

en: If already attending and double bookings are disabled, this message will be displayed, followed by a link to the users booking page.
ja: もしすでに参加していて、二つ以上の予約が無効の場合、このメッセージが表示され、ユーザーの予約ページへのリンクにフォローされます。

en: If an event does not have a category assigned when editing, this one will be assigned automatically.
ja: もし編集の際にイベントにカテゴリーがなければ、これが自動的に適用されます。

en: If an event lasts all day, this text will show if using the %s placeholder
ja: もしイベントが終日続くなら、%sのプレースホルダーを使った場合にこのテキストが表示されます。

en: If checked every booking must select one or the minimum number of this ticket.
ja: チェックした場合、すべての予約は一つまたは最小の数のこのチケットを選択しなければいけません。

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
ja: もし有効にすると、ゲストユーザーはメールアドレスを提供することができ、予約に関したアカウントが自動的に生成されます。彼らは新しく作られたアカウントに再ログインをすることもできます。

en: If enabled, the latest dev version will always be checked instead of the latest stable version of the plugin.
ja: 有効にすると、最新のdevバージョンが最新の安定版の代わりにいつも確認されます。

en: If enabled, users can book an event more than once.
ja: もし有効にすると、ユーザーは一つ以上のイベントを予約することができます。

en: If enabled, users can cancel their bookings themselves from their bookings page.
ja: もし有効にすると、ユーザーは自分の予約ページで予約をキャンセルすることができます。

en: If left blank, no emails will be sent. Seperate emails with commas for more than one email.
ja: もし空白なら、メールは送られません。二つ以上のメールを使うならアドレスをコンマで区切ってください。

en: If left blank, this email will not be sent.
ja: もし空白にすると、メールは送られません。

en: If set to yes the capabilities will be applied all your network blogs and you will not be able to set custom capabilities each blog. You can select no later and visit specific blog settings pages to add/remove capabilities.
ja: はいを選択すると、あなたのネットワーク上のブログに利便性が適応され、それぞれのブログの利便性設定ができなくなります。後でいいえを選択もできますし、特定のブログの設定ページに行って、加える/除く操作もできます。

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
ja: はいを選択すると、イベントのリストの上にサーチフォームが現れます。

en: If set to yes, your emails will be sent in HTML format, otherwise plaintext.
ja: はいを選択すると、HTMLでメールが送られます。そうでなければプレーンテキスト形式です

en: If the user made a previous booking and cannot double-book.
ja: 以前予約していて、二つ以上の予約ができない時

en: If the user tries to make a booking without requesting any spaces.
ja: ユーザーが場所予約なしに予約しようとしたとき

en: If there are any new updates, you should now see them in your Plugins or Updates admin pages.
ja: もし新しいアップデートがありましたら、それらをプラグインやアップデートの管理ページで見ることができるでしょう。

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
ja: もし特定の日のイベントのページを見るとき、これが表示されるタイトルです。日時の値を挿入するために、<a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>を<code>#</code>を前につけて使用してください。例えば<code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
ja: もし予約希望者が多く、キャパシティよりも多く予約を取ることを決めたなら、これをはいに選択することで、手作業での認証の後、イベント定員制限を上書きすることができます。

en: If you just want to deactivate the plugin, <a href="%s">go to your plugins page</a>.
ja: もしただプラグインを無効にしたいのなら<a href="%s">プラグインページへ行ってください</a>

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
ja: もし複数のチケットのようなチケットテーブルを単一のチケットイベントでも好むなら、これを有効にしてください

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these depreciated attributes, give it a blank value and save.
ja: 以下に要素がある場合、それはEvents Manager形式で使われていないことを意味します。これらを加える為に、設定画面のフォーマットオプションにカスタム要素を追加する必要があります。使われなくなった要素を削除するためには、この欄に空白の値を書き、保存してください。

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Locations Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these depreciated attributes, give it a blank value and save.
ja: 以下に要素がある場合、これは場所マネージャーフォーマットで使用されていないことを意味します。それらを追加するために、設定ページのフォーマッティングオプションにカスタム要素を追加する必要があります。使われなくなった要素を除外するためには、空白の値を与え保存してください。

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
ja: もしデフォルトの国を選んだ場合、新しい場所を作った時に、自動で選ばれます。

en: If you update this event data and save, it could get overwritten if you edit the recurring event template. To make it an independent, <a href="%s">detach it</a>.
ja: もしこのイベントデータをアップデートし保存すると、繰り返しイベントのテンプレートを編集した時に上書きされてしまいます。独立性を保ちたいのであれば、 <a href="%s">切り離してください</a>。

en: If you use the %s <a href="%s">shortcode</a>, you can display a map of all your locations and events, the settings below will be used.
ja: %s <a href="%s">shortcode</a>を使用するなら、あなたのすべてのイベントと場所をマップに表示できます。設定は以下の物が使われます。

en: If you use the <code>#_LOCATIONMAP</code> <a href="%s">placeholder</a> when displaying individual event and location information, the settings below will be used.
ja: 個別のイベントと場所の情報を表示するとき、もし <code>#_LOCATIONMAP</code> <a href="%s">placeholder</a>を使用するなら、設定は以下のものが使用されます。

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
ja: もしすべてのイベント予約の確認メールを管理者に送りたいなら、メールアドレスを書いてください。（メールを希望しない場合は空白にしてください）

en: If you would like to check and see if there is a new stable update.
ja: 新しい安定版があるか確認できます。

en: If you would like to disable comments entirely, disable this, otherwise you can disable comments on each single %s. Note that %s with comments enabled will still be until you resave them.
ja: もしコメントを完全に無効にしたいなら、これを無効にしてください。もしくはそれぞれの%sでコメントを無効にできます。あなたがそれらを再保存するまで、%sのコメントは有効な事に気を付けてください。

en: If you would like to download a dev version, but just as a one-off, you can force a dev version check by clicking the button below. If there is one available, it should appear in your plugin updates page as a regular update.
ja: もしdevバージョンをダウンロードしたいが、一回限りならdevバージョンの確認を以下のボタンで行うことができます。利用できるなら、普通のアップデートのようにプラグインのアップデートページに表示されるでしょう。

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
ja: もし１日おき以上の間隔でイベントを表示したい場合、このページのカレンダーセクションをみてください

en: If you would prefer all your locations to belong to your main blog, users in sub-sites will still be able to create locations, but the actual locations are created and reside in the main blog.
ja: あなたが全ての場所をメインブログに関連させたいなら、サブサイトのユーザーは場所を作成することができますが、実際の場所はメインブログに作成されます。

en: If you're using the Google Maps, the more detail you provide, the more accurate Google can be at finding your location. If your address isn't being found, please <a='http://maps.google.com'>try it on maps.google.com</a> by adding all the fields below seperated by commas.
ja: Google Mapsを使っているなら、より詳細を提供すれば、より正確に表示されます。もし住所が見つからないなら、以下のコンマで区切られたフィールドを追加することを<a='http://maps.google.com'>maps.google.comで試してください</a>

en: If your events have multiple tickets, enabling this will show a seperate row for each ticket within a booking.
ja: もしイベントに複数のチケットがあるなら、これを有効にして、それぞれのチケットを列ごとに分けて表示できます

en: Image Sizes
ja: 画像サイズ

en: In order to use attributes, you must define some in your templates, otherwise they'll never show. Go to Events > Settings > General to add attribute placeholders.
ja: 要素を使うためには、テンプレートにある定義をしなければいけません。そうしないと表示されません。イベント > 設定 > 一般に行って、要素プレースホルダーを追加してください。.

