Events Manager - en to pt translation catalogue (951 entries)

en:  is required.
pt: é necessária.

en: #s will be replaced by the date format below
pt: #s será substituído pelo formato de data abaixo

en: %d Spaces
pt: %d Espaços

en: %d will be replaced by a number.
pt: %d será substituído por um número.

en: %s Attributes
pt: Atributos %s

en: %s List/Archives
pt: %s Lista/Arquivamentos

en: %s Options
pt: %s Opções

en: %s Page
pt: Página %s

en: %s Pages
pt: %s Páginas

en: %s Settings
pt: Configurações %s

en: %s added the event %s
pt: %s adicionado o evento %s

en: %s are a <a href="%s" target="_blank">WordPress custom taxonomy</a>.
pt: %s são uma <a href="%s" target="_blank">taxonomia customizada do WordPress</a>.

en: %s can be displayed just like normal WordPress custom taxonomies in an archive-style format, however Events Manager by default allows you to completely change the standard look of these archives and use our own <a href="%s">custom formatting</a> methods.
pt: %s pode ser mostrado como uma taxonomia nomal e customizada do Wordpress em um formato no estilo de arquivamento (archive-style), entretanto o Events Manager por padrão permite que você altere completamente a aparência padrão desses arquivamentos e utilize seus próprios métodos de <a href="%s">formatação customizada</a>.

en: %s could not be deleted
pt: %s não pôde ser excluída

en: %s could not be deleted.
pt: %s não pôde ser excluído.

en: %s created.
pt: %s criado.

en: %s deleted
pt: %s excluído

en: %s is attending %s.
pt: %s está participando.%s.

en: %s is replaced by username and %s is replaced by the user password.
pt: %s for substituído por 'nome do usuário' e %s for substituído pela 'senha do usuário'.

en: %s list footer format
pt: Formato %s rodapé lista

en: %s list header format
pt: Formato %s cabeçalho da lista

en: %s list item format
pt: Formato %s item da lista

en: %s must be set to yes for this to work.
pt: %s deve ser definito como "sim" para funcionar.

en: %s page
pt: Página %s

en: %s successfully deleted
pt: %s removido com sucesso

en: %s successfully deleted.
pt: %s removido com sucesso.

en: %s successfully duplicated.
pt: %s reproduzido com sucesso.

en: %s users cancelled bookings.
pt: %s usuários cancelaram suas reservas.

en: %s will not be attending %s anymore.
pt: %s não  participará %s mais.

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
pt: (Não aplicável com a posse de eventos em breve, em breve!)

en: 1,2,3 or 2 (0 = all)
pt: 1,2,3 or 2 (0 = todos)

en: <li>No events in this location</li>
pt: <li> Nenhum evento neste local </li>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
pt: <strong>ERRO:</strong> Não foi possível registrá-lo ... por favor contacte o <a href="mailto:%s">webmaster</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
pt: <strong>Erro:</strong> Digite um nome de usuário.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
pt: <strong>ERRO:</strong> Por favor digite seu endereço de e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
pt: <strong>ERRO:</strong> O endereço de e-mail não é correto.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
pt: <strong>ERRO:</strong> Este email já está registrado, por favor, escolha outro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
pt: <strong>ERRO:</strong> Este nome de usuário já está registrado, por favor, escolha outro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
pt: <strong>ERRO:</strong> Este nome de usuário é inválido porque ele usa caracteres ilegais. Digite um nome de usuário válido.

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
pt: Uma nova conta de usuário foi criado para você. Por favor verifique seu e-mail para detalhes de acesso.

en: A test email will be sent to your account email - %s
pt: Um email de teste será enviado para o email da sua conta - %s

en: A user cancelled a booking
pt: Um usuário cancelou a sua reserva

en: Abbreviated weekdays
pt: Dias da semana abreviados

en: Abbreviated weekdays?
pt: Abreviar dias da semana?

en: Add Event
pt: Adicionar Evento

en: Add Location
pt: Adicionar Localização

en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
pt: Adicionar uma data de início ou fim (ou ambos) para impor restrições de tempo sobre a disponibilidade de ingressos. Ou deixe em branco para nenhum limite superior / inferior.

en: Add location
pt: Adicionar localização

en: Add new ticket
pt: Adicionar novo ingresso

en: Address
pt: Endereço

en: Address:
pt: Endereço:

en: Admin Tools
pt: Ferramentas Administrativas

en: Administrator Email
pt: Email do Administrador

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advanced Search Fields
pt: Campos para Pesquisa Avançada

en: All
pt: Todos

en: All %s
pt: Todos %s

en: All Ascending
pt: Todos os Crescente

en: All Categories
pt: Todas as Categorias

en: All Countries
pt: Todos os Países

en: All Day Message
pt: Mensagem de dia todo

en: All Descending
pt: Todos os Decrescente

en: All Events
pt: Todos os Eventos

en: All Regions
pt: Todas as Regiões

en: All States
pt: Todos os Estados

en: All countries text
pt: Texto de todos os países

en: All day
pt: Dia todo

en: All events
pt: Todos os eventos

en: All events link text?
pt: Todos os eventos texto do link?

en: All events will be moved to trash.
pt: Todos os eventos serão movidos para a Lixeira.

en: All regions text
pt: Texto de todas as regiões

en: All states text
pt: Texto de todos os estados

en: All towns/cities text
pt: Texto de todas as cidades

en: Allow WordPress post-style archives.
pt: Permite arquivamentos do tipo postagem do Wordpress

en: Allow anonymous event submissions?
pt: Permitem submissões de eventos anônimo?

en: Allow bookings with registered emails?
pt: Permite reseervas através de emails registrados?

en: Allow double bookings?
pt: Permite reservas duplicadas?

en: Allow guest bookings?
pt: Permitir reservas para convidados?

en: Allow overbooking when approving?
pt: Permitir overbooking ao aprovar?

en: Already Booked
pt: Já Reservado

en: Already attending
pt: Já participando

en: Already booked
pt: Já reservado

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
pt: Um e-mail será enviado para o contato evento se alguém cancela sua reserva.

en: An error occurred.
pt: Um erro ocorreu.

en: An event with no bookings.
pt: Um evento sem reservas.

en: Anonymous event submissions
pt: Eventos enviados anonimamente

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
pt: Submitters anônimo não pode ver ou modificar o seu evento, uma vez submetido. Você pode personalizar a mensagem de sucesso que vê aqui.

en: Appears as the label for this search option.
pt: Aparece como o rótulo para esta opção de pesquisa.

en: Appears within the input box.
pt: Exibido em conjunto com o box.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Approval Required?
pt: Aprovação Obrigatório?

en: Approve
pt: Aprovar

en: Approved
pt: Aprovado

en: Are current events past events?
pt: São eventos atuais últimos acontecimentos?

en: Are you sure you want to cancel your booking?
pt: Tem certeza de que deseja cancelar a sua reserva?

en: Are you sure you want to delete all recurrences of this event?
pt: Você tem certeza que quer apagar todas as recorrências desse evento?

en: Are you sure you want to delete?
pt: Você tem certeza que quer apagar?

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
pt: Tem certeza de que deseja desativar reservas? Se você fizer isso e salvar, você vai perder todas as reservas anteriores. Se você deseja evitar reservas adicionais, reduza o número de espaços disponíveis para a quantidade de reservas que você atualmente têm

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
pt: Tem certeza de que deseja reagendar este evento recorrente? Se você fizer isso, você perderá todas as informações da reserva e os eventos antigos recorrentes serão apagados.

en: Are you sure you want to reset Events Manager?
pt: Você tem certeza que deseja resetar o Events Manager?

en: Are you sure you want to uninstall Events Manager?
pt: Você tem certeza que quer desinstalar o Events Manager?

