Events Manager - en to tr_TR translation catalogue (319 entries)

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
tr_TR: (Şu an için etkinlik sahibi olarak uygulanamaz. Pek yakında...)

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account when approving new bookings (i.e. you can overbook).
tr_TR: <strong>Not:</strong> Yeni rezervasyonları onaylarken bilet durumu hesaba katılmaz (yani çifte rezervasyon oluşabilir).

en: A test email will be sent to your account email - %s
tr_TR: Hesabınızın e-posta adresine bir test e-postası gönderilecek - %s

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
tr_TR: Bilet satış süresini belirlemek için bir başlangıç veya bitiş tarihi (ya da ikisini de) girin. Böyle bir sınırlama yoksa boş bırakın.

en: Add location
tr_TR: Mekan ekle

en: Add new ticket
tr_TR: Yeni bilet ekle

en: Address:
tr_TR: Adres:

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: All
tr_TR: Tüm

en: All Events
tr_TR: Tüm Etkinlikler

en: All day
tr_TR: Tüm gün

en: All events
tr_TR: Tüm etkinlikler

en: All events link text?
tr_TR: Tüm etkinliklere link yazısı?

en: All events will be moved to trash.
tr_TR: Tüm etkinlikler çöpe atılacaktır.

en: All your settings and events will be permanently deleted. This cannot be undone.
tr_TR: Tüm ayarlarıniz ve etkinlikleriniz kalıcı olarak silinecek. Bu işlem geri alınamaz.

en: All your settings, including email templates and template formats for Events Manager will be deleted.
tr_TR: E-posta şablonlarıniz ve Events Manager şablon formatlarınız da dahil olmak üzere tüm ayarlarınız silinecektir.

en: Allow anonymous event submissions?
tr_TR: Anonim etkinlik kayıtlarına izin verilsin mi?

en: Allow bookings with registered emails?
tr_TR: Kayıtlı e-postalarla rezervasyon yapılabilsin mi?

en: Already Booked
tr_TR: Daha önce rezervasyon yapılmış

en: Anonymous event submissions
tr_TR: Anonim etkinlik kayıtları

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
tr_TR: Anonim olarak ekleme yapanlar, ekleme yaptıktan sonra etkinliklerini düzenleyemez ya da göremez. Görecekleri işlem tamamlandı mesajını burada özelleştirebilirsiniz.

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Approve
tr_TR: Onayla

en: Are you sure you want to delete?
tr_TR: Silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to uninstall Events Manager?
tr_TR: Events Manager'ı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Avail. Spaces
tr_TR: Boş Yer

en: Available Spaces
tr_TR: Boş Yer

en: Available spaces
tr_TR: Boş yerler

en: Basic HTML is allowed in ticket labels and descriptions.
tr_TR: Bilet etiketleri ve açıklamalarda temel HTML kullanılabilir.

en: Booked Spaces
tr_TR: Rezerve Edilmiş Yerler

en: Booked User Emails
tr_TR: Rezervasyon Yaptıran Kullanıcı E-postaları

en: Booking Cut-Off Date
tr_TR: Son Bilet Satın Alma Tarihi

en: Booking Details
tr_TR: Rezervasyon Detayları

en: Booking Management Pages
tr_TR: Rezervasyon Yönetimi Sayfaları

en: Booking Notes
tr_TR: Rezervasyon Notları

en: Booking already made
tr_TR: Daha önce rezervasyon yapılmıştı

en: Bookings
tr_TR: Rezervasyonlar

en: Bookings data
tr_TR: Rezervasyon verileri

en: By default, if a guest tries to book an event using the email of a user account on your site they will be asked to log in, selecting yes will bypass this security measure.
tr_TR: Eğer bir ziyaretçi sitenizdeki bir etkinliğe bir kullanıcı hesabının e-postası ile rezervasyon yaptırmaya çalışırsa, varsayılan olarak giriş yapması istenir, Evet seçeneği seçildiğinde bu güvenlik kuralı atlanır.