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
ja: こちらのページから<a href='%s'>セッティングページ</a>、イベントや場所のリスト等の情報の外観を編集するたくさんのテキストボックスを編集できます。以下のプレースホルダーを利用することで、どの情報が表示されるのかを選ぶことができます。

en: Include in WordPress Searches?
ja: WordPress検索を含みますか？

en: Incomplete Bookings
ja: 終わっていない予約

en: Individual tickets with remaining spaces will not be available if total booking spaces reach this limit. Leave blank for no limit.
ja: まだ定員が残っているチケットがあっても、総定員数がオーバーしていれば利用できません。制限なしなら空白にしてください。

en: Initial lengths
ja: イニシャルの長さ

en: Insert the address of the notification sender.
ja: 通知を送る者のアドレスを挿入してください。

en: Insert the display name of the notification sender.
ja: 通知を送る者の名前を挿入してください。

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
ja: SMTPサーバーにアクセスするのに使うパスワードを挿入してください。

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
ja: SMTPサーバーにアクセスするのに使うユーザー名を挿入してください。

en: It will not be displayed on the website listings, to correct this you must <a href="%s">edit your location</a> directly.
ja: ウェブサイトのリストに表示されません。修正するためには<a href="%s">場所の編集</a>を直接行ってください。

en: Label
ja: ラベル

en: Last Name
ja: 姓

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
ja: 制限がないなら両方とも空白にしてください。

en: Limits the number of events on each calendar day. Leave blank for no limit.
ja: 一日当たりのイベントを制限します。制限なしなら空白にしてください。

en: Limits the number of future events shown (0 = unlimited).
ja: 将来のイベントの表示数の制限です（0=無制限）

en: Link directly to event on day with single event?
ja: 当日のイベントを直接リンクしますか？

en: Link sub-site %s directly to sub-site?
ja: サブサイトの%sを直接サブサイトにリンクしますか？

en: Link text used for link to user bookings.
ja: ユーザーの予約のリンクに使われるリンクテキストです。

en: List Limits
ja: リストの制限

en: List events by date title
ja: 日時、タイトルによるイベントリスト

en: List item format
ja: リストアイテムフォーマット

en: Loading Map....
ja: 地図を読み込んでいます・・・

en: Loading...
ja: 読み込み中

en: Location
ja: 場所

en: Location Image
ja: 場所画像

en: Location Name
ja: 場所名

en: Location Name:
ja: 場所名:

en: Location Related Placeholders
ja: 場所関連のプレースホルダー

en: Location balloon format
ja: ロケーションバルーンのフォーマット

en: Location name
ja: 場所名

en: Location not found
ja: 場所が見つかりません

en: Location:
ja: 場所

en: Locations
ja: 場所

en: Locations on main blog?
ja: メインブログに設置しますか？

en: Log In
ja: ログイン

en: Log in if you already have an account with us.
ja: アカウントをすでに持っているなら、ログインしてください。

en: Logged In Users
ja: ログインユーザー

en: Lost your password?
ja: パスワードをなくしましたか？

en: Mail sending method
ja: メールの送信方法

en: Manage %s Bookings
ja: %s のイベント管理

en: Manage Person's Booking
ja: 予約の管理

en: Manage bookings
ja: 予約の管理

en: Manage bookings link text
ja: 予約リンクテキストの管理

en: Manage my bookings
ja: マイ予約を管理する

en: Many themes display extra meta information on post pages such as 'posted by' or 'post date' information, which may not be desired. Usually, page templates contain less clutter.
ja: 多くのテーマはメタ情報の詳細をページに”～によって投稿””いつ投稿”を表示します。それは望まれていないかもしれません。普通、ページテンプレートは煩雑ではありません。

en: Map Unavailable
ja: 地図が利用できません

en: Maps
ja: マップ

en: Max
ja: 最大

en: Maximum height (px)
ja: 最大の高さ(px)

en: Maximum size (bytes)
ja: 最大サイズ（bytes)

en: Maximum width (px)
ja: 最大の幅(px)

en: Min
ja: 最小

en: Min/Max
ja: 最小/最大

en: Minimum height (px)
ja: 最小の高さ(px)

en: Minimum width (px)
ja: 最小の幅(px)

en: Missing fields:
ja: 記載漏れ:

en: Modifications to these events will cause all recurrences of each event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and detach them from recurring events by visiting the <a href="%s">events page</a>.
ja: これらのイベントの操作をすることで、繰り返し部分が消されたのちに再生成され、以前の予約が消えてしまいます！<a href="%s">イベントページ</a>で、個別の繰り返しを編集し、それを切り離すことができます。

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
ja: このイベントを操作すると、イベントの再繰り返し部分が消されて新しく作られ、よって以前の予約が消えてしまいます！個別の再繰り返し部分を編集し、この繰り返しイベントと関連性をなくすことができます。

en: Modify Booking
ja: 予約を修正する

en: Modify what information is displayed in this booking table.
ja: 予約テーブルにどの情報が表示されるか設定してください。

en: Mon
ja: 月

en: Monday
ja: 月曜日

en: Month format
ja: 月のフォーマット

en: Monthly
ja: 月間

en: More Events message
ja: より多くのイベントのメッセージ

en: Multi Site Options
ja: マルチサイトオプション

en: MultiSite options have moved <a href="%s">here</a>. <a href="%s">Dismiss message</a>
ja: マルチサイトオプションは<a href="%s">こちら</a>に移動されました。<a href="%s">このメッセージを表示しない</a>

en: My %s
ja: マイ%s

en: My Bookings
ja: マイ予約

en: My Bookings messages
ja: マイ予約メッセージ

en: My Event Bookings
ja: マイイベント予約

en: My Events
ja: マイイベント

en: My Locations
ja: マイ場所

en: My Profile
ja: マイプロフィール

en: My bookings
ja: マイ予約

en: Name
ja: 名前

en: Near...
ja: 近く...

en: Needs Attention
ja: 注意してください

en: New Event
ja: 新しいイベント

en: New Event Category Name
ja: 新しいイベントカテゴリーの名前

en: New Event Tag Name
ja: 新しいイベントタグの名前

en: New Location
ja: 新しい場所

en: New Recurring Event
ja: 新しい繰り返しイベント

en: New user registration on your blog %s:
ja: ブログへの新規ユーザー登録%s:

en: No
ja: いいえ

en: No %s
ja: %sはありません

en: No %s message
ja: ノー%sメッセージ

en: No Events
ja: イベントはありません

en: No Events Found
ja: イベントが見つかりません

en: No Events Found in Trash
ja: 過去のイベントが見つかりません

en: No Location
ja: 場所がありません

en: No Locations Found
ja: 場所が見つかりません

en: No Locations Found in Trash
ja: 過去の場所が見つかりません

en: No Locations message
ja: いいえ場所ない メッセージ

en: No Recurring Events Found
ja: 繰り返しイベントが見つかりません

en: No Recurring Events Found in Trash
ja: 過去の繰り返しイベントが見つかりません

en: No bookings.
ja: 予約はありません。

en: No cancelled bookings.
ja: キャンセルされていない予約

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
ja: 利用可能なカテゴリーがありません。<a href="%s">ここで初めの一つを作ってください</a>