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Attributes
pt: Atributos

en: Avail. Spaces
pt: disponível.espaços

en: Availability
pt: Disponível

en: Available
pt: Disponível

en: Available Spaces
pt: Espaços disponíveis

en: Available for
pt: Disponível para

en: Available from
pt: Disponível a partir de 

en: Available spaces
pt: Espaços disponíveis

en: Available until
pt: Disponível até

en: Awaiting Online Payment
pt: Aguardando pagamento on-line

en: Awaiting Payment
pt: Aguardando pagamento

en: Below are some additional options for individual pages and sections, which you can turn on to enforce custom styling provided by the plugin or off if you want to do your own custom styling.
pt: Abaixo estão algumas opções adicionais para as páginas e seções individuais, que você pode ligar para forçar um estilo padronizado fornecido pelo plugin, ou desligado se você quiser o seu próprio estilo customizado.

en: Body Classes
pt: Classes do Body

en: Book Now
pt: Reserve agora

en: Booked
pt: Reservado

en: Booked Spaces
pt: Espaços reservados

en: Booked User Emails
pt: Emails do Usuário com reserva

en: Booker
pt: Reservado

en: Booking
pt: Reserva

en: Booking %s
pt: Reserva %s

en: Booking %s.
pt: Reserva %s.

en: Booking Cancellation Warning
pt: Aviso de Cancelamento da Reserva

en: Booking Cancelled
pt: Reserva cancelada

en: Booking Confirmed
pt: Reserva Confirmada

en: Booking Date
pt: Data da Reserva

en: Booking Details
pt: Detalhes reserva

en: Booking Email Templates
pt: Modelos de reserva E-mail

en: Booking Form
pt: Formulário de Reserva

en: Booking Management Pages
pt: Páginas para Gerenciamento de Reserva

en: Booking Notes
pt: Notas reserva

en: Booking Pending
pt: Reserva Pendente

en: Booking Rejected
pt: Reserva Rejeitada

en: Booking Related Placeholders
pt: Reserva Espaços Relacionados

en: Booking admin pages
pt: Páginas administrativas para reservas

en: Booking already made
pt: Reserva já foi feita

en: Booking cancelled
pt: Reserva cancelada

en: Booking cancelled email
pt: Reserva de e-mail cancelado

en: Booking cancelled email subject
pt: Reserva assunto do email cancelado

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
pt: A sua reserva não pode ser efetuada, não há lugares disponíveis!

en: Booking complete
pt: Reserva completa

en: Booking confirmed email
pt: Reservas e-mail confirmado

en: Booking confirmed email subject
pt: Reservas sujeitas e-mail confirmado

en: Booking could not be %s.
pt: Reserva não poderia ser %s.

en: Booking could not be created
pt: Reserva não  pôde  ser criada

en: Booking error
pt: Erro na reserva

en: Booking in progress
pt: Reserva em andamento

en: Booking note successfully added.
pt: Nota da reserva adicionada com sucesso.

en: Booking pending email
pt: Reserva de e-mail pendentes

en: Booking pending email subject
pt: Reserva assunto do email pendentes

en: Booking rejected email
pt: Reserva rejeitada e-mail

en: Booking rejected email subject
pt: Reserva rejeitado assunto do email

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
pt: Confirmação de reserva bem sucedida, aguardando confirmação(você também receberá um e-mail uma vez confirmado).

en: Booking successful.
pt: Reserva  feita com sucesso.

en: Booking...
pt: Reserva ...

en: Bookings
pt: Reservas

en: Bookings %s. Mails Sent.
pt: Reservas %s. Mails enviados.

en: Bookings Stats
pt: Estatísticas reservas

en: Bookings are closed for this event.
pt: As reservas estão fechados para este evento.

en: Bookings closed
pt: Reservas encerradas

en: Bookings data
pt: Dados reservas

en: Bookings disabled
pt: Reservas desabilitadas

en: Bookings for %s
pt: Reservas para %s

en: Bookings have closed (e.g. event has started).
pt: As reservas foram encerradas (p.ex.: o evento já começou).

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
pt: Reservas não será confirmada até que o administrador aprove.

en: Bookings/Registration
pt: Registro/ Reservas

en: Bulk Actions
pt: Ações globais

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unnapproved, choose yes.
pt: Por padrão, espaços para eventos se tornam indisponíveis uma vez que há reservas suficientes CONFIRMADO. A espaços de reserva, mesmo que não aprovados, escolha sim.

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
pt: Por padrão, se um dia do calendário só tem um evento, ele exibirá um único evento ao clicar no link dessa data do calendário. Se você selecionar Sim, aqui, você vai ter sempre ver uma lista de eventos.

en: CSS File
pt: Arquivo CSS

en: Calendar
pt: Calendário

en: Can be in form of pixels or a percentage such as %s or %s.
pt: Pode ser na forma de pixels ou uma porcentagem como %s ou %s.

en: Can users cancel their booking?
pt: Usuários podem cancelar suas reservas?

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancelation complete
pt: Cancelamento completo

en: Cancelation error
pt: Erro no cancelamento

en: Cancelation in progress
pt: Cancelamento em andamento

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Categories
pt: Categorias

en: Categories dropdown label
pt: Rótulo das opções das categorias

en: Categories list page
pt: Página de lista de Categorias

en: Category
pt: Categoria

en: Category IDs
pt: IDs da Categoria

en: Category Related Placeholders
pt: Os espaços reservados de categorias relacionadas

en: Category:
pt: Categoria:

en: Change
pt: Salvar alterações

en: Changes saved
pt: Alterações salvas

en: Changes saved.
pt: Alterações salvas.

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
pt: Marque esta opção se você quiser o contato de eventos para receber um e-mail livros quando coloca alguém. Um e-mail será enviado quando a reserva for feita pela primeira vez (independentemente se confirmada ou pendente)

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
pt: Marque esta opção para permitir a integração Mapa Goggle.

en: Checking for dev versions.
pt: Verificando por versões de desenvolvimento.

en: Checking...
pt: Verificando...

en: Choose how to format your group heading dates. Leave blank for default.
pt: Escolha como formatar as datas do cabeçalho do grupo. Deixe em branco para o padrão (default).

en: Choose how to format your group headings.
pt: Escolha como formatar seus cabeçalhos de grupo.

en: Choose to show events within a specific time range.
pt: Selecione para mostrar os eventos dentro de um período de tempo específico.

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
pt: Escolher se quer ou não exibir um formulário de login na área formulário de reserva de lembrar seus membros efetuem login antes de reservar.

en: Choose your currency for displaying event pricing.
pt: Escolha a sua moeda para exibir preços evento.

en: City/Town
pt: Cidade/Município

en: City/Town:
pt: Cidade / Município:

en: Click to toggle
pt: Clique para alternar

en: Close Ticket Editor
pt: Fechar o Editor de Bilhete

en: Collapse All
pt: Recolher Tudo

en: Comment
pt: Comentário

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
pt: E-mail de confirmação não pôde ser enviada a admnistração.A pessoa registrada deveria ter recebido seu e-mail (somente o administrador vai ver este aviso).

en: Confirmed
pt: Confirmado

en: Confirmed Spaces
pt: Espaços confirmada

en: Confirmed booking email
pt: E-mail reserva confirmada

en: Congratulations! Your email settings work.
pt: Parabéns! Suas configurações de email funcionam.

en: Count
pt: Contador

en: Country
pt: País

en: Country:
pt: País:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
pt: Criar um local ou começar a digitar para procurar um local previamente criado.

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency Format
pt: Formato da moeda

en: Daily
pt: Diariamente

en: Date
pt: Data

en: Date Format
pt: Formato de data

en: Date Separator
pt: Separador da Data

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Date/Time
pt: Data / Hora

en: Dates
pt: Datas

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
pt: Datas devem ter a formatação correta. Por favor, use o selecionador de data fornecido.

en: Decimal Point
pt: Ponto decimal

en: Decline
pt: Recusar

en: Default %s color
pt: Cor %s padrão

en: Default %s list format
pt: Padrão %s formato de lista

en: Default Category
pt: Categoria padrão

en: Default Country
pt: País Padrão

en: Default Location
pt: Localização padrão

en: Default Location Country
pt: Localização País padrão

en: Default distance
pt: Distância padrão

en: Default distance unit
pt: Unidade de distância padrão

en: Default event archive ordering
pt: Ordenar eventos com padrão do arquivo

en: Default event list format
pt: Formato padrão de lista de eventos

en: Default event list format footer
pt: De eventos padrão rodapé formato de lista

en: Default event list format header
pt: De eventos padrão de cabeçalho formato de lista

en: Default event list ordering
pt: Lista de eventos padrão ordenação

en: Default list ordering
pt: Ordenar por lista padrão

en: Default map height
pt: Altura padrão do mapa

en: Default map width
pt: Largura padrão do mapa

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete Image?
pt: Apagar imagem?

en: Delete User
pt: Apagar Usuário

en: Delete selected
pt: Excluir os selecionados

en: Depreciated Attributes
pt: Atributos Depreciados

en: Descending
pt: Descendente

en: Description
pt: Descrição

en: Details
pt: Detalhes

en: Details about the event.
pt: Detalhes sobre o evento.

en: Details about the location.
pt: Detalhes sobre a localização.

en: Disable new registration email?
pt: Desabilitar email novo registro?

en: Disable thumbnails?
pt: Desabilitar miniaturas?

en: Disable title rewriting?
pt: Desabilitar reescrever título?

en: Discounts (After Taxes)
pt: Descontos com taxas

en: Discounts Before Taxes
pt: Descontos sem Taxas

en: Display %s as
pt: Mostrar %s como

en: Display a list of event locations on Events Manager.
pt: Exibir uma lista de locais de eventos no Events Manager.

en: Display a list of events on Events Manager.
pt: Exibir uma lista de eventos em Events Manager.

en: Display calendar in events page?
pt: Exibição do calendário na página de eventos?

en: Display global events on main blog?
pt: Mostrar eventos globais no blog principal?

en: Display login form?
pt: Mostrar formulário de login?

en: Display your events in a calendar widget.
pt: Mostrar os seus eventos em um calendário widget.