en: By using formats, you can control how your %s are displayed from within the Events Manager <a href='#formats' class='nav-tab-link' rel='#em-menu-formats'>Formatting</a> tab above without having to edit your theme files.
tr_TR: Yukarıdaki <a href='#formats' class='nav-tab-link' rel='#em-menu-formats'>Formatlama</a> tabındaki formatları kullanarak,  tema dosyalarınızı edit etmeye gerek kalmadan %s Event Manager'daki görünümlerini kontrol edebilirsiniz.

en: CSS File
tr_TR: CSS Dosyası

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Category:
tr_TR: Kategori:

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Changes saved.
tr_TR: Değişiklikler kaydedildi.

en: Choose to show events within a specific time range.
tr_TR: Belli bir zaman aralığındaki etkinlikleri göstermek için seçin.

en: City/Town:
tr_TR: Şehir:

en: Collapse All
tr_TR: Tümünü Kapa

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Confirmed Spaces
tr_TR: Ayrılmış Yer

en: Congratulations! Your email settings work.
tr_TR: Tebrikler! E-posta ayarlarınız çalışıyor.

en: Country:
tr_TR: Ülke:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
tr_TR: Yeni bir mekan oluşturun ya da daha önce oluşturulmuş bir mekanı aramak için adını yazın.

en: Customize the message your user sees when they resubmit/update their event.
tr_TR: Kullanıcılarınızın bir etkinlik güncellediklerinde/yeniden eklediklerinde görecekleri mesajı özelleştirin.

en: Customize the message your user sees when they submitted their event.
tr_TR: Kullanıcılarınızın bir etkinlik eklediğinde görecekleri mesajı özelleştirin.

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date and time
tr_TR: Tarih ve saat

en: Date/Time
tr_TR: Tarih/Saat

en: Decline
tr_TR: Reddet

en: Default Category
tr_TR: Varsayılan Kategori

en: Default Location
tr_TR: Varsayılan Mekan

en: Default Location Country
tr_TR: Varsayılan Mekan Ülkesi

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Image?
tr_TR: Görsel silinsin mi?

en: Delete User
tr_TR: Kullanıcıyı Sil

en: Delete selected
tr_TR: Seçileni sil

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Details about the event.
tr_TR: Etkinlik detayları

en: Details about the location.
tr_TR: Mekan detayları

en: Display a list of event locations on Events Manager.
tr_TR: Events Manager'da etkinlik mekanlarının bir listesini göster.

en: Display a list of events on Events Manager.
tr_TR: Events Manager'da etkinliklerin listesini göster

en: Display global events on main blog?
tr_TR: Global etkinlikler ana blogda görünsün mü?

en: Display your events in a calendar widget.
tr_TR: Etkinliklerinizi bir takvim widget'ında gösterin.

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Duplicate this event
tr_TR: Bu etkinliğin aynısını oluştur

en: E-mail
tr_TR: E-posta

en: ERROR : Email Not Sent.
tr_TR: HATA: E-posta Gönderilmedi.

en: Edit Booking
tr_TR: Rezervasyonlari Düzenle

en: Edit Details
tr_TR: Detayları düzenle

en: Edit Recurring Event
tr_TR: Mükerrer Etkinliği Düzenle

en: Edit User
tr_TR: Kullanıcıyı Düzenle

en: Edit location
tr_TR: Mekanı düzenle

en: Edit/View
tr_TR: Düzenle/Görüntüle

en: Email Sent.
tr_TR: E-posta Gönderildi.

en: Email not sent.
tr_TR: E-posta gönderilmedi.

en: Emails
tr_TR: E-postalar

en: Enable Comments?
tr_TR: Yorumlara İzin Verilsin mi?

en: Enable bookings?
tr_TR: Rezervasyon yapılabilsin mi?

en: Enable categories?
tr_TR: Kategoriler olsun mu?

en: Enable recurrence?
tr_TR: Mükerrer olsun mu?

en: Enable registration for this event
tr_TR: Bu etkinliğe kayıt işlemini etkinleştir

en: Enable tags?
tr_TR: Etiketler olsun mu?