en: No confirmed bookings.
ja: 確認されていない予約

en: No events
ja: イベントがありません

en: No events in this category
ja: このカテゴリーにイベントは登録されていません。

en: No events in this location
ja: この場所にはイベントが登録されていません。

en: No events message
ja: イベントがないときのメッセージ

en: No events with this tag
ja: このタグにはイベントが登録されていません。

en: No groups defined yet.
ja: 定義されているグループがありません。

en: No image uploaded for this event yet
ja: まだ画像がアップロードされていません

en: No image uploaded for this location yet
ja: この場所の画像がアップロードされていません

en: No locations
ja: 場所がありません

en: No locations have been inserted yet!
ja: 場所がまだ挿入されていません！

en: No pending bookings.
ja: 滞っていない予約

en: No rejected bookings.
ja: 拒否されていない予約

en: No responses yet!
ja: まだレスポンスがありません！

en: No spaces booked
ja: 場所予約がありません

en: No ticket id provided
ja: 提供されているチケットidがありません

en: No-User Booking Mode
ja: ユーザー無しでの予約モード

en: None
ja: 何もない

en: Not Supplied
ja: 提供されていません

en: Not a Group Event
ja: グループイベントではない

en: Not approved, spaces full.
ja: 認証されませんでした、満員です。

en: Not attending any events yet.
ja: どのイベントにも参加していません。

en: Not enough spaces
ja: 十分な定員がありません。

en: Notification sender address
ja: 通知を送る者のアドレス

en: Notification sender name
ja: 通知を送る者の名前

en: Number of events
ja: イベントの数

en: Online bookings are not available for this event.
ja: このイベントではオンライン予約ができません。

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
ja: イベントページに一定の時間制限があるイベントのみ表示します。デフォルトでは将来のイベントは終了時間制限がありません。

en: Order
ja: 順番

en: Order By
ja: ～によって並び替える

en: Order Tickets By
ja: チケットの並べ方

en: Order by %s
ja: %s順

en: Order by end date, end time, then event name
ja: 終了日時、名前の順

en: Order by event name, then event start time
ja: イベント名、開始時間の順

en: Order by event start time, then event name
ja: イベント開始時間、イベント名の順

en: Order by name
ja: 名前による順番

en: Order by name, end date, then end time
ja: 名前、終了日時の順

en: Order by name, start date, then start time
ja: 名前、開始日時の順

en: Order by start date, start time
ja: 開始日時による順番

en: Order by start date, start time, then event name
ja: 開始日時、イベント名の順

en: Order of the locations
ja: 場所の順番

en: Other
ja: その他

en: Override with Formats?
ja: フォーマットで上書きしますか？

en: Owner
ja: オーナー

en: PHP mail function
ja: PHPメール機能

en: Pages
ja: ページ

en: Parent Event
ja: 親イベント

en: Parent Event Categories
ja: 親イベントカテゴリー

en: Parent Event Category:
ja: 親イベントカテゴリー:

en: Parent Event Tag:
ja: 親イベントタグ:

en: Parent Event Tags
ja: 親イベントタグ

en: Parent Location
ja: 親場所

en: Parent Recurring Event
ja: 親繰り返しイベント

en: Password
ja: パスワード

en: Password Lost and Found
ja: パスワードが分からない方はこちら

en: Past And Present Bookings
ja: 過去と現在の予約

en: Past Events
ja: 過去のイベント

en: Past events
ja: 過去のイベント

en: Pending
ja: 未決定

en: Pending Spaces
ja: 認証待ちのスペース

en: Pending booking email
ja: 予約希望メール

en: Performance Optimization
ja: パフォーマンスの最適化

en: Permalink Slugs
ja: パーマネントスラッグ

en: Personal Details
ja: 個人の詳細

en: Personal details have successfully been modified.
ja: 個人情報が更新されました。

en: Phone
ja: 電話番号

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Placeholders for customizing event pages
ja: イベントページのカスタマイズの為のプレースホルダー

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
ja: 予約を見る為に<a href="%s">ログインしてください</a>

en: Please enter a valid ticket price e.g. 10.50 (no currency signs)
ja: 正確なチケット価格を入力してください　例えば２００(単位なし)

en: Please supply a valid email format.
ja: 安定したメールフォーマットを提供してください。

en: Please wait while the booking is being submitted.
ja: 予約が提出されるまでお待ちください。

en: Popular Event Categories
ja: 人気のあるイベントカテゴリー

en: Popular Event Tags
ja: 人気イベントタグ

en: Post Classes
ja: ポストクラス

en: Postcode:
ja: 郵便番号:

en: Posts
ja: ポスト

en: Price
ja: 値段

en: Pricing
ja: 値段

en: Profile
ja: プロフィール

en: Published Event
ja: 決定されたイベント

en: Quantity
ja: 数量

en: RSS Scope
ja: RSS範囲

en: RSS description format
ja: RSS紹介フォーマット

en: RSS limit
ja: RSS制限

en: RSS main description
ja: RSSのメイン紹介

en: RSS main title
ja: RSS メインタイトル

en: RSS title format
ja: RSSタイトルフォーマット

en: Re-Check Updates
ja: アップデートの再確認

en: Re-Submitted Event Awaiting Approval
ja: 再参加イベントは認証を待っています。

en: Recent Bookings
ja: 最近のイベント作成

en: Recurrences
ja: 繰り返し

en: Recurrences span from
ja: 繰り返しの間隔

en: Recurring Event
ja: 繰り返しイベント

en: Recurring Events
ja: 繰り返しイベント

en: Recurring Events Template
ja: 繰り返しイベントテンプレート

en: Region
ja: 地域

en: Region:
ja: 地域:

en: Registration email
ja: 登録メール

en: Reject
ja: 拒否する

en: Rejected
ja: 拒否されている

en: Rejected booking email
ja: 予約拒否メール

en: Remember Me
ja: ログイン情報を記憶しますか？

en: Remove Image
ja: イメージを削除

en: Require locations for events?
ja: イベントの為の場所は必要ですか？

en: Required?
ja: 必要ですか？

en: Reschedule Events
ja: 再予定されたイベント

en: Resend Email
ja: メールを再送する

en: Reserved unconfirmed spaces?
ja: 認証されていない予約場所ですか？

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Events Manager
ja: Events Manager をリセットする

en: Reset this form to create a location or search again.
ja: このフォームをリセットし、新規で場所を作るか、場所を検索する。

en: Restore
ja: 復元

en: Restrict to
ja: に制限

en: SMTP authentication is often needed. If you use GMail, make sure to set this parameter to Yes
ja: SMTP認証はよく使われます。Gmailを使うなら、これをはいに選択してください。

en: SMTP password
ja: SMTPのパスワード

en: SMTP username
ja: SMTPのユーザー名

en: Same as <em>Date Format</em>, but this is used for the datepickers used by Events Manager. This uses a slightly different format to the others on here, for a list of characters to use, visit the <a href="%s">jQuery formatDate reference</a>
ja: <em>日時のフォーマット</em>と同じようですが、これはEvents Managerによって日時選択に使われるものです。これは他と少し違うフォーマットを使用しますが、特性のリストが使うために、<a href="%s">jQuery formatDate reference</a>を見てください。

en: Sat
ja: 土

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save Changes
ja: 変更を保存する

en: Save Settings
ja: 設定保存

en: Save Ticket
ja: チケット保存

en: Scope
ja: スコープ

en: Scope of the locations
ja: 場所のスコープ

en: Search
ja: 検索

en: Search %s...
ja: %sをサーチしています・・・

en: Search Event Categories
ja: イベントカテゴリーの検索

en: Search Event Tags
ja: イベントタグ検索

en: Search Events
ja: イベントサーチ

en: Search Locations
ja: 場所サーチ

en: Search Recurring Events
ja: 繰り返しイベントサーチ

en: Search forms
ja: 検索フォーム

en: Searching...
ja: 検索中

en: Select the method to send email notification.
ja: 通知メールを送る方法を選択してください

en: Select the options below and export all the bookings you have currently filtered (all pages) into a CSV spreadsheet format.
ja: 下のオプションを選択し、CSV spreadsheet形式でフィルターされた全ての予約をエクスポートしてください。