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
pt: Exibindo s %s-% de %s

en: Draft
pt: Rascunho

en: Due to how we change how this custom taxonomy is displayed when overriding with formats it is strongly advised that you assign a %s page below, which increases comatability with various plugins and themes.
pt: Pelo fato de alterarmos como esta taxonomia customizada é mostrada quando sobrepondo outros formatos, é fortemente recomendado que você atribua uma página %s abaixo, o que aumenta a compatibilidade com diversos plugins e temas.

en: Duplicate this event
pt: Duplicar este evento

en: E-mail: %s
pt: E-mail:%s

en: ERROR : Email Not Sent.
pt: ERRO: Email não enviado.

en: Each event spans %s day(s)
pt: Cada evento se estende %s dia(as)

en: Edit
pt: Editar

en: Edit %s
pt: Editar %s

en: Edit Booking
pt: Editar Reserva

en: Edit Details
pt: Detalhes do evento

en: Edit Event
pt: Editar Evento

en: Edit Location
pt: Editar Localização

en: Edit User
pt: Editar Usuário

en: Edit events
pt: Editar os eventos

en: Edit location
pt: Editar localização

en: Edit locations
pt: Editar Localizações

en: Edit/View
pt: Editar / Ver

en: Email
pt: E-mail

en: Email Sent.
pt: Email enviado.

en: Email Settings
pt: Configurações de e-mail

en: Email event owner?
pt: Enviar email para o organizador do evento?

en: Email events admin?
pt: Eventos de e-mail admin?

en: Email not sent.
pt: Email não enviado.

en: Email sent succesfully to %s
pt: Email enviado com sucesso para %s

en: Enable %s attributes?
pt: Habilitar atributos %s?

en: Enable %s custom fields?
pt: Habilitar campos personalizados %s ?

en: Enable Archives?
pt: Habilitar arquivos?

en: Enable Comments?
pt: Habilitar comentários?

en: Enable Google Maps integration?
pt: Permitir a integração do Google Maps?

en: Enable advanced fields?
pt: Habilitar campos avançados?

en: Enable bookings?
pt: Habilitar reservas?

en: Enable categories?
pt: Habilitar categorias?

en: Enable global tables mode?
pt: Ativar o modo de tabelas global?

en: Enable locations?
pt: Habilitar localizações?

en: Enable recurrence?
pt: Habilitar recorrência?

en: Enable registration for this event
pt: Habilitar o registro para este evento

en: Enable tags?
pt: Habilitar tags?

en: Enables additional advanced search fields such as dates, country, etc.
pt: Habilita campos para pesquisa avançada adicionais como datas, país, etc.

en: End
pt: Final

en: Enter a maximum number of spaces (required).
pt: Informe um número máximo de lugares (obrigatório).

en: Enter a ticket name.
pt: Informe um nome para o ticket.

en: Error mailing user
pt: Erro ao enviar email ao usuário

en: Errors
pt: Erros

en: Event
pt: Evento

en: Event Admin Emails
pt: Emails do Administrador do Evento

en: Event Admin/Owner Emails
pt: Emails do Administrador/Autor do evento

en: Event Approved
pt: Evento Aprovado

en: Event Bookings Dashboard
pt: Painel de reservas de evento

en: Event Categories
pt: Categorias Eventos

en: Event Date(s)
pt: Data(s) do Evento

en: Event Details
pt: Detalhes do evento

en: Event Edit and Submission Forms
pt: Formulários de Edição e Envio de Eventos

en: Event Image
pt: Imagem do evento

en: Event List Limits
pt: Lista de Limites de evento

en: Event Locations
pt: Locais Evento

en: Event Manager Options
pt: Events Manager Opções

en: Event Manager titles
pt: Gerente de títulos de eventos

en: Event Name
pt: Nome do Evento

en: Event Options
pt: Opções do Evento

en: Event Published
pt: Evento Publicado

en: Event Related Placeholders
pt: Eventos Relacionados Resevados

en: Event Submission Forms
pt: Formulários de Submissão de Evento

en: Event Submitted
pt: Evento submetido

en: Event Submitter Emails
pt: Emails do Remetente do Evento

en: Event Tags
pt: Etiquetas de Evento

en: Event Time(s)
pt: Hora(s) do Evento

en: Event archives scope
pt: Escopo dos arquivamentos de eventos

en: Event booking forms
pt: Formulários para reserva de eventos

en: Event format
pt: Formato do evento

en: Event fully booked
pt: Reservas do evento esgotadas

en: Event is fully booked.
pt: O Evento está com as reservas esgotadas.

en: Event list scope
pt: Âmbito lista de eventos

en: Event start date/time, location name
pt: Início do evento dia/hora, localização

en: Event starts at
pt: Evento começa as

en: Event submitted subject
pt: Assunto do evento submetido

en: Event title format
pt: Formato do título do evento

en: Event titles
pt: Títulos do evento

en: Event tooltips format
pt: Formato das dicas (tooltips) do evento

en: Event.
pt: Evento.

en: Event/Location admin pages
pt: Página de administração de Eventos/Locais

en: Events
pt: Eventos

en: Events Calendar
pt: Calendário de Eventos

en: Events I'm Attending
pt: Eventos que vou participar

en: Events Manager Settings
pt: Configurações do Gerenciador de eventos

en: Events Manager Test Email
pt: Email de Teste do Events Manager

en: Events Manager imposes a minimal amount of styling on websites so that your themes can take over.
pt: O Events Manager impõe uma quantia mínima de estilo no website para que o seu tema possa se sobressair.

en: Events With Bookings Enabled
pt: Eventos com reservas Habilitado

en: Events cannot start after they end.
pt: Eventos não podem começar depois de terem terminado.

en: Events list page
pt: Página de lista de Eventos

en: Events next month
pt: Eventos no próximo mês

en: Events page
pt: Página de eventos

en: Events page grouping
pt: Página de agrupamento de eventos

en: Events page grouping date format
pt: Formato do agrupamento das datas da página de eventos

en: Events page grouping header
pt: Cabeçalho de agrupamento da página de eventos

en: Events start from
pt: Eventos começam a partir

en: Events this month
pt: Eventos este mês

en: Events within 12 months
pt: Eventos dentro de 12 meses

en: Events within 2 months
pt: Eventos dentro de 2 meses

en: Events within 3 months
pt: Eventos dentro de 3 meses

en: Events within 6 months
pt: Eventos dentro de 6 meses

en: Everyone
pt: Todos

en: Example:
pt: Exemplo:

en: Exclude on
pt: Excluir em

en: Expand All
pt: Expandir Tudo

en: Export CSV
pt: csv exportação

en: Filter
pt: Filtrar

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
pt: Para um evento recorrente, um evento de um dia será criado em cada data recorrentes dentro deste intervalo de datas.

en: Formatting
pt: Formatando

en: Free
pt: Livre

en: Fri
pt: Sex

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: From
pt: De

en: From %1$s to %2$s
pt: De %1$s para %2$s

en: Front-end management pages
pt: Páginas de gerenciamento do front-end

en: Full Calendar
pt: Calendário completo

en: Full Calendar Options
pt: Oções do calendário completo

en: Fully booked
pt: Reservas Esgotadas

en: Future Events
pt: Eventos futuros

en: Future events
pt: Eventos futuros

en: General
pt: Geral

en: General JS
pt: JS Geral

en: General Options
pt: Opções Gerais

en: General settings
pt: Configurações Gerais

en: Geolocation Search
pt: Busca por Geolocalização

en: Getting Help for Events Manager
pt: Obter Ajuda para a gerente de eventos

en: Global %s slug
pt: Slug %s Global

en: Global Map Format
pt: Formato do Mapa Global

en: Group Events
pt: Eventos para grupos

en: Group Ownership
pt: Propriedade do grupo

en: Guest Default User
pt: Default User Guest

en: Guest User
pt: Usuário Convidado

en: Guest Users
pt: Usuários Convidados

en: HTML Allowed.
pt: HTML permitido.

en: HTML allowed.
pt: HTML permitido.

en: HTML is not accepted.
pt: HTML não é aceito.

en: Help
pt: Ajuda

en: Hidden by default?
pt: Escondido por padrão (default)?

en: Hide Advanced Options
pt: Esconder as Opções Avançadas

en: Hide Advanced Search
pt: Esconder a Pesquisa Avançada

en: Hide label
pt: Esconder o rótulo

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
pt: No entanto, tivemos problemas ao enviar um e-mail de confirmação para você e / ou a pessoa de contacto evento. Você também pode entrar em contato diretamente, informando sobre o erro.