en: Enabling this will prevent us from loading our CSS file on every page, and will only load on specific pages generated by Events Manager.
tr_TR: Bunu aktif hale getirmek her sayfaya CSS dosyası yüklenmesini engeller ve sadece Events Manager tarafından oluşturulan belli sayfalara yüklenmesini sağlar.

en: End
tr_TR: Bitiş

en: Enter a maximum number of spaces (required).
tr_TR: Maksimum yer/bilet sayısı girin (gerekli).

en: Enter a ticket name.
tr_TR: Bir bilet adı girin.

en: Event
tr_TR: Etkinlik

en: Event Admin Emails
tr_TR: Etkinlik Yöneticisi E-postaları

en: Event Admin/Owner Emails
tr_TR: Etkinlik Yöneticisi/Sahibi E-postaları

en: Event Bookings Dashboard
tr_TR: Etkinlik Rezervasyonları Paneli

en: Event Categories
tr_TR: Etkinlik Kategorileri

en: Event Details
tr_TR: Etkinlik Detayları

en: Event Edit and Submission Forms
tr_TR: Etkinlik Düzenleme ve Ekleme Formları

en: Event Image
tr_TR: Etkinlik görseli

en: Event Locations
tr_TR: Etkinlik Mekanları

en: Event Manager Options
tr_TR: Event Manager Seçenekleri

en: Event Name
tr_TR: Etkinlik Adı

en: Event Submission Forms
tr_TR: Etkinlik Ekleme Formları

en: Event Submitter Emails
tr_TR: Etkinlik Kaydedenlerin E-postaları

en: Event Tags
tr_TR: Etkinlik Etiketleri

en: Event start date/time, location name
tr_TR: Etkinlik başlangıç tarihi/saati, mekan adı

en: Event starts at
tr_TR: Etkinlik 'de başlar

en: Events
tr_TR: Etkinlikler

en: Events Calendar
tr_TR: Etkinlik Takvimi

en: Events Manager Settings
tr_TR: Events Manager Ayarları

en: Events Manager Test Email
tr_TR: Events Manager Test E-postası

en: Events With Bookings Enabled
tr_TR: Rezervasyon Özelliği Olan Ertkinlikler

en: Events page
tr_TR: Etkinlikler sayfası

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that. Guests will have the same event permissions as this user when submitting.
tr_TR: Etkinliklerin bir kullanıcıya ait olması gerekmektedir. Aonim kullanıcıların etkinlik eklemesine izin vermek istiyorsanız bu etkinlikleri belli kir kullanıcıya atamalısınız. "Anonim" adlı bir kullanıcı oluşturmanızı ve güvenli bir şifreli ile kullanmanızı öneririz. Konuklar etkinlik eklerken bu kullanıcı ile aynı etkinlik izinlerine sahip olacaktır.

en: Events start from
tr_TR: 'de başlayan etkinlikler

en: Example:
tr_TR: Örnek:

en: Expand All
tr_TR: Tümunü Aç

en: Export CSV
tr_TR: CSV Olarak Dışa Aktar

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
tr_TR: Mükerrer etkinlikler için bu tarih aralığında her tekrar için bir günlük etkinlik oluşturulacaktır.

en: Formatting
tr_TR: Formatlama

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Future Events
tr_TR: Gelecek Etkinlikler

en: Future events
tr_TR: Gelecek etkinlikler

en: General
tr_TR: Genel

en: General Options
tr_TR: Genel Seçenekler

en: Guest Default User
tr_TR: Varsayılan Konuk Kullanıcı

en: HTML Allowed.
tr_TR: HTML Kullanılabilir

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
tr_TR: Bu ücretsiz plugin'in hazırlanması için binlerce saat harcandı; desteğinizi göstermek için etkinlikler sayfanızın altına plugin web sitesinin küçük bir linkini ekleyin.

en: If an event does not have a category assigned when editing, this one will be assigned automatically.
tr_TR: Bir etkinliği düzenlerken eğer atanmış bir kategori yoksa, bu, otomatik olarak atanacaktır.

en: If checked every booking must select one or the minimum number of this ticket.
tr_TR: Seçili ise her rezervasyonda bu biletten bir adet veya minimum bilet sayısı seçilmelidir.

en: If there are any new updates, you should now see them in your Plugins or Updates admin pages.
tr_TR: Eğer yeni bir güncelleme varsa, artık onları admin sayfalarınızdaki Plugins veya Updates bölümlerinde görebilirsiniz.

en: If you just want to deactivate the plugin, <a href="%s">go to your plugins page</a>.
tr_TR: Eğer plugin'i deaktive etmek isterseniz <a href="%s">plugins sayfasına gidin</a>.