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
ja: はいを選択することで予約やチケット販売を許可します。

en: Select yes to disable Events Manager from enabling thumbnails (some themes may already have this enabled, which we cannot be turned off here).
ja: はいを選択することでEvents Manager はサムネイルに表示されません。（いくつかのテーマはすでにアクティブになっているかもしれません。その場合それを切ることはできません。

en: Select yes to enable the attributes feature
ja: はいを選択することで、属性機能が有効になります。

en: Select yes to enable the category features
ja: はいを選択することでカテゴリー機能が有効になります。

en: Select yes to enable the recurrence features feature
ja: はいを選択することで繰り返し機能が有効になります。

en: Select yes to enable the tag features
ja: はいを選択することでタグ機能が有効になります。

en: Send Email
ja: メールを送る

en: Send HTML Emails?
ja: HTMLメールを送りますか？

en: Send your booking
ja: 予約を送る

en: Seperate event categories with commas
ja: イベントカテゴリーをコンマで区切る

en: Seperate event tags with commas
ja: イベントタグをコンマで区切る

en: Setting this to no will allow you to submit events without locations. You can use the <code>{no_location}...{/no_location}</code> or <code>{has_location}..{/has_location}</code> conditional placeholder to selectively display location information.
ja: いいえを選択することで、場所指定なしのイベントが指定できます。そして<code>{no_location}...{/no_location}</code> or <code>{has_location}..{/has_location}</code> このコードをconditional　プレースホルダーとして選択的に場所情報を表示するために使用できます。

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
ja: このページではいを選択することで全てのイベントはメインサイトのイベントテーブルに保存されます（EMもアクティベートされていなければいけません）これによって、異なるブログでイベントを共有することができます。例えばあなたのnetwork上でイベントを表示する一方でユーザーに彼らのブログでイベントを管理することを許可できます。注意する点は、サブブログに書かれた古いイベントはこれ以上アクセスできなくなることと、設定を戻した場合、グローバルイベントモード中に作られた新しいイベントはメインサイトにのみ残るという事です。

en: Setting this to yes will make categories display as a page rather than an archive.
ja: はいを選択することでアーカイブスというよりページとしてカテゴリーを表示することができます。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings have been reset back to default. Your events, locations and categories have not been modified.
ja: 設定がデフォルトに戻りました。あなたのイベント、場所、カテゴリーは修正されていません。

en: Show Long Events?
ja: 長期イベントを表示しますか？

en: Show all events link at bottom?
ja: 下にすべてのイベントリンクを表示しますか？

en: Show categories?
ja: カテゴリーを表示しますか？

en: Show countries?
ja: 国を表示しますか？

en: Show date range?
ja: 日時の範囲を表示しますか？

en: Show events search?
ja: イベントサーチを表示しますか？

en: Show form again?
ja: 再度フォームを表示しますか？

en: Show label
ja: デフォルトでは非表示

en: Show list on day with single event?
ja: 当日のリストを単一のイベントで表示しますか？

en: Show multiple tickets if logged out?
ja: ログアウト時に複数のチケットを表示しますか？

en: Show number of locations
ja: 場所の数を表示する

en: Show regions?
ja: 地域を表示しますか？

en: Show some love?
ja: Show some loveを有効にしますか？

en: Show states?
ja: 州を表示しますか？

en: Show text search?
ja: テキストサーチを表示しますか？

en: Show ticket table in single ticket mode?
ja: チケットテーブルを単一のチケットモードに表示しますか？

en: Show towns/cities?
ja: 街/都市を表示しますか？

en: Show unavailable tickets?
ja: 利用できないチケットを表示しますか？

en: Sign Up
ja: 登録

en: Since the event is repeated, you must specify an event end date greater than the start date.
ja: このイベントは繰り返すので、イベント終了日を開始日より後にしなければいけません。

en: Single %s Format
ja: シングル %s フォーマット

en: Single %s Page
ja: 単一の%sページ

en: Single %s page format
ja: 単一の%sページフォーマット

en: Single %s title format
ja: 単一の%sのタイトルフォーマット

en: Single Location/Event Map Format
ja: 単一の場所/イベントマップのフォーマット

en: Single ticket mode?
ja: 単一のチケットモードにしますか？

en: Site Categories
ja: サイトカテゴリー

en: Slug
ja: スラッグ

en: Sold Out
ja: 売り切れました

en: Some WordPress themes don't follow best practices when generating navigation menus, and so the automatic title rewriting feature may cause problems, if your menus aren't working correctly on the event pages, try setting this to 'Yes', and provide an appropriate HTML title format below.
ja: いくつかのワードプレステーマはナビゲーションメニューを生成した時に規則に従いません。なので自動的なタイトルの修正は問題を引き起こすかもしれません。もしメニューが正しくイベントページで表示されないなら、これをはいに選択して、適切なHTMLタイトルフォーマットを提示してください。

en: Something went wrong saving your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
ja: インデックステーブルに%sを記録する際にトラブルがありました。サイト管理者にこのことを知らせてください。

en: Something went wrong updating your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
ja: インデックステーブルに%sをアップデートする際にトラブルがありました。サイト管理者に知らせてください。

en: Something went wrong with the recurrence update...
ja: 繰り返しのアップデートにトラブルがありました・・・

en: Spaces
ja: 定員

en: Spaces confirmed
ja: 場所が確認されました。

en: Split bookings by ticket type
ja: チケットの種類によって予約を分ける

en: Standard
ja: スタンダード

en: Standard Ticket
ja: スタンダードチケット

en: Start
ja: 開始

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start/End
ja: 開始/終了

en: State
ja: 州

en: State/County
ja: 州/県

en: State/County:
ja: 州:

en: Status
ja: 状態

en: Styling Options
ja: スタイリングのオプション

en: Sub Total
ja: 小計

en: Submit %s
ja: 提出する %s

en: Submit Changes
ja: 変更を更新する

en: Submit button text
ja: 決定ボタンテキスト

en: Submitted Event Awaiting Approval
ja: 参加イベントは認証を待っています

en: Success Message
ja: 成功時のメッセージ

en: Successful booking
ja: 予約に成功しました

en: Successful pending booking
ja: 予約希望に成功しました。

en: Successfully Updated Message
ja: メッセージを更新しました。

en: Successfully saved %s
ja: %sが正しく保存されました

en: Sun
ja: 日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Tag
ja: タグ

en: Tags
ja: タグ

en: Tax
ja: 税

en: Tax Rate
ja: 税率

en: Taxes
ja: 税金

en: Test Email Settings
ja: テストメール設定

en: Text with link to calendar day page with all events for that day if there are more events than the limit above, leave blank for no link as the day number is also a link.
ja: もしイベント上限を超えてイベントが入った場合に、カレンダー内の日にすべてのイベントのテキストリンクを張ります。もしカレンダー内の日もリンクであるなら空白にしてください。