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
pt: Passamos centenas de horas de trabalho  a fazer este Plugin livre, mostre o seu apoio e adicione um pequeno Link para o site do Plugin na parte inferior das páginas do seu evento!

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
pt: Se ativado, os visitantes podem fornecer um endereço de e-mail e uma conta de usuário será automaticamente criado para eles, juntamente com a sua reserva. Eles também serão capazes de voltar a entrar com essa conta recém-criada.

en: If guests cannot make bookings, they will be asked to register in order to book. However, enabling this will still show available tickets.
pt: Se convidados não fizerem reservas, eles serão convidados a se registrar para reservar. Todavia, disponibilizando isto ainda irá mostrar os tickets disponíveis.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
pt: Se definido como sim, um formulário de pesquisa vai aparecer logo acima da lista de eventos.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of locations.
pt: Se definido como sim,um formulário de pesquisa aparecerá logo acima de sua lista de locais.

en: If set to yes, advanced search fields will be hidden by default and can be revealed by clicking the "Advanced Search" link.
pt: Se configurado como sim, os campos de pesquisa avançada serão escondidos por padrão e podem ser mostrados clicando no link "Pesquisa Avançada".

en: If set to yes, the FullCalendar will be used instead of the standard calendar on the events page.
pt: Se marcado como sim, o FullCalendar será usado ao invés do calendário padrão na página de eventos.

en: If set, the total number of spaces for a single booking to this event cannot exceed this amount.
pt: Se configurado, o número total de espaços para uma única reserva para este evento não pode exceder esta quantidade.

en: If the user tries to make a booking with spaces that exceeds the maximum number of spaces per booking.
pt: Se o usuário tentar fazer uma reserva de espaços que excedam o número máximo de espaços por reserva.

en: If there are member-only tickets, you can choose whether or not to show these tickets to guests.
pt: Se existir tickets apenas para membros, você poderá escolher mostrar ou não estes tickets para os convidados.

en: If there's no fields to show in the main search section, this button will be used instead at the bottom of the advanced fields.
pt: Se não houverem campos para mostrar na seção principal da pesquisa, este botão será utilizado no lugar, abaixo dos campos avançados.

en: If this is incorrect, click cancel and try a more specific address.
pt: Se isto estiver incorreto, clique em cancelar e tente um endereço mais específico.

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
pt: Se visualização de uma página para eventos em uma data específica, este é o título que iria aparecer. Para inserir valores de data, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">caracteres de formato PHP tempo</a> com um <code>#</code> símbolo, antes deles, ou seja <code>#m</code> , <code>#M</code> , <code>#j</code> , etc <br/>

en: If you choose the Event post type whilst Events Manager is activated, you can also visit the <a href="%s">Events Manager settings page</a> for a few more options when displaying event information on your calendar.
pt: Se você escolher o post type de Eventos enquanto o Events Manager estiver ativado, você também poderá visitar <a href="%s">as páginas de configurações de Evento</a> para maiores opções quando exibir informações dos eventos em seu calendário.

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
pt: Se você receber mitas reservas pendentes e você decidir permitir reservas mais do que espaços permitem, definindo-o como sim lhe permitirá substituir o limite de espaço de eventos quando aprovando manualmente.

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
pt: Se você preferir uma tabela Ingresso como com vários ingressos, mesmo para eventos único bilhete, permita isso.

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
pt: Se você selecionar um país padrão, será pré-selecionado ao criar um novo local.

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
pt: Se você quiser todos os eventos de e-mail de confirmação de reserva enviado a um administrador escrever seu e-mail aqui (deixe em branco para não enviar um e-mail).

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
pt: Se você gostaria de mostrar os eventos que se estendem por mais de um dia, ver a seção Calendário nesta página.

en: If you're using the Google Maps, the more detail you provide, the more accurate Google can be at finding your location. If your address isn't being found, please <a='http://maps.google.com'>try it on maps.google.com</a> by adding all the fields below seperated by commas.
pt: Se você estiver usando o Google Maps, quanto mais detalhes você fornecer, o Google pode ser mais preciso para encontrar a sua localização. Se o seu endereço não está sendo encontrado, por favor <a href='http://maps.google.com'> tente em maps.google.com </a>, acrescentando todos os campos abaixo separados por vírgulas.

en: Image Sizes
pt: Tamanhos da Imagem

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
pt: Na <a href='%s'>página de configurações</a> , você vai encontrar várias caixas de texto onde você pode editar informações de eventos como aparência, listas de eventos e localização. Usando os espaços reservados abaixo, você pode escolher quais informações devem ser exibidas.

en: Include in WordPress Searches?
pt: Incluído na Busca do WordPress?

en: Include on
pt: Incluir em

en: Incomplete Bookings
pt: Reservas Incompletas

en: Initial lengths
pt: Comprimentos iniciais

en: Insert the address of the notification sender.
pt: Insira o endereço do remetente notificação.

en: Insert the display name of the notification sender.
pt: Insira o nome de exibição do remetente notificação.

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
pt: Inserir a senha para ser usado para acessar o seu servidor SMTP

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
pt: Insira o nome de usuário para ser usado para acessar o seu servidor SMTP.

en: JavaScript Files
pt: Arquivos JavaScript

en: Label
pt: Rótulo

en: Last Name
pt: Último Nome

en: Leave blank for no limit.
pt: Deixe em branco para ilimitado.

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
pt: Ou deixe em branco para nenhum limite superior / inferior.

en: Limit JS file loading?
pt: Limitar carregamento de arquivo JS?

en: Limit loading of our CSS files?
pt: Limitar carregamento dos seus arquivos CSS?

en: List Limits
pt: Limites da Lista

en: List events by date title
pt: Lista de eventos por título data

en: List item format
pt: Formato de item da lista

en: Loading Map....
pt: Carregando mapa ....

en: Loading...
pt: Carregando ...

en: Location
pt: Localização

en: Location Image
pt: Imagem da localização

en: Location Name
pt: Nome do local

en: Location Name:
pt: Nome da localização:

en: Location Related Placeholders
pt: Localização Reservas Relacionados

en: Location not found
pt: Localização não encontrado

en: Location:
pt: Localização:

en: Locations
pt: Locais

en: Locations list page
pt: Página de lista de Locais

en: Locations on main blog?
pt: Localizações no blog principal?

en: Log In
pt: Entrar

en: Log in if you already have an account with us.
pt: Faça seu login se você já tem uma conta conosco.

en: Logged In Users
pt: Usuários Conectados

en: Looking for the rest of the FullCalendar Options? They've moved <a href="%s">here</a>, the options below are for overriding specific bits relevant to Events Manager.
pt: Procurando o resto das opções do FullCalendar? Eles fora movidas <a href="%s">para cá</a>, as opções abaixo são para sobrescrever determinados bits relevantes ao Events Manager.

en: Lost your password?
pt: Perdeu sua senha?

en: Mail sending method
pt: Método de envio de email

en: Main Search Fields
pt: Campos de busca principais

en: Manage %s Bookings
pt: Gerenciar reservas %s

en: Manage Person's Booking
pt: Gerenciar Reserva

en: Manage bookings
pt: Gerenciar as reservas

en: Map Unavailable
pt: Mapa não está disponível

en: Maps
pt: Mapas

en: Maximum Spaces Per Booking
pt: Espaço Máximo por Reserva

en: Maximum height (px)
pt: Altura máxima (px)

en: Maximum size (bytes)
pt: Tamanho máximo (bytes)

en: Maximum spaces per booking
pt: Espaço máximo por reserva

en: Maximum width (px)
pt: Largura máxima (px)

en: Min/Max
pt: Min / Max

en: Missing fields:
pt: Faltando campos:

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
pt: Modificações a este evento fará com que todas as recorrências deste evento a ser excluído e recriado e a reservas anterior será apagada! Você pode editar as recorrências individuais e dissociá-las com este evento recorrente.

en: Modify Booking
pt: Modificar a Reserva

en: Mon
pt: Seg.