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
tr_TR: Eğer bir varsayılan ülke seçerseniz, yeni bir mekan oluşturduğunuzda bu ülke seçili olarak gelecektir.

en: If you're using the Google Maps, the more detail you provide, the more accurate Google can be at finding your location. If your address isn't being found, please <a='http://maps.google.com'>try it on maps.google.com</a> by adding all the fields below seperated by commas.
tr_TR: Eğer Google Maps kullanıyorsanız, vereceğiniz her detay Google'ın yerinizi bulmasını kolaylaştıracaktır. Eğer adresiniz bulunamıyorsa, lütfen aşağıdaki tüm alanları virgülle ayırarak <a='http://maps.google.com'>maps.google.com adresinde deneyin</a>.

en: In the boxes below, you are expected to write the page IDs. For multiple pages, use comma-seperated values e.g. 1,2,3. Entering 0 means EVERY page, -1 means the home page.
tr_TR: Aşağıdaki kutulara sayfa IDlerini yazmanız gerekmektedir. Birden çok sayfa için, 1,2,3 gibi virgülle ayrılmış değerler girin. 0 HER sayfa, -1 ana sayfa anlamına gelir.

en: Include pages where you use shortcode or PHP to display event submission forms.
tr_TR: Etkinlik ekleme formlarını göstermek için shortcode veya PHP kullandığınız sayfaları kapsar.

en: Individual tickets with remaining spaces will not be available if total booking spaces reach this limit. Leave blank for no limit.
tr_TR: Toplam satılan bilet sayısı bu limite ulaştığında kalan yer sayısı görünmeyecektir. Eğer limit koymayacaksanız boş bırakın.

en: JavaScript Files
tr_TR: JavaScript Dosyaları

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
tr_TR: Alt veya üst sınır yoksa boş bırakın.

en: Limit JS file loading?
tr_TR: JS dosya yükleme sınırlansın mı?

en: Limit loading of our CSS files?
tr_TR: CSS dosyalarının yüklemesi sınırlandırılsın mı?

en: Loading Map....
tr_TR: Harita yükleniyor...

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Location
tr_TR: Mekan

en: Location Image
tr_TR: Mekan Fotoğrafı

en: Location Name
tr_TR: Mekan Adı

en: Location Name:
tr_TR: Mekan Adı:

en: Location not found
tr_TR: Mekan bulunamadı

en: Location:
tr_TR: Mekan:

en: Locations
tr_TR: Mekanlar

en: Locations on main blog?
tr_TR: Ana blog'daki mekanlar mı?

en: Log In
tr_TR: Giriş

en: Log in if you already have an account with us.
tr_TR: Eğer bu sitede bir hesabınız varsa lütfen giriş yapın.

en: Lost your password?
tr_TR: Şifrenizi mi unuttunuz?

en: Manage Person's Booking
tr_TR: Kişinin Rezervasyonlarını Yönet

en: Map Unavailable
tr_TR: Harita Bulunamadı

en: Max
tr_TR: Maksimum

en: Min
tr_TR: Minimum

en: Min/Max
tr_TR: Minimum/Maksimum

en: Modify Booking
tr_TR: Rezervasyonu Değiştir

en: Multi Site Options
tr_TR: Çoklu Site Seçenekleri

en: Name
tr_TR: İsim

en: New Recurring Event
tr_TR: Yeni Mükerrer Etkinlik

en: Next event format
tr_TR: Sonraki etkinlik formatı

en: No Location
tr_TR: Mekansız

en: No cancelled bookings.
tr_TR: İptal edilmiş rezervasyon yok.

en: No confirmed bookings.
tr_TR: Onaylanmış rezervasyon yok.