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use GMail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
ja: SMTPのホストです。普通これは'localhost'に一致しています。Gmailを使うなら、この値を'ssl://smtp.gmail.com:465'に設定してください

en: The calendar headings uses abbreviated weekdays
ja: カレンダーのヘッディングは省略された週を使います

en: The country
ja: 国

en: The event name. Example: Birthday party
ja: イベント名　例　ポーカー交流会

en: The format of a single %s in a list.
ja: リストの単一の%sのフォーマット

en: The format of a single %s page title.
ja: シングルのフォーマット %s ページタイトル。

en: The format of a single %s page.
ja: シングルのフォーマット %s ページ。

en: The format of a single category page title.
ja: 単一のカテゴリーページタイトルのフォーマット

en: The format of a single tag page title.
ja: 単一のタグページタイトルのフォーマット

en: The format of any events in a list.
ja: リスト上のすべてのイベントのフォーマット

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
ja: 完全なカレンダーに表示されるそれぞれのイベントのフォーマットです。<code>li</code>タグをイベントの前と後ろに含めることを忘れないでください。

en: The format of of the text appearing in the balloon describing the location.
ja: 単一のマップを表示するバルーンに使われる、テキストのフォーマットです

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
ja: イベントRSSフィードのそれぞれの要素の紹介のフォーマットです。

en: The format of the events the list inserted in the tag page through the <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> element.
ja: <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> を通してタグページに挿入されたイベントリストのフォーマットです。

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
ja: イベントRSSフィードのそれぞれの要素のタイトルのフォーマットです。

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
ja: タイトルのフォーマットで、多事多端なカレンダーの日の項目を見たときに表示されるテキストと一致します。

en: The image file is too big! Maximum size:
ja: 画像ファイルが大きすぎます。最大サイズ:

en: The image is in a wrong format!
ja: 画像フォーマットが違います！

en: The image is too big! Maximum size allowed:
ja: 画像が大きすぎます。最大サイズは:

en: The image is too small! Minimum size allowed:
ja: 画像が小さすぎます！最小サイズは:

en: The location address
ja: 場所の住所

en: The location town
ja: 場所の都市

en: The main description of your RSS events feed.
ja: RSSイベントフィードのメイン紹介です。

en: The main title of your RSS events feed.
ja: RSSイベントフィードのメインタイトルです

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
ja: 画像アップロードでの最大の高さ

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
ja: バイトでの最大のサイズ

en: The maximum allowed width for images uploads
ja: 画像アップロードでの最大の幅

en: The message displayed when no %s are available.
ja: このメッセージは使用できる%sがないときに表示されます

en: The message displayed when no events are available.
ja: このメッセージはイベントがないときに表示されます。

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> when no events are available.
ja: 利用できるイベントがないときに、<code>#_CATEGORYNEXTEVENTS</code>, <code>#_CATEGORYNEXTEVENTS</code> and <code>#_CATEGORYALLEVENTS</code>によって生成されるリストに表示されるメッセージです。

en: The minimum allowed height for images uploaded, in pixels
ja: 画像アップロードでの最小の高さ

en: The minimum allowed width for images uploads
ja: 画像アップロードでの最小の幅

en: The name of the location
ja: 場所の名前

en: The option below allows you to disable user accounts and assign all bookings to a parent user, yet you will still see the supplied booking personal information for each booking. When this mode is enabled, extra booking information about the person is stored alongside the booking record rather than as a WordPress user.
ja: 以下のオプションでユーザーアカウントとその親ユーザーの予約処理を無効にします。しかし、予約の個人情報がそれぞれの予約で提供されているのが分かります。このモードを有効にすると、WordPressユーザーではなく予約記録として、その個人情報が蓄積されます。

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
ja: メール通知が送られてくるポートです。ファイアウォールがこのポートをブロックしないことを確認してください。

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
ja: 同じ日に二つ以上イベントがある時にタイトルの上に表示されるセパレーターです

en: The text used by the submit button. To use an image instead, enter the full url starting with %s or %s.
ja: このテキストは決定ボタンに使われます。イメージを代わりに使うためには、 %s か %sと一緒に完全なurlを入力してください。

en: The title that will appear in the calendar.
ja: カレンダーに表示されるタイトルです

en: Theme Templates
ja: テーマテンプレート

en: There is a newer version of Events Manager Pro which is recommended for this current version of Events Manager as new features have been added. Please go to the plugin website and download the latest update.
ja: 機能が追加された現在のバージョンより新しいEvent Manager Pro の最新版が公開されています。プラグインのウェブサイトを訪問し、最新版をダウンロードしてください。

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
ja: アカウントを作る際にトラブルがありました。サイト管理者に連絡してください。

en: There was a problem saving the booking.
ja: イベント作成に問題がありました

en: There was a problem saving the recurring events.
ja: 繰り返しイベントを保存する際にトラブルがありました。

en: There was a problem saving the ticket booking.
ja: チケット予約を保存する際にトラブルがありました。

en: There was a problem saving the ticket.
ja: チケット保存にトラブルがありました。

en: There were some errors saving your location.
ja: 場所を保存する際にエラーが発生しました。

en: These can be overriden when using shortcode or template tags.
ja: これらはショートコードやテンプレートタグで上書きされることができます。

en: These formats will be used on your events page. This will also be used if you do not provide specified formats in other event lists, like in shortcodes.
ja: これらのフォーマットはイベントページで使われます。もし他のイベントリストでショートコードのような特定のフォーマットを提供していない場合にも使われます。

en: These pages allow you to provide an event management interface outside the admin area on whatever page you want on your website. Bear in mind that this is overriden by BuddyPress if activated.
ja: これらのページであなたのサイト上のどの場所にでもイベント管理画面を管理エリア以外に設置することができます。これは有効化されたときにBuddyPressによって上書きされることに注意してください。

en: This accepts %s and %s placeholders.
ja: これは%sと%sのプレースホルダーを受け入れます

en: This accepts %s placeholders.
ja: これは%sのプレースホルダーを受け入れます

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
ja: これは%s, %sと%sのプレースホルダーを受け入れます

en: This cannot be undone.
ja: これは元に戻すことはできません。

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
ja: このコンテンツは%sリストフォーマットの為にコードの上に表示されます。デフォルトは空白です。

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
ja: このコンテンツはデフォルトのイベントリストフォーマットにコードの上に表示されます。デフォルトは空白です。

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
ja: このコンテンツは%sリストフォーマットの為にコードの下に表示されます。デフォルトは空白です。

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
ja: このコンテンツはデフォルトのイベントリストフォーマットにコードの下に表示されます。デフォルトは空白です。

en: This disables user registrations for bookings.
ja: 予約の為のユーザー認証を無効にします。

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
ja: このメールは既にシステム上にあります。ログインして予約を進めてください。

en: This event does not have a physical location.
ja: このイベントは物理的な場所が存在しません。

en: This event is fully booked.
ja: このイベントは満員です。

en: This event repeats
ja: このイベントの繰り返し

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
ja: このイベントは開始日から終了日まで毎日開催されます、それぞれの日に開始/終了時間が適用されます。

en: This event was submitted by a guest. You will find their details in the <em>Anonymous Submitter Info</em> box
ja: このイベントはゲストによって提出されました。<em>匿名の提出者情報</em> boxで詳細が見られます。

en: This is a recurring event.
ja: これは繰り返しイベントです。

en: This is only used when showing events from other blogs.
ja: これは他のブログからイベントを表示するときのみ使われます。

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
ja: これは予約が認証されたときに送られます。これは認証が必要とされたら自動的に送られます。もし認証が無効なら、ユーザーが初めに予約した時に送られます。

en: This is the definite date after which bookings will be closed for this event, regardless of individual ticket settings above. Default value will be the event start date.
ja: これは個別チケット設定にかかわらず決まる締切日です。デフォルトの値はイベント開始日です。