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Month format
pt: Formato do mês

en: Monthly
pt: Mensal

en: More Events message
pt: Mais mensagens dos eventos

en: Multi Site Options
pt: Multi-Opções do Site

en: My %s
pt: Minha %s

en: My Bookings
pt: Minhas Reservas

en: My Event Bookings
pt: Minhas reservas de Eventos

en: My Events
pt: Meus Eventos

en: My Locations
pt: Meus Locais

en: My Profile
pt: Meu Perfil

en: My bookings
pt: Minhas reservas

en: N/A
pt: N / A

en: Name
pt: Nome

en: Near...
pt: Perto...

en: Needs Attention
pt: Requer Atenção

en: New Location
pt: Nova Localização

en: New user registration on your blog %s:
pt: Registro de novo usuário no seu %s blog:

en: Next event format
pt: Próximo formato de evento

en: No
pt: Não

en: No %s
pt: Não %s

en: No %s message
pt: Mensagem não %s

en: No Events
pt: Nenhum Eventos

en: No Location
pt: Nenhuma localização

en: No Locations Found
pt: Nenhuma Localização encontrada

en: No Locations Found in Trash
pt: Nenhuma Localização encontrada na Lixeira

en: No cancelled bookings.
pt: Nenhuma reserva cancelada

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
pt: Sem categorias disponíveis, <a href="%s">criar uma aqui primeiro</a>

en: No confirmed bookings.
pt: Nenhuma reserva confirmada

en: No events
pt: Nenhum evento

en: No events in this location
pt: Nenhum evento nessa localidade

en: No events message
pt: Nenhuma mensagem de eventos

en: No events with this tag
pt: Nenhum evento com essa tag

en: No groups defined yet.
pt: Nenhum grupo definido ainda

en: No image uploaded for this event yet
pt: Nenhuma imagem enviada para este evento

en: No image uploaded for this location yet
pt: Nenhuma imagem uploaded para este local ainda

en: No locations
pt: Não locais

en: No locations have been inserted yet!
pt: Nenhum local foi inserido ainda!

en: No pending bookings.
pt: Sem reservas pendentes.

en: No rejected bookings.
pt: Nenhuma reserva rejeitada

en: No responses yet!
pt: Nenhuma resposta ainda!

en: No spaces booked
pt: Nenhum espaço reservado

en: No ticket id provided
pt: Nenhum ID de ingresso fornecido

en: None
pt: Nenhum

en: Not Supplied
pt: Não Fornecido

en: Not a Group Event
pt: Não é um evento em grupo

en: Not approved, spaces full.
pt: Não aprovado, espaços esgotados.

en: Not enough spaces
pt: Sem lugares suficientes

en: Note that assigning a %s page above will override this archive if the URLs collide (which is the default setting, and is recommended for maximum plugin compatibility). You can have both at the same time, but you must ensure that your page and %s slugs are different.
pt: Note que designar uma página de %s acima irá sobrescrever este depósito caso as URLs conflitem (que é a configuração padrão, recomendada para máxima compatibilidade de plugins). É possível ter ambos simultaneamente, mas certifique-se de que seus slugs de página e %s sejam diferentes.

en: Note that assigning a %s page above will override this archive if the URLs collide (which is the default settings, and is recommended for maximum plugin compatibility). You can have both at the same time, but you must ensure that your page and %s slugs are different.
pt: Note isto, ao definir acima uma página %s isto ira sobre escrever este arquivo e se a URL coincidir (o que configuração padrão, e é recomendada para máxima compatibilidade de plugins.). Você pode ter ambos ao mesmo tempo, mas tenha certeza que sua pagina e %s slug são diferentes.

en: Notification sender address
pt: Notificação endereço do remetente

en: Notification sender name
pt: Notificação nome do remetente

en: Number of events
pt: Número de eventos

en: Online bookings are not available for this event.
pt: Reservas on-line não estão disponíveis para este evento.

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
pt: Apenas mostrar os eventos de partida dentro de um certo limite de tempo na página de eventos. Padrão é eventos futuros, sem limite de tempo do fim.

en: Order
pt: Ordem

en: Order By
pt: Ordenar Por

en: Order Tickets By
pt: Ordenar os Tíquetes por

en: Order by %s
pt: Ordenar por %s

en: Order by end date, end time, then event name
pt: Ordem por data final, hora de conclusão, nome do evento

en: Order by name
pt: Ordenar por nome

en: Order by name, end date, then end time
pt: Ordenar por nome, data de término, então o tempo final

en: Order by name, start date, then start time
pt: Ordenar por nome, data de início, então a hora de início

en: Order by start date, start time
pt: Ordenar por data de início e horário

en: Order by start date, start time, then event name
pt: Ordem por data de início, hora de início, em seguida, nome do evento

en: Order of the locations
pt: Ordem dos locais

en: Other
pt: Outro

en: Override calendar on events page?
pt: Sobrescrever calendário na página de eventos?

en: Override calendar shortcode?
pt: Sobrescrever o shortcode do calendário?

en: Override with Formats?
pt: Sobrescrever com Formatos?

en: Overrides the default calendar shortcode. You can also use [events_fullcalendar] instead.
pt: Sobrepõe o shortcode padrão do calendário. Você também pode utilizar [events_fullcalendar] no lugar.

en: PHP mail function
pt: PHP função mail

en: Pages
pt: Páginas

en: Password
pt: Senha

en: Password Lost and Found
pt: Senha para Achados e Perdidos

en: Past And Present Bookings
pt: Reservas do Passado e Presente

en: Past Events
pt: Eventos passados

en: Past events
pt: Eventos passados

en: Pending
pt: Pendente

en: Pending Spaces
pt: Espaços pendentes

en: Pending booking email
pt: E-mail reserva pendente

en: Performance Optimization
pt: Otimização de Desempenho

en: Personal Details
pt: Detalhes pessoais

en: Personal details have successfully been modified.
pt: Detalhes pessoais foram modificados com sucesso.

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Placeholders for customizing event pages
pt: Espaços reservados para personalizar páginas do evento

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
pt: Favor <a href="%s">Login</a> para ver as suas reservas.

en: Please add a User ID.
pt: Por favor, adicione um ID de Usuário (User ID)

en: Please enter your Location ID, or leave blank for no location.
pt: Por favor, entre o seu ID de Localização (Location ID), ou deixe em branco para ficar sem a localização.

en: Please enter your Location ID.
pt: Por favor, entre o seu ID de Localização (Location ID)

en: Please supply a valid email format.
pt: Por favor, forneça um formato de e-mail válido.

en: Please wait while the booking is being submitted.
pt: Por favor, aguarde enquanto a reserva está sendo processada.

en: Post Classes
pt: Classes do Post

en: Postcode:
pt: CEP:

en: Price
pt: Preço

en: Pricing
pt: Preços

en: Profile
pt: Perfil

en: RSS Scope
pt: Escopo RSS

en: RSS description format
pt: RSS formato de descrição

en: RSS limit
pt: Limitre RSS

en: RSS main description
pt: RSS descrição principal

en: RSS main title
pt: RSS título principal

en: RSS title format
pt: RSS formato de título

en: Recent Bookings
pt: Reservas rejeitadas

en: Recurring Event
pt: Evento Recorrente

en: Region
pt: Região

en: Region:
pt: Região:

en: Registration Email Templates
pt: Modelo para registro de email

en: Registration email
pt: Registrar email.

en: Registration email subject
pt: Registro de assunto de email

en: Reject
pt: Rejeitar

en: Rejected
pt: Rejeitado

en: Rejected booking email
pt: E-mail reserva rejeitado

en: Remember Me
pt: Lembre-se de Mim

en: Remove Image
pt: Remover Imagem

en: Require locations for events?
pt: Precisa de locais para eventos?

en: Required?
pt: Obrigatório?

en: Resend Email
pt: Reenviar Email

en: Reserved unconfirmed spaces?
pt: Reservados espaços não confirmados?

en: Reset
pt: Resetar

en: Reset Events Manager
pt: Resetar Events Manager

en: Restore
pt: Restaurar

en: Restrict to
pt: Restrito a

en: SMTP authentication is often needed. If you use GMail, make sure to set this parameter to Yes
pt: Autenticação SMTP é muitas vezes necessário. Se você usa GMail, certifique-se definir esse parâmetro como Sim

en: SMTP username
pt: SMTP nome de usuário

en: Sat
pt: Sáb.

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save Changes
pt: Salvar alterações

en: Save Settings
pt: Salvar configurações

en: Save Ticket
pt: Salvar Ticket

en: Scope
pt: Escopo

en: Scope of the locations
pt: Âmbito dos locais

en: Search
pt: Buscar

en: Search Events
pt: Buscar Eventos

en: Search Form
pt: Formulário de Pesquisa

en: Search Forms
pt: Formulários de Pesquisa

en: Search Locations
pt: Pesquisar Localizações

en: Search button text
pt: Texto do botão de pesquisa

en: Search form will be pre-selected with this country, if searching by country is disabled above, only search results from this country will be returned.
pt: O campo de pesquisa será pré-selecionado com este país, se pesquisar por país estiver desativado acima, apenas resultados deste país serão exibidos.

en: Search forms
pt: Formulário de busca

en: Searching...
pt: Busca ...

en: Select the method to send email notification.
pt: Selecione o método para enviar email de notificação.