en: No events
tr_TR: Etkinlik yok

en: No events in this location
tr_TR: Bu mekanda etkinlik yok

en: No events with this tag
tr_TR: Bu etikete sahip etkinlik yok

en: No groups defined yet.
tr_TR: Henüz hiçbir grup tanımlanmadı.

en: No image uploaded for this event yet
tr_TR: Bu etkinlik için henüz hiçbir görsel yüklenmedi

en: No image uploaded for this location yet
tr_TR: Bu mekan için henüz hiçbir görsel yüklenmedi

en: No locations have been inserted yet!
tr_TR: Henüz mekan girilmedi!

en: No pending bookings.
tr_TR: Bekleyen rezervasyon yok.

en: No rejected bookings.
tr_TR: Reddedilmiş rezervasyon yok.

en: No responses yet!
tr_TR: Henüz hiç yanıt verilmedi!

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Not attending any events yet.
tr_TR: Henüz hiçbir etkinliğe kayıt yaptırmadınız.

en: Number of events
tr_TR: Etkinlik sayısı

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Past And Present Bookings
tr_TR: Geçmiş ve Güncel Rezervasyonlar

en: Past Events
tr_TR: Geçmiş Etkinlikler

en: Past events
tr_TR: Geçmiş etkinlikler

en: Pending
tr_TR: Beklemede

en: Pending Spaces
tr_TR: Bekleyen Yer Ayırtmalar

en: Performance Optimization
tr_TR: Performans Optimizasyonu

en: Personal Details
tr_TR: Kişisel Bilgiler

en: Personal details have successfully been modified.
tr_TR: Kişisel bilgileriniz başarıyla değiştirildi.

en: Phone number
tr_TR: Telefon numarası

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
tr_TR: Rezervasyonlarınızı görüntülemek için lütfen <a href="%s">Giriş</a> yapın.

en: Please wait while the booking is being submitted.
tr_TR: Rezervasyonunuz kaydedilirken lütfen bekleyin.

en: Postcode:
tr_TR: Posta kodu:

en: Posts
tr_TR: Gönderiler

en: Prevent unnecessary loading of JavaScript files on pages where they are not needed.
tr_TR: Gerekli olmayan sayfalardaki gereksiz JavaScript yüklemelerini engeller.

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Recent Bookings
tr_TR: Son Rezervasyonlar

en: Recurrences span from
tr_TR: tarihinden itibaren mükerrer

en: Region:
tr_TR: Bölge:

en: Remember Me
tr_TR: Beni Hatırla

en: Require locations for events?
tr_TR: Etkinlikler için mekan gerekli mi?

en: Required?
tr_TR: Gerekli mi?

en: Resend Email
tr_TR: Tekrar E-posta Gönder

en: Reset this form to create a location or search again.
tr_TR: Bir mekan yaratmak ya da yeniden arama yapmak için bu formu temizleyin.

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Save Settings
tr_TR: Ayarları Kaydet

en: Save Ticket
tr_TR: Bileti Kaydet

en: Searching...
tr_TR: Arıyor...

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
tr_TR: Etkinlikler için rezervasyon ve bilet özelliklerini etkinleştirmek için eveti seçin.

en: Select yes to enable the category features
tr_TR: Kategori özelliklerini etkinleştirmek için eveti seçin

en: Select yes to enable the recurrence features feature
tr_TR: Mükerrer özelliklerini etkinleştirmek için eveti seçin

en: Select yes to enable the tag features
tr_TR: Etiket özelliğini etkinleştirmek için eveti seçin

en: Send Email
tr_TR: E-posta Gönder

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings have been reset back to default. Your events, locations and categories have not been modified.
tr_TR: Ayarlar varsayılanlara döndürüldü. Etkinlikleriniz, mekanlarınız ve kategorileriniz değiştirilmedi.

en: Show all events link at bottom?
tr_TR: Tüm etkinliklerin linki en altta gösterilsin mi?

en: Show form again?
tr_TR: Formu yeniden göstersin mi?

en: Show number of locations
tr_TR: Mekan sayısını göster

en: Show some love?
tr_TR: Bize kıyak yapar mısın?