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
ja: この設定は上の設問にはいを選択した場合のみ重要になります。あなたはイベントページのタイトルが修正されずに、デフォルトのページの名前に下に新しいタイトルがある事に気づくでしょう。この場所でこのタイトルのHTMLを操作することができます。#_PAGETITLEプレイスホルダーをEvents Managerから修正されたように保持してください。なにがこのタイトル上で修正されるか操作するために、ページタイトルの為の設定を見てください。

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
ja: このオプションでイベントを追加した際にデフォルトカテゴリーを選ぶことができます。

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
ja: このオプションで、イベントを加えるときにデフォルトの場所を選ぶことができます。

en: This option allows you to select which page to use as an events page. If you do not select an events page, to display event lists you can enable event archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
ja: このオプションでどのページをイベントページとして使うかを選ぶことができます。もしイベントページを選んでいない場合、イベントリストを表示するためにイベントアーカイブスを有効にするか、適切なショートコードと/もしくはテンプレートタグを使うことができます。

en: This option allows you to select which page to use as the %s page.
ja: どのページを%sとして使うか選択できます。

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
ja: このオプションで、デフォルトのリストの代わりにカレンダーをイベントページに表示することができます。カレンダーウィジェットとカレンダーページを同時に表示しないことを推奨します。

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
ja: これは予約が拒否された場合に自動的に送られます。予約に認証を必要としないなら妥当ではありません。

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
ja: これはユーザーが初めて予約を決定した時に送られます。予約が認証を必要としていない時は妥当ではありません。

en: This will be sent when a user cancels their booking.
ja: ユーザーが予約をキャンセルした場合に送られます

en: This will control how many %s are shown on one list by default.
ja: どのくらいの%sをデフォルトで一つのリストに表示するかを操作します。

en: This will control how many events are shown on one list by default.
ja: これでデフォルトでどのくらいのイベントが一つのリストに表示されるかを操作します。

en: Thousands Separator
ja: 千の位のセパレーター

en: Thu
ja: 木

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Ticket
ja: チケット

en: Ticket Description
ja: チケット詳細

en: Ticket ID
ja: チケットID

en: Ticket Name
ja: チケット名

en: Ticket Name (Ascending)
ja: チケット名（昇順）

en: Ticket Name (Descending)
ja: チケット名（降順）

en: Ticket Options
ja: チケットのオプション

en: Ticket Price
ja: チケット価格

en: Ticket Price (Ascending)
ja: チケット価格(昇順）

en: Ticket Price (Descending)
ja: チケット価格（降順）

en: Ticket Type
ja: チケットの種類

en: Ticket booking created
ja: チケット予約が生成されました

en: Ticket created
ja: チケットが生成されました

en: Ticket for %s
ja: %sの為のチケット

en: Tickets
ja: チケット

en: Time Format
ja: タイムフォーマット

en: Time Separator
ja: タイムセパレーター

en: Title
ja: タイトル

en: To manage the whole set, <a href="%s">edit the recurring event template</a>.
ja: 全体を管理するなら、 <a href="%s">繰り返しイベントのテンプレートを編集する</a>.

en: To update your network blogs with the latest Events Manager automatically, click the update button below.
ja: あなたのnetworkブログを最新のEventsManager に自動的にアップデートするため、以下のアップデートボタンをクリックしてください。

en: Today's events
ja: 今日のイベント

en: Tomorrow's events
ja: 明日のイベント

en: Total
ja: 総計

en: Total Price
ja: 総額

en: Total Spaces
ja: 総定員

en: Town
ja: 街

en: Trying to perform an illegal action.
ja: 正しくないアクションを試みる

en: Tue
ja: 火

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Uh Oh! For some reason WordPress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
ja: おっと！ある理由でワードプレスはイベントページを作ることができませんでした。（もしくはあなたが消去したか）心配する必要はありません。あなたがすべきことは空白のページを作り、名前を付け、<a href="%s">設定画面</a>にあるあなたのイベントページのように選択するだけです。余計な手間をかけていただいて申し訳ありません。もしあなたが何をしているか知っているなら、故意にやっているのかもしれません。もしそうであれば<a href="%s">このメッセージを無視する</a>

en: Unapprove
ja: 承認しない

en: Unauthorized Access
ja: 認証されていない接続

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Uninstall Events Manager
ja: Events Manager のアンインストール

en: Uninstall and Deactivate
ja: アンインストールと無効

en: Uninstall/Reset
ja: アンインストール/リセット

en: Upcoming
ja: 来たる

en: Upcoming Events
ja: 今後のイベント

en: Update
ja: アップデート

en: Update %s
ja: アップデート %s

en: Update Blogs
ja: アップデートされたブログ

en: Update Event Category
ja: イベントカテゴリーをアップデート

en: Update Event Tag
ja: イベントタグのアップデート

en: Update Network
ja: Networkをアップデートする

en: Upload/change picture
ja: 画像のアップロード/変更

en: Use 24h Format?
ja: ２４時間フォーマットを使いますか？

en: Use SMTP authentication?
ja: SMTP認証を使いますか？

en: Use Visual Editor?
ja: ヴィジュアルエディターを使いますか？

en: Use abbreviations, e.g. Friday = Fri. Useful for certain languages where abbreviations differ from full names.
ja: 省略が使えます。例えばFriday= Fri。省略された曜日名がフルネームと違う言語に役に立ちます。

en: Use dropdown for locations?
ja: 場所の為にドロップダウンを使用しますか？

en: Use the buttons below to uninstall Events Manager completely from your system or reset Events Manager to original settings and keep your event data.
ja: Events Managerを完全にアンインストール、または元の設定に戻してイベントデータを保持するために以下のボタンを使ってください。

en: User Capabilities
ja: ユーザーの利便性

en: User can book
ja: ユーザーは予約できます

en: User can create and edit %s
ja: ユーザーは%sを生成して編集することができます

en: User can delete %s categories and tags.
ja: ユーザーは%sのカテゴリーとタグを消すことができます。

en: User can delete other users %s
ja: ユーザーは他のユーザーの%sを消すことができます

en: User can delete their own %s
ja: ユーザーは自分の%sを消すことができます

en: User can edit %s categories and tags.
ja: ユーザーは%sのカテゴリーとタグを編集することができます。

en: User can edit other users %s
ja: ユーザーは他のユーザーの%sを編集することができます

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
ja: ユーザーは他のユーザーの個人予約やイベント予約設定を管理することができます。

en: User can upload images along with their events and locations.
ja: ユーザーはイベントと場所に関連した画像をアップロードできます。

en: User can use and manage bookings with their events.
ja: ユーザーはイベント予約を使ったり、管理することができます。

en: User can use other user locations for their events.
ja: ユーザーは他のユーザーのイベントの場所を使うことができます。

en: User can view private %s
ja: ユーザーはプライベート%sを見ることができます。

en: User deleted by administrators
ja: 管理者によってユーザーが消去されました

en: User must log in
ja: ログインをしなければいけません

en: Username
ja: ユーザーネーム

en: Username: %s
ja: ユーザー名: %s

en: Users can manage bookings for their events on this page.
ja: ユーザーはイベント予約をこのページで管理できます。

en: Users can now use the WordPress editor for easy HTML entry in the submission form.
ja: ユーザーは提出フォームで、簡単なＨＴＭＬの為のWordPressエディターを使うことができます。

en: Users can publish %s and skip any admin approval
ja: ユーザーは%sを出力することができ、どんな認証もスキップすることができます

en: Users can view their bookings for other events on this page.
ja: ユーザーはこのページで他のイベントの予約を見ることができます。

en: Users can view, add and edit their %s on this page.
ja: ユーザーは彼らの%sを見たり、加えたり、編集することができます。

en: View
ja: 見る

en: View %s
ja: %s を見る

en: View Bookings
ja: 予約を見る

en: View Event
ja: イベントを見る

en: View Event Bookings
ja: イベント予約を見る

en: View Location
ja: 場所を見る

en: View all categories
ja: 全てのカテゴリーを見る

en: View all posts in %s
ja: %sのすべてのポストを見る

en: View/Edit Event
ja: イベントの確認/編集

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
ja: 警告！あなたはこの繰り返しのイベントに関連する予約履歴を含めた全ての繰り返しを消そうとしています。予約情報を保持するためには、単一のイベントに行き、この繰り返し部分から切り離してください。