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
pt: Escolha Sim para permitir reservas e bilhetes para eventos.

en: Select yes to disable Events Manager from enabling thumbnails (some themes may already have this enabled, which we cannot be turned off here).
pt: Selecione sim para evitar que o Events Manager possa habilitar os thumbnails (alguns temas podem ter isso habilitado, o que não pode ser desligado aqui).

en: Select yes to enable the attributes feature
pt: Selecione Sim para ativar o recurso de atributos

en: Select yes to enable the category features
pt: Selecione Sim para habilitar os recursos da categoria

en: Select yes to enable the recurrence features feature
pt: Selecione Sim para ativar a recorrência de características de

en: Select yes to enable the tag features
pt: Selecione sim para habilitar o recurso de tags

en: Send Email
pt: Mandar E-mail

en: Send your booking
pt: Enviar a sua reserva

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
pt: Definir esta opção como sim vai fazer todos os eventos sejam salvados nas tabelas evento principal do site (EM também deve ser ativado). Isto permite que você compartilhe eventos em toda os Blogs diferentes, tais como eventos mostrando a sua rede, permitindo simultaneamente que os usuários exibam e gerenciem seus eventos dentro de seu próprio Blog. Tenha em mente que a ativação disso significará que ventos antigos criados no sub-blogs não serão mais acessíveis, e se você voltar, eles serão criados como novos eventos durante o modo de eventos globais só vai permanecer no site principal.

en: Settings
pt: Configurações

en: Show Advanced Options
pt: Mostrar as Opções Avançadas

en: Show Advanced Search
pt: Mostrar a Pesquisa Avançada

en: Show Long Events?
pt: Mostrar Eventos Longos?

en: Show all events link at bottom?
pt: Mostrar todos os eventos link no fundo?

en: Show categories?
pt: Exibir categorias?

en: Show countries?
pt: Mostrar países?

en: Show date range?
pt: Exibir intervalo de data?

en: Show distance options?
pt: Mostrar opções de distância?

en: Show events search?
pt: Mostrar eventos de pesquisa?

en: Show form again?
pt: Mostrar o formulário novamente?

en: Show geolocation search?
pt: Exibir Busca por Geolocalização?

en: Show label
pt: Mostrar o rótulo

en: Show list on day with single event?
pt: Mostrar lista em dia com o único evento?

en: Show locations search?
pt: Exibir locais encontraods?

en: Show member-only tickets?
pt: Mostrar tickets apenas para membros?

en: Show multiple tickets if logged out?
pt: Mostram vários ingressos se esiver não logado?

en: Show number of locations
pt: Exibir número de locais

en: Show regions?
pt: Mostrar regiões?

en: Show some love?
pt: Demonstre um pouco de agradecimento?

en: Show states?
pt: Mostrar estados?

en: Show text search?
pt: Mostrar texto pesquisar?

en: Show ticket table in single ticket mode?
pt: Mostrar tabela Ingresso no modo ingresso único?

en: Show towns/cities?
pt: Exibir cidades?

en: Show unavailable tickets?
pt: Mostrar ingressos indisponíveis?

en: Sign Up
pt: Inscreva-se

en: Single %s Format
pt: Formato %s único

en: Single %s Page
pt: Página % solteiros s

en: Single %s page format
pt: Formato %s única página

en: Single %s title format
pt: Formato %s único título

en: Single ticket mode?
pt: Modo de ingresso único?

en: Small Calendar
pt: Calendário Pequeno

en: Sold Out
pt: Esgotado

en: Something went wrong with the recurrence update...
pt: Algo deu errado com a atualização da recorrência ...

en: Spaces
pt: Espaços

en: Spaces confirmed
pt: Espaços confirmados

en: Standard
pt: Padrão

en: Standard Ticket
pt: Ingresso padrão

en: Start
pt: Começar

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Start/End
pt: Início / Fim

en: State
pt: Estado

en: State/County
pt: Estado

en: State/County:
pt: Estado:

en: Status
pt: Estado

en: Styling Options
pt: Opções de estilo

en: Submit Changes
pt: Salvar alterações

en: Submit button text
pt: Texto do botão de Envio

en: Success Message
pt: Mensagem de sucesso

en: Successful booking
pt: Reserva realizada com sucesso

en: Successfully Updated Message
pt: Mensagem atualizada com sucesso

en: Sun
pt: Dom

en: Sunday
pt: Domingo

en: Tag Related Placeholders
pt: Marcadores de locais (placeholders) relacionado à etiqueta (tag)

en: Tags list page
pt: Página de lista de etiquetas (tags)

en: Tax
pt: Taxa

en: Tax Rate
pt: Porcentagem do imposto

en: Taxes
pt: Taxas

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use GMail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
pt: O host SMTP. Normalmente, corresponde a &#39;localhost&#39;. Se você usa GMail, defina este valor para 'ssl://smtp.gmail.com: 465'.

en: The country
pt: O país

en: The description of the event that will appear in the calendar.
pt: A descrição do evento, ela irá aparecer no calendário.

en: The event name. Example: Birthday party
pt: O nome do evento. Exemplo: Festa de aniversário

en: The format of a single %s in a list.
pt: O formato de um único %s em uma lista.

en: The format of a single category page title.
pt: O formato de um único título da categoria página.

en: The format of any events in a list.
pt: O formato de todos os eventos em uma lista.

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
pt: O formato de cada evento quando exibido no calendário completo. Lembre-se de incluir <code>li</code> tags antes e depois do evento.

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
pt: O formato da descrição de cada item do feed RSS eventos.

en: The format of the month/year header of the calendar.
pt: Forma do mês/anos no cabeçalho do calendário.

en: The format of the next upcoming event in this %s.
pt: O formato do próximo evento futuro neste %s.

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
pt: O formato do título de cada item do feed RSS eventos.

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
pt: O formato do título, correspondente ao texto que aparece quando pairando sobre um dia do calendário repleto de eventos.

en: The image file is too big! Maximum size:
pt: O arquivo de imagem é muito grande! Tamanho máximo:

en: The image is in a wrong format!
pt: A imagem está em um formato errado!

en: The image is too big! Maximum size allowed:
pt: A imagem é muito grande! Tamanho máximo permitido:

en: The location address
pt: O endereço do local

en: The location information that will appear in the calendar.
pt: A informação de localização, esta irá aparecer no calendário.

en: The location town
pt: A localização da cidade

en: The main description of your RSS events feed.
pt: A principal descrição do seu feed RSS eventos.

en: The main title of your RSS events feed.
pt: O título principal do seu feed RSS eventos.

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
pt: A altura máxima permitida para o upload de imagens, em pixels

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
pt: O tamanho máximo permitido para upload de imagens, em bytes

en: The message displayed when no %s are available.
pt: A mensagem que aparece quando não s % estão disponíveis.

en: The message displayed when no events are available.
pt: A mensagem exibida quando nenhum evento estão disponíveis.

en: The name of the location
pt: O nome da localidade

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
pt: A porta através da qual você e-mail serão enviadas notificações. Verifique se o firewall não bloqueia esta porta

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
pt: O separador que aparecem no título acima, quando mais de uma eventos estão ocorrendo no mesmo dia.

en: The settings below are used when using the %s placeholder
pt: As configurações abaixo são utilizadas quando se adota os limitadores %s

en: Theme Templates
pt: Modelos de Tema

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
pt: Houve um problema ao criar uma conta de usuário, por favor entre em com o administrador do site.

en: There was a problem saving the booking.
pt: Houve um problema ao salvar a sua reserva.

en: There was a problem saving the recurring events.
pt: Houve um problema para salvar a eventos recorrentes.

en: There was a problem saving the ticket booking.
pt: Houve um problema ao salvar a reserva dos ingressos.

en: There was a problem saving the ticket.
pt: Houve um problema ao salvar o ingresso.

en: These settings will only apply to the image uploading if using our front-end forms. In your WP admin area, images are handled by WordPress.
pt: Estas configurações serão aplicadas somente ao upload de imagens quando utilizado nos  nossos formulários de entrada. Na área de administração do WP, as Imagens são gerenciadas pelo WordPress.

en: This accepts %s and %s placeholders.
pt: Este aceita espaços reservados %s e %s.

en: This accepts %s placeholders.
pt: Este aceita %s espaços reservados.

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
pt: Este aceita espaços reservados %s,%s e %s.

en: This cannot be undone.
pt: Isso não pode ser desfeito.

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
pt: Este conteúdo vai aparecer logo acima do seu código para formatar o %s lista abaixo. Padrão em branco

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
pt: Este conteúdo vai aparecer logo acima do seu código para o formato de lista de eventos padrão. Padrão em branco

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
pt: Este conteúdo vai aparecer logo abaixo do seu código para formatar o %s lista acima. Padrão em branco

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
pt: Este conteúdo vai aparecer logo abaixo o código para o formato de lista de eventos padrão. Padrão em branco

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
pt: Este e-mail já existe em nosso sistema, faça o login para registar-se e prosseguir com a sua reserva.

en: This event repeats
pt: Este evento se repetirá

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
pt: Este evento abrange todos os dias entre o início e término, com  horário iinício/término aplicados para cada dia.

en: This is a recurring event.
pt: Esse é um evento recorrente.

en: This is only applicable when %s is not active.
pt: Isto só é válido se %s não estiver ativo.

en: This is only used when showing events from other blogs.
pt: Isso é apenas usado quando exibir eventos de outros blogs.