en: Sign Up
tr_TR: Kayıt Ol

en: Start
tr_TR: Başlangıç

en: Start/End
tr_TR: Başlangıç/Bitiş

en: State/County:
tr_TR: Ülke:

en: Status
tr_TR: Durum

en: Submit Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Success Message
tr_TR: İşlem Tamam Mesajı

en: Successfully Updated Message
tr_TR: Başarıyla Güncellendi Mesajı

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Tax
tr_TR: Vergi

en: The event name. Example: Birthday party
tr_TR: Etkinlik adı. Örnek: Doğum günü partisi

en: The name of the location
tr_TR: Mekanın adı

en: Theme Templates
tr_TR: Tema Şablonları

en: There is a newer version of Events Manager Pro which is recommended for this current version of Events Manager as new features have been added. Please go to the plugin website and download the latest update.
tr_TR: Events Manager Pro'nun Events Manager'ın mevcut sürümüne yeni özellikler eklenmiş daha yeni bir sürümü var. Lütfen plugin web sitesine gidin ve son güncellemeleri yükleyin.

en: This cannot be undone.
tr_TR: Bu işlem geri alınamaz.

en: This event does not have a physical location.
tr_TR: Bu etkinliğin fiziki bir mekanı yok.

en: This event repeats
tr_TR: Bu etkinliğin tekrarı var

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
tr_TR: Bu etkinlik başlangıç ve bitiş tarihleri arasında her gün başlangıç ve bitiş saatleri arasında gerçekleşir.

en: This is a recurring event.
tr_TR: Bu tekrar eden bir etkinliktir.

en: This is the definite date after which bookings will be closed for this event, regardless of individual ticket settings above. Default value will be the event start date.
tr_TR: Bu tarih, yukarıdaki bilet ayarlarına bakılmaksızın bu etkinlik için bilet satın almanın kapanması için belirlenen tarihtir. Varsayılan değer etkinlik başlangıç tarihi olacaktır.

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
tr_TR: Bu seçenek yeni bir etkinlik eklerken varsayılan kategoriyi seçmenizi sağlar.

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
tr_TR: Bu seçenek yeni bir etkinlik eklerken varsayılan mekanı seçmenizi sağlar.

en: Ticket Type
tr_TR: Bilet Türü

en: Tickets
tr_TR: Biletler

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To update your network blogs with the latest Events Manager automatically, click the update button below.
tr_TR: Ağa bağlı bloglarınızı son Events Manager ile otomatik olarak güncellemek için aşağıdaki güncelle butonuna tıklayın.

en: Total Price
tr_TR: Toplam Fiyat

en: Total Spaces
tr_TR: Toplam Yer

en: Uh Oh! For some reason WordPress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
tr_TR: Amanın! Bir nedenle WordPress size bir etkinlik sayfası yaratamadı (veya siz onu sildiniz). Neyse ki endişeye mahal yok, tüm yapmanız gereken boş bir sayfa oluşturmak, istediğiniz adı vermek ve bu sayfayı <a href="%s">ayarlar sayfası</a>nda etkinlikler sayfanız olarak işaretlemek. Size iş çıkardığımız için üzgünüz. Ne yaptığınızı biliyorsanız ve bunu bilerek yapmışsanız <a href="%s">bu mesajı görmezden gelin</a>

en: Unauthorized Access
tr_TR: Giriş Yetkisi Yok

en: Uninstall
tr_TR: Kaldır

en: Uninstall Events Manager
tr_TR: Events Manager'ı Kaldır

en: Uninstall and Deactivate
tr_TR: Kaldır ve Deaktive Et

en: Upcoming
tr_TR: Gelecek

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Blogs
tr_TR: Blogları Güncelle

en: Update Network
tr_TR: Ağı Güncelle

en: Upload/change picture
tr_TR: Fotoğraf yükle/değiştir

en: Use Visual Editor?
tr_TR: Görsel Editör Kullanılsın mı?