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
ja: 警告:これは"%s"関連のイベントです。他のグループ管理者もこのイベントを管理できます。

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
ja: 警告:これは繰り返しイベントの繰り返し部分です。

en: WARNING: This is a recurring event.
ja: 警告:これは繰り返しイベントです。

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
ja: 警告　これらの値を変えることで隠された情報が全てのユーザーに見られてしまうかもしれません。

en: We're always making improvements, adding features and fixing bugs between releases. We incrementally make these changes in between updates and make it available as a development version. You can download these manually, but we've made it easy for you. <strong>Warning:</strong> Development versions are not always fully tested before release, use wisely!
ja: 私たちは常に進歩しています。例えば新機能追加、バグ修正など。これをアップデート間に変更し、ディベロッパー版として使用できるようにしています。手動でダウンロードできますが、より簡単な方法があります。<strong>Warning:</strong> ディベロッパー版はリリース前に完全にテストされてはいないので、賢く使ってください！

en: Wed
ja: 水

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Weekly
ja: 週間

en: When
ja: いつ

en: When Events Manager displays lists of events the default behaviour is ordering by start date in ascending order. To change this, modify the values above.
ja: イベントのリストを表示するとき、デフォルトでは開始日時の昇順で並び替えされます。これをかえるなら上の値を編集してください。

en: When a booking cannot be made due to an error when filling the form. Below this, there will be a dynamic list of errors.
ja: 予約がフォームの不備でできない時。以下にエラーのリストがあります。

en: When a booking cannot be made due to lack of spaces.
ja: 予約が定員の欠如でできない時

en: When a booking is made by a user, a feedback message is shown depending on the result, which can be customized below.
ja: 予約がされた場合、結果によって表示されるフィードバックメッセージです。以下でカスタマイズできます。

en: When a booking is registered and confirmed.
ja: 予約が認証された時

en: When a booking is registered but pending.
ja: 予約が認証されたが、まだ処理されていない時

en: When a guest tries to book using an email registered with a user account.
ja: ゲストが既に使われているメールアドレスで予約しようとしたとき

en: When a user cancels their booking, this message will be displayed confirming the cancellation.
ja: ユーザーが予約をキャンセルした時に、キャンセルを確認するためにこのメッセージが表示されます。

en: When a user chooses to cancel a booking, this warning is displayed for them to confirm.
ja: ユーザーが予約をキャンセルするを選択した時にこの警告が確認のために表示されます

en: When a user modifies a previously published event, it will be put back into pending review status and will not be publisehd until you re-approve it.
ja: ユーザーがたったいま作られたイベントを管理するときに、それは認証まち状態で、あなたが再認証しないと管理できないというメッセージを送ります。

en: When a user must log in before making a booking.
ja: 予約する前にログインをしなければいけない時

en: When a user submits their event, you can display a new event form again.
ja: ユーザーがイベントを提出した際、新しいイベントフォームを再び表示することができます。

en: When creating events, would you like your times to be shown in 24 hour format?
ja: イベントを生成した時、２４時間で時間を表示したいですか？

en: When displaying global %s on the main site you have the option of users viewing the %s details on the main site or being directed to the sub-site.
ja: グローバル%sをメインサイトで表示する際、あなたは、ユーザーに%sの詳細をメインサイトで見せるか、サブサイトに誘導するかを選択することができます。

en: When displaying ticket prices and booking totals, include the tax automatically?
ja: チケット価格と予約の総計を表示するときに、税率を自動的に含みますか？

en: When listing categories, this order is applied.
ja: カテゴリーの順番はこの順番が適応されます。

en: When listing events for a category, this order is applied.
ja: カテゴリーのためにイベントを並び替える場合、この順番が適応されます。

en: When the %s placeholder, the below texts will be used.
ja: %sプレイスホルダーに以下のテキストが使われます。

en: Where
ja: どこで

en: Whilst they will still appear using placeholders, you need to <a href="%s">migrate your location and event images</a> in order for them to appear in your edit forms and media library. <a href="%s">Dismiss message</a>
ja: プレイスホルダーを使っているように見えますが、あなたは<a href="%s">自分の場所とイベントの画像</a>を編集フォームやメディアライブラリーにそれらが表示されるように移動させる必要があります。<a href="%s">メッセージを消す</a>

en: Within
ja: 中に

en: WordPress %s Archives
ja: WordPress %s アーカイブス

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
ja: ユーザーに匿名での予約を許可しますか？もしそうであれば、[event_form] の新しいショートコードか、<code>em_event_form()</code>のテンプレートタグを使用してください

en: Yearly
ja: 年間

en: Yes
ja: はい

en: You <strong>must</strong> have assigned a %s page in your <a href="%s">main blog settings</a> for this to work.
ja: あなたはこれを動作させるために<a href="%s">メインブログの設定で</a>%sを指定<strong>しなければなりません。</strong>

en: You already have booked a seat at this event.
ja: すでにこのイベントの席を予約しています。

en: You are currently attending this event.
ja: あなたは現在このイベントに参加しています。

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
ja: あなたは他のユーザーが見るように、公共のページを見ています

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
ja: デバッグモードです。オフにするためには、<a href="%s">設定</a>ページに行ってください。

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
ja: あなたはこのイベントに存在しないチケットを作成しようとしています。

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
ja: イベントマネージャーのみが見ることのできる私的なメモを加えることができます

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the %s shortcode, and enabling anonymous submissions below.
ja: あなたは%sショートコードを使う事でユーザーに公的に、または匿名でイベントを提出することを許可できます。

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
ja: あなたはまた、このフォーマット<code>#_ATT{key}</code>によって、一つのラインにつき一つイベント属性をここに加えることができます。それらは別のテンプレート下に挿入しない限りイベントページに現れませんが、イベントに関する詳細な情報を別の用途で蓄積したいかもしれません。<a href='%s'>プレースホルダーに関する情報はこちら</a>

en: You can also add location attributes here, one per line in this format <code>#_LATT{key}</code>. They will not appear on location pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
ja: あなたはまた、<code>#_LATT{key}</code>このフォーマットを使用し、一つのラインに一つ場所属性を加えることができます。これらは別のテンプレート下に挿入しなければ場所ページに表示されませんが、イベント情報の詳細を別の用途で蓄積したいかもしれません。<a href='%s'>プレースホルダーの詳しい情報はこちら</a>

en: You can change the permalink structure of your events, locations, categories and tags here. Be aware that you may want to set up redirects if you change your permalink structures to maintain SEO rankings.
ja: イベントや場所、カテゴリー、タグのパーマリンクの構造を変更することができます。もしSEO対策のためにパーマリンクの構造を変えるなら、リダイレクトを設定したいかもしれないことに注意してください。

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
ja: 利用できないチケットをビジターに表示するかを決めることができます。

en: You can disable this email by leaving the subject blank.
ja: この項目を空白にすることで、このメールを無効にできます。

en: You can have single or multiple tickets, where certain tickets become availalble under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
ja: 単一、複数のチケットを設定できます。それはいくつかの状況で使用できます　例えば　早期予約、団体割引、チケットごとの最大予約数等

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
ja: あなたは今ユーザーがイベントに関してできることを適切にコントロールすることができます。

en: You can use Google Maps to show where your events are located. For more information on using maps, <a href="%s">see our documentation</a>.
ja: Google Mapsをイベントの場所の表示に使用できます。より詳しい情報は <a href="%s">こちら</a>.