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
pt: Este é enviado no momento da reserva de uma pessoa é confirmada. Este será enviado automaticamente se as aprovações são necessárias e a reserva for aprovado. Se aprovações são deficientes, este é enviado quando um usuário submete sua primeira reserva.

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
pt: Esta definição só é importante se você selecionou &#39;Sim&#39; acima. Você vai notar os títulos eventos da página não está sendo reescritos, e você tem um novo título sob o nome da página padrão. Isto é onde você controla o HTML deste título. Certifique-se de manter o espaço reservado #_PAGETITLE aqui, como isso é o que é reescrito pelo Events Manager. Para controlar o que é reescrito no presente título, ver as configurações mais abaixo para títulos de página.

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
pt: Esta opção permite que você selecione a categoria padrão ao adicionar um evento.

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
pt: Esta opção permite que você selecione o local padrão ao adicionar um evento.

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
pt: Esta opção permite visualizar o calendário na página de eventos, em vez da lista padrão. Recomenda-se não  mostrar widget do calendário junto com uma página do calendário.

en: This page corresponds to the <strong>Events Manager</strong> %s page. Its content will be overriden by Events Manager, although if you include the word CONTENTS (exactly in capitals) and surround it with other text, only CONTENTS will be overwritten. If you want to change the way your events look, go to the <a href='%s'>settings</a> page.
pt: Esta página corresponde a página de %s <strong>Events Manager.</strong> Seu conteúdo será anulado pelo Events Manager, mas se você incluir o conteúdo da palavra CONTENTS (exatamente nas capitais) e cercá-la com outro texto, CONTEÚDO só serão substituídos. Se você quiser mudar a forma como os seus eventos aparecem, ir para a <a href='%s'>definições de</a> página.

en: This page is where people that have made bookings for an event can go and view their previous bookings.
pt: Esta página mostra as reservas anteriores do usuário.

en: This setting was not changed.
pt: Esta configuração não foi alterada.

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
pt: Este será enviado automaticamente quando a reserva for rejeitada. Não é relevante se as reservas não precisam de aprovação.

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
pt: Esta será enviada para a pessoa quando pela primeira vez apresentar a sua reserva. Não é relevante se as reservas não precisam de aprovação.

en: This will be sent when a user cancels their booking.
pt: Este será enviado quando o usuário cancela a sua reserva.

en: This will control how many events are shown on one list by default.
pt: Isto irá controlar quantos eventos são mostrados em uma lista por padrão.

en: Thousands Separator
pt: Separador de milhar

en: Thu
pt: Qui

en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Ticket Name
pt: Nome do imgresso

en: Ticket Options
pt: Opções do Bilhete

en: Ticket Type
pt: Tipo de ingresso

en: Ticket booking created
pt: Reserva de ingresso realizado

en: Ticket created
pt: Ingresso criado

en: Ticket for %s
pt: Ingresso para %s

en: Tickets
pt: Ingressos

en: Time Format
pt: Formato de Horário

en: Time Separator
pt: Separador de horário

en: Title
pt: Título

en: Title separator
pt: Separador do título

en: To view your bookings, please visit %s after logging in.
pt: Para ver suas reservas, por favor, visite %s após acessar sua conta.

en: Today's events
pt: Eventos de hoje

en: Tomorrow's events
pt: Eventos de amanhã

en: Total Price
pt: Preço Total

en: Total Spaces
pt: Total de Lugares

en: Town
pt: Cidade

en: Trying to perform an illegal action.
pt: Tentando executar uma ação ilegal.

en: Tue
pt: Ter

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Uh Oh! For some reason WordPress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
pt: Opa! Por alguma razão Wordpress não conseguiu criar uma página de eventos para você (ou você simplesmente apagou). Não se preocupe, tudo que você precisa fazer é criar uma página em branco, dê o nome que você quiser, e selecioná-lo como sua página eventos em sua <a href="%s">página de configurações</a> . Desculpe ter que adicionar essa etapa extra! Se você souber o que está fazendo, você pode ter feito isso de propósito, em caso afirmativo <a href="%s">ignorar esta mensagem</a>

en: Unapprove
pt: Desaprovar

en: Unauthorized Access
pt: Acesso não autorizado

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Uninstall Events Manager
pt: Desinstalar Events Manager

en: Uninstall and Deactivate
pt: Sedinstalar e Desativar

en: Upcoming
pt: Próximos

en: Upcoming Events
pt: Eventos Futuros

en: Update
pt: Atualizar

en: Update Blogs
pt: Atualize o local

en: Update Network
pt: Atualizar Rede

en: Upload/change picture
pt: Enviar / alterar imagem

en: Use 24h Format?
pt: Usar formato 24h?

en: Use SMTP authentication?
pt: Usar a autenticação SMTP?

en: Use Visual Editor?
pt: Utilizar o Editor Visual?

en: Use dropdown for locations?
pt: Use dropdown para locais?

en: User Capabilities
pt: Capacidades de usuário

en: User can book
pt: Usuário pode fazer a reserva

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
pt: Usuário pode gerenciar outros usuários reservas individuais e configurações reserva evento.

en: User can use and manage bookings with their events.
pt: O usuário pode usar e gerenciar reservas com os seus eventos.

en: User deleted by administrators
pt: Usuário excluído pelos administradores

en: Username
pt: Nome de Usuário

en: Username: %s
pt: Nome de usuário:%s

en: Users can manage bookings for their events on this page.
pt: Usuários podem gerenciar as reservas de seus eventos nesta página.

en: Users can now use the WordPress editor for easy HTML entry in the submission form.
pt: Usuários agora podem usar utilizar o editor do WordPress para entrar HTML facilmente no formulário de envio.

en: Users can view, add and edit their %s on this page.
pt: Usuáros podem ver, adicionar e editar seus %s nesta página.

en: Users with accounts (which would be created by other means when this mode is enabled) will still be able to log in and make bookings linked to their account as normal.
pt: Usuários com contas (que seriam criadas de outra forma quando este modo está habilitado) conseguirão entrar e fazer reservas ligadas às suas contas normalmente.

en: Users with the relevant permissions can manage their own events and bookings to these events on the following pages.
pt: Usuários com permissões relevantes podem gerenciar seus próprios eventos e reservas para estes eventos nas seguintes páginas.

en: View %s
pt: Ver %s

en: View Bookings
pt: Visualizar Reservas 

en: View Event Bookings
pt: Ver Reservas de eventos

en: View Location
pt: Ver Localização

en: View/Edit Event
pt: Ver / Editar Evento

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
pt: ATENÇÃO! Você vai excluir todas as recorrências deste evento, incluindo o histórico de reservas associadas a qualquer evento desta recorrência. Para manter as informações de reserva, vá para o único evento relevante e salve-o para retirá-la desta série de recorrências.

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
pt: ATENÇÃO: Este é um evento que pertence ao grupo "%s". Outro grupo de Admins também podem modificar este evento.

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
pt: AVISO: Este é um retorno em um conjunto de eventos recorrentes.

en: WARNING: This is a recurring event.
pt: AVISO: Este é um evento recorrente.

en: Warning!
pt: Aviso!

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
pt: Atenção: Alterar esses valores pode resultar em exposição de informações anteriormente oculto a todos os usuários.

en: We are going to use %s for searching.
pt: Iremos utilizar %s para a pesquisa.

en: Wed
pt: Qua

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Weekly
pt: Semanal

en: When
pt: Quando

en: When Events Manager displays lists of events the default behaviour is ordering by start date in ascending order. To change this, modify the values above.
pt: Quando o Events Manager exibe listas de eventos o comportamento padrão é a ordenação por data de início em ordem crescente. Para alterar isso, modifique os valores acima.

en: When a booking is registered and confirmed.
pt: Quando a reserva é registrada e confirmada.

en: When a booking is registered but pending.
pt: Quando a reserva é registrada mas pendente.

en: When a guest tries to book using an email registered with a user account.
pt: Quando um convidado tenta fazer reserva usando um e-mail registrado com uma conta de usuário.

en: When a guest user makes a booking for the first time in Events Manager, a new user account is created for them and they are sent their credentials in a seperate email, which can be modified below.
pt: Quando um convidado fizer uma reserva no Events Manager, pela primeira vez, um nova conta de  usuário é criada para ele e também é enviado separadamente por email suas credenciais, que podem ser alteradas abaixo.

en: When a user cancels their booking, this message will be displayed confirming the cancellation.
pt: Quando um usuário cancela sua reserva, esta mensagem vai ser exibida confirmando o cancelamento.