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Users can now use the WordPress editor for easy HTML entry in the submission form.
tr_TR: Artık kullanıcılarınız ekleme formundaki kolay HTML girişleri için WordPress editörünü kullanabilirler.

en: View Bookings
tr_TR: Satılan Biletleri Görüntüle

en: View Event Bookings
tr_TR: Etkinlik Rezervasyonlarını Görüntüle

en: View/Edit Event
tr_TR: Etkinliği Görüntüle/Düzenle

en: Warning!
tr_TR: Uyarı!

en: When a user submits their event, you can display a new event form again.
tr_TR: Bir kullanıcı etkinlik eklediğinde tekrar yeni bir etkinlik formu gösterebilirsiniz.

en: When listing tags, this order is applied.
tr_TR: Etiketler listelenirken bu sıra kullanılır.

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
tr_TR: Kullanıcıların anonim olarak rezervasyon yaptırabilmelerine izin vermek ister misiniz? Eğer isterseniz, yeni [event_form] shortcode'unu veya <code>em_event_form()</code> şablon etiketini kullanbilirsiniz.

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
tr_TR: Aşağıya referans için sadece etkinlik yöneticilerinin görebileceği özel notlar ekleyebilirsiniz.

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the %s shortcode, and enabling anonymous submissions below.
tr_TR: Kullanıcılarınıza %s shortcode'unu kullanarak ve aşağıdaki anonim eklemeleri etkin hale getirerek blogunuza etkinlik ekleme izni verebilirsiniz.

en: You can have single or multiple tickets, where certain tickets become availalble under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
tr_TR: Erken rezervasyon, grup indirimi, bilet başına maksimum kişi sayısı gibi belli şartlar doğrultusunda bir ya da birden çok bilet alabilirsiniz

en: You cannot edit saved locations here.
tr_TR: Buraya kaydedilmiş mekanları düzenleyemezsiniz.

en: You do not have any bookings.
tr_TR: Hiç rezervasyonunuz yok.

en: You do not have the rights to manage this event.
tr_TR: Bu etkinliği yönetmek için yetkiniz yok.

en: You do not have the rights to manage this ticket.
tr_TR: Bu bileti yönetmeye yetkiniz yok.

en: You must log in to view and manage your bookings.
tr_TR: Rezervasyonlarınızı görüntülemek ve yönetmek için giriş yapmalısınız.

en: You must log in to view and manage your locations.
tr_TR: Mekanlarınızı görüntülemek ve yönetmek için giriş yapmalısınız.

en: Your Details
tr_TR: Kişisel Bilgileriniz

en: all events
tr_TR: tüm etkinlikler

en: and
tr_TR: ve

[ctx: bookings]
en: No emails to send for this booking.
tr_TR: Bu rezervasyon için gönderilecek e-posta yok.

en: day
tr_TR: gün

en: day(s)
tr_TR: gün(ler)

en: days
tr_TR: gün

en: end date, end time, event name
tr_TR: bitiş tarihi, bitiş saati, etkinlik adı

en: event
tr_TR: etkinlik

en: events
tr_TR: etkinlikler

en: every
tr_TR: her

en: export csv
tr_TR: csv olarak dışa aktar

en: first
tr_TR: ilk

en: fourth
tr_TR: dördüncü

en: last
tr_TR: son

en: location
tr_TR: mekan

en: locations
tr_TR: mekanlar

en: manage bookings
tr_TR: biletleri yönet

en: name, end date, end time
tr_TR: isim, bitiş tarihi, bitiş saati

en: name, start date, start time
tr_TR: isim, başlangıç tarihi, başlangıç saati

en: no default category
tr_TR: varsayılan kategori yok

en: no default country
tr_TR: varsayılan mekan ülkesi yok

en: no default location
tr_TR: varsayılan mekan yok

en: no events
tr_TR: etkinlik yok

en: none selected
tr_TR: hiçbiri seçili değil

en: of each month
tr_TR: her ayın 'ı

en: printable view
tr_TR: basılabilir görünüm

en: second
tr_TR: ikinci

en: start date, start time, event name
tr_TR: başlangıç tarihi, başlangıç saati, etkinlik adı

en: third
tr_TR: üçüncü

en: to
tr_TR: a kadar

en: year
tr_TR: yıl