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
ja: 予約されたチケットを消去することはできません。

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
ja: もしそれらに関連した予約がある場合チケットを消すことができません。まず予約を消してください。

en: You cannot edit saved locations here.
ja: ここでは保存された場所は編集できません。

en: You cannot manage this %s.
ja: %s　このイベントを管理できません。

en: You cannot read private %s
ja: あなたはプライベートの%sを読む権限がありません

en: You cannot view others %s
ja: あなたは他の%sを見る権限がありません

en: You do not have any bookings.
ja: 予約がありません。

en: You do not have permission to create/edit %s.
ja: あなたは%sを生成/編集する権限がありません。

en: You do not have permission to delete %s
ja: あなたは%sを削除する権限がありません

en: You do not have permission to delete others %s
ja: あなたは他の%sを削除する権限がありません

en: You do not have permission to edit %s
ja: あなたは%sを編集する権限がありません

en: You do not have permission to edit others %s
ja: あなたは他の%sを編集する権限がありません

en: You do not have permission to manage %s
ja: あなたは%sを管理する権限がありません

en: You do not have permission to manage others %s
ja: あなたは他の%sを管理する権限がありません

en: You do not have permission to publish %s
ja: あなたは%sを出力する権限がありません

en: You do not have permission to upload images
ja: あなたは画像をアップロードする権限がありません

en: You do not have the rights to manage this %s.
ja: この%sを管理する権限がありません。

en: You do not have the rights to manage this event.
ja: あなたはこのイベントを編集する権利がありません。

en: You do not have the rights to manage this ticket.
ja: あなたはこのチケットを編集できません

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
ja: Event Managerのテンプレート設定にどんなカスタム要素もありません。これらを <a href='%s'>設定ページ</a>に加えてください。

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Locations Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
ja: 場所マネージャーテンプレート設定にカスタム要素が定義されていません。<a href='%s'>設定ページ</a>にこれらを追加してください

en: You have %s confirmed bookings
ja: %sの認証された予約があります

en: You have %s pending bookings
ja: %sの保留の予約があります

en: You have a confirmed booking
ja: 認証された予約があります

en: You have a pending booking
ja: 保留の予約があります

en: You have successfully submitted your event, which will be published pending approval.
ja: あなたはイベント参加に成功しました。現在認証待ちです。

en: You must log in or register to make a booking.
ja: 予約するためにログインしなければいけません。

en: You must log in to cancel your booking.
ja: 予約をキャンセルためにログインしなければいけません。

en: You must log in to view and manage your bookings.
ja: 予約を見たり管理するためにログインしてください。

en: You must log in to view and manage your events.
ja: イベントを見たり管理するためにログインしてください。

en: You must log in to view and manage your locations.
ja: 場所を見たり管理するためにログインしてください。

en: You must request at least one space to book an event.
ja: 予約するためには少なくとも一つ定員をリクエストしなければいけません。

en: Your %s details are incorrect and cannot be published, please correct these errors first:
ja: %s詳細が正しくないので、出力されませんでした。まずこれらのエラーを修正してください:

en: Your Details
ja: 詳細

en: Your booking has been recorded
ja: イベント作成が記録されました

en: Your event details are incorrect and recurrences cannot be created, please correct these errors first:
ja: イベント詳細が正しくないので、繰り返しが作られませんでした。まずこれらのエラーを修正してください:

en: Your name
ja: 名前

en: [%s] New User Registration
ja: [%s]新規登録

en: [%s] Your username and password
ja: [%s] ユーザーネームとパスワード

[ctx: [Date] - [Name] wrote]
en: %1$s - %2$s wrote
ja: %1$s - %2$s 書いた

en: [No %s Page]
ja: [%s ページ無し]

en: all events
ja: 全てのイベント

en: and
ja: と

en: at
ja: アット

[ctx: before or after]
en: %s the event starts
ja: %s イベントが開始されます

en: bookings
ja: 予約

en: categories
ja: カテゴリー

en: category
ja: カテゴリー

en: dates
ja: 日時

en: day
ja: 日

en: day(s)
ja: 日

en: days
ja: 日

en: e.g. %s - you can use / Separators too
ja: e.g. %s-　/のセパレーターを使うこともできます

en: edit
ja: 編集

en: end date, end time, event name
ja: 終了期日、終了時間、イベント名

en: event
ja: イベント

en: events
ja: イベント

[ctx: events]
en: Future <span class="count">(%s)</span> | Future <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 未来 <span class="count">(%s)</span>

en: every
ja: 毎

en: every %s days
ja: 毎%s日

en: every %s months
ja: 毎%s月

en: every %s weeks
ja: 毎%s週

en: every %s years
ja: 毎%s年

en: every week
ja: 毎週

en: every year
ja: 毎年

en: everyday
ja: 毎日

en: export csv
ja: csv出力

en: first
ja: 初め

en: fourth
ja: ４半期

en: iCal Description
ja: iCalの説明

en: iCal Feed Settings
ja: iCal Feedの設定

en: iCal Limit
ja: iCal制限

en: iCal Location
ja: iCalの場所

en: iCal Scope
ja: iCalの適用範囲

en: iCal Title
ja: iCalタイトル

en: last
ja: 終わり

en: location
ja: 場所

en: locations
ja: 設置

en: manage bookings
ja: 予約の管理

en: month on the
ja: 月の

en: months on the
ja: 月の

en: more...
ja: もっと見る

en: name, end date, end time
ja: イベント名、終了期日、終了時間

en: name, start date, start time
ja: イベント名、開始期日、開始時間

en: no default category
ja: デフォルトのカテゴリーはありません

en: no default country
ja: デフォルトの国はありません

en: no default location
ja: デフォルトの場所はありません。

en: no events
ja: イベント無し

en: none selected
ja: 選択されていません

en: of each month
ja: それぞれの月の

en: printable view
ja: プリントできるビュー

en: recurring events
ja: 繰り返しイベント

en: second
ja: ２半期

[ctx: spaces per booking]
en: At least
ja: 少なくとも

[ctx: spaces per booking]
en: At most
ja: せいぜい

en: start date, start time, event name
ja: 開始期日、開始時間、イベント名

en: tag
ja: タグ

en: tags
ja: タグ

en: the first %s of the month
ja: 月初めの%s

en: the fourth %s of the month
ja: ４半期の%s

en: the last %s of the month
ja: 月最後の%s

en: the second %s of the month
ja: ２半期の%s

en: the third %s of the month
ja: ３半期の%s

en: third
ja: ３半期

[ctx: time]
en: at
ja: アット

en: times
ja: 時間

en: to
ja: へ

en: week on
ja: 週の

en: weeks on
ja: 週の

en: year
ja: 年

en: years
ja: 年