en: When a user chooses to cancel a booking, this warning is displayed for them to confirm.
pt: Quando um usuário escolhe cancelar uma reserva, este aviso será mostrado para ele confirmar.

en: When a user submits their event, you can display a new event form again.
pt: Quando um usuário submete seu evento, você pode mostrar um novo formulário de evento novamente.

en: When displaying ticket prices and booking totals, include the tax automatically?
pt: Quando mostrar o total dos preços e reservas, incluir a taxa automaticamente?

en: When listing categories, this order is applied.
pt: Quando forem listadas as categorias, esta ordem será aplicada.

en: When listing events for a category, this order is applied.
pt: Quando listar os eventos por categoria, esta ordem será aplicada.

en: When listing tags, this order is applied.
pt: Quando listar tags, esta ordem será aplicada.

en: Where
pt: Onde

en: Within
pt: Dentro

en: WordPress %s Archives
pt: Arquivos %s do WordPress

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
pt: Gostaria de permitir que os usuários enviem reservas anonimamente? Se sim, você pode usar o novo [event_form] shortcode ou <code>em_event_form()</code> template tag com este habilitado.

en: Yearly
pt: Anual

en: Yes
pt: Sim

en: You <strong>must</strong> have assigned a %s page in your <a href="%s">main blog settings</a> for this to work.
pt: Você <strong>precisa</strong> ter assinado a %s página nas <a href="%s">configurações principais do blog</a> para isto funcionar.

en: You already have booked a seat at this event.
pt: Você já tem reservado um lugar neste evento.

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
pt: Você está vendo sua página pública, isto é o que os outros usuários verão.

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
pt: Você está em modo de debug Events Manager. Para ativar o modo debug off, vá para a <a href="%s">definições de</a> página.

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
pt: Você está tentando reservar um bilhete inexistente para este evento.

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
pt: Você pode adicionar notas privadas abaixo para referência interna que somente os gerentes de evento irão ver.

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
pt: Você também pode adicionar atributos do evento aqui, um por linha neste formato <code>#_ATT{key}</code> . Eles não aparecem nas páginas de eventos a menos que você inseri-los em outro modelo abaixo, mas você pode querer armazenar informações extras sobre um evento para outros usos. <a href='%s'>Mais informações sobre espaços reservados.</a>

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
pt: Você pode escolher se quer ou não mostrar ingressos disponíveis para os visitantes.

en: You can log into our site here : %s
pt: Você pode logar no site aqui: %s

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
pt: Agora você pode dar o controle refinado no que diz respeito ao que os usuários podem ver com os acontecimentos. Cada função de usuário pode ter executar diferentes conjuntos de ações.

en: You cannot book more than %d spaces for this event.
pt: Você não pode reservar mais que %d espaços para este evento.

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
pt: Você não pode excluir um ingresso que já tenha uma reserva.

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
pt: Você não pode excluir bilhetes se houver alguma reserva associada a eles. Favor excluir essas reservas em primeiro.

en: You cannot edit saved locations here.
pt: Você não pode editar locais salvos aqui.

en: You cannot manage this %s.
pt: Você não pode gerir este %s.

en: You cannot read private %s
pt: Você não pode ler %s privados

en: You cannot view others %s
pt: Você não pode ver outros %s

en: You do not have any bookings.
pt: Você ainda não tem reservas.

en: You do not have permission to create/edit %s.
pt: Você não tem permissão para criar / editar %s.

en: You do not have permission to delete %s
pt: Você não tem permissão para excluir %s

en: You do not have permission to delete others %s
pt: Você não tem permissão para excluir outros %s

en: You do not have permission to edit %s
pt: Você não tem permissão para editar %s

en: You do not have permission to edit others %s
pt: Você não tem permissão para editar outros %s

en: You do not have permission to manage %s
pt: Você não tem permissão para gerenciar %s

en: You do not have permission to manage others %s
pt: Você não tem permissão para gerenciar outros %s

en: You do not have permission to publish %s
pt: Você não tem permissão para publicar %s

en: You do not have permission to upload images
pt: Você não tem permissão para subir imagens.

en: You do not have the rights to manage this %s.
pt: Você não tem permissão para gerir este %s.

en: You do not have the rights to manage this event.
pt: Você não tem os direitos para gerir este evento.

en: You do not have the rights to manage this ticket.
pt: Você não tem os direitos para gerir este ingresso.

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
pt: Você não tem os atributos personalizados definidos em qualquer um das  sua configurações de Modelos no Events Manager. Por favor, adicione a <a href='%s'>página de configurações</a>

en: You have %s confirmed bookings
pt: Você tem %s reservas confirmadas

en: You have %s pending bookings
pt: Você tem %s reservas pendentes

en: You have a confirmed booking
pt: Você tem uma reserva confirmada

en: You have a pending booking
pt: Você tem uma reserva pendente

en: You have successfully created an account at %s
pt: Sua conta foi criada com sucesso em %s

en: You have successfully submitted your event, which will be published pending approval.
pt: Seu evento foi enviado com sucesso, será publicado após aprovação.

en: You must log in or register to make a booking.
pt: Você deve fazer login ou registre-se para fazer uma reserva.

en: You must log in to cancel your booking.
pt: Você deve fazer login para cancelar a sua reserva.

en: You must log in to view and manage your bookings.
pt: Você precisa acessar sua conta para ver e gerenciar suas reservas.

en: You must log in to view and manage your events.
pt: Você precisa acessar sua conta para ver e gerenciar seus eventos.

en: You must log in to view and manage your locations.
pt: Você precisa acessar sua conta para ver e gerenciar seus locais.

en: You must request at least one space to book an event.
pt: Você deve solicitar pelo menos um espaço para reservar um evento.

en: Your Details
pt: Seus detalhes

en: Your booking has been recorded
pt: A sua reserva foi registrada

en: Your name
pt: Seu nome

en: [%s] New User Registration
pt: [%s] Novo Registro de Usuário

en: [%s] Your username and password
pt: [%s] O seu nome de usuário e senha

en: [No %s Page]
pt: [Nenhuma Página %s]

en: all events
pt: todos os eventos

en: and
pt: e

en: bookings
pt: reservas

[ctx: bookings]
en: No emails to send for this booking.
pt: Nenhum email enviado para esta reserva.

en: categories
pt: categorias

en: category
pt: categoria

en: dates
pt: datas

en: day
pt: dia

en: days
pt: dias

en: e.g. %s - you can use / Separators too
pt: p. ex. %s - você pode utilizar separadores / também

en: edit
pt: editar

en: end date, end time, event name
pt: data final, hora de término, nome do evento

en: event
pt: evento

en: events
pt: eventos

[ctx: events]
en: Future <span class="count">(%s)</span> | Future <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Futuro <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Futuro <span class="count">(%s)</span>

en: every
pt: cada

en: every %s days
pt: todo %s dias

en: every %s months
pt: todos %s meses

en: every %s weeks
pt: todas %s semanas

en: every week
pt: todas as semanas

en: everyday
pt: totdo os dias

en: export csv
pt: csv exportação

en: first
pt: primeiro

en: fourth
pt: quarto

[ctx: hex format]
en: Colors must be in a valid %s format, such as #FF00EE.
pt: As cores devem estar em um formato %s válido, tal como #FF00EE.

en: iCal Description
pt: Descrição iCal

en: iCal Limit
pt: Limite do iCal

en: iCal Location
pt: Localização iCal

en: iCal Scope
pt: Alcance iCal

en: iCal Title
pt: Título do iCal

en: last
pt: último

en: location
pt: localização

en: locations
pt: locais

en: manage bookings
pt: gerir reservas

en: month on the
pt: mês na

en: months on the
pt: meses na

en: name, end date, end time
pt: nome, data de término, horário final

en: name, start date, start time
pt: nome, data de início, hora de início

en: no default category
pt: nenhuma categoria padrão

en: no default country
pt: nenhum país padrão

en: no default location
pt: sem local padrão

en: no events
pt: sem eventos

en: none selected
pt: nenhum selecionado

en: of each month
pt: de cada mês

en: printable view
pt: visualizar versão para impressão

en: second
pt: segundo

en: spaces per booking
pt: espaços por reserva

[ctx: spaces per booking]
en: At least
pt: Pelo menos

[ctx: spaces per booking]
en: At most
pt: No máximo

en: start date, start time, event name
pt: data de início, hora de início, nome do evento

en: the first %s of the month
pt: o primeiro %s do mês

en: the fourth %s of the month
pt: o quarto %s do mês

en: the last %s of the month
pt: o último %s do mês

en: the second %s of the month
pt: o segundo %s do mês

en: the third %s of the month
pt: o terceiro %s do mês

en: third
pt: terceiro

[ctx: time]
en: at
pt: às

en: times
pt: horários

en: to
pt: para

en: week on
pt: semana em

en: weeks on
pt: semanas em

en: year
pt: ano

en: years
pt: anos
