Gigs Calendar - 0.4.7 - en to da translation catalogue (187 entries)

en: (uses PHP&rsquo;s <a href="http://php.net/date">date()</a> function format)
da: (bruger PHP&rsquo;s <a href="http://php.net/date">date()</a> function format)

en: --None--
da: --Ingen--

en: 12 Hour
da: 12 timers

en: 24 Hour
da: 24 timers

en: <b>Note</b>: It&rsquo;s ok to say "no".  I&rsquo;ve offered this freely with no expectations, but I&rsquo;d be very grateful if you said "yes"
da: <b>Note</b>: Det er okay at sige "nej".  Jeg har tilbudt dette plugin gratis uden nogle forventninger, men jeg ville blive meget glad hvis du sagde "ja"

en: <b>Note</b>: The Silk Icons that I used in this plugin are licensed under the <a target="_blank" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>. You must link back to him somewhere on your site.  If you link to him on another page, giving him credit, or you have replaced the icons, or you do not display any of them publicly on your site, you may turn off this link.
da: <b>Note</b>: Silk Ikonerne som jeg har brugt i dette plugin er licenseret under <a target="_blank" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>. Du skal linke tilage til ham et sted på din side.  Hivs du linker tilbage til ham fra en anden side, eller takker ham. Hvis du har skiftet ikonerne, eller ikke ønsker at vise dem, kan du fjerne dette link.

en: <span style="font-weight: bold">Warning:</span> You are running MySQL server version <?php echo mysql_get_server_info(); ?>.  This plugin requires version 4.1 or higher to hide the future gig posts from your homepage.  Your best option is to use a plugin like <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/advanced-category-excluder/">Advanced Category Excluder</a> to hide the gigs using the category option below.
da: <span style="font-weight: bold">Advarsel:</span> Du kører MySQL server version <?php echo mysql_get_server_info(); ?>.  Dette plugin kræver 4.1 eller højere til at skjule kommende koncerter indlæg fra din hjemmeside.  Din beste mulighed er at bruge et plugin som <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/advanced-category-excluder/">Advanced Category Excluder</a> for at skjule de koncerter der bruger kategori muligheden herunder.

en: A "gig" is unique to a date at a venue.
da: En "koncert" er unik til datoen på spillestedet.

en: Actions
da: Handlinger

en: Add
da: Tilføj

en: Add Gig
da: Tilføj koncert

en: Add Venue
da: Tilføj sted

en: Add a new custom field
da: Tilføj et nyt brugerdefineret felt

en: Add a new gig
da: Tilføj ny koncert

en: Add a new tour
da: Tilføj en ny tourné

en: Add a new venue
da: Tilføj et nyt spillested

en: Add another performance
da: Tilføj en anden optræden

en: Add tour
da: Tilføj tourné

en: Additional information that might help (deselect anything you don't want to send, but I might ask you for it anyway)
da: Yderligere oplysninger, der kan hjælpe. ( Hvis du fravælger noget, du ikke ønsker at sende, kan det være jeg spørger efter det alligevel)

en: Address:
da: Adresse:

en: Administration Options
da: Administrations indstillinger

en: Ages:
da: Alder:

en: All Ages
da: Alle aldre

en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Archive
da: Arkiv

en: Archives date format:
da: Arkiv dato format:

en: Are you sure you want to remove this performance?
da: Er du sikker på at du vil fjerne denne koncert?

en: Author
da: Forfatter

en: Back to the calendar
da: Tilbage til kalender

en: Bottom
da: Bund

en: Broswer Info
da: Browser Info

en: Bug Report
da: Rapportér fejl

en: Buy Tickets
da: Køb billetter

en: Cancel
da: Annuller

en: City
da: By

en: City:
da: By:

en: Click to expand
da: Klik for at udvide

en: Collapse
da: Skjul

en: Contributor
da: Bidragyder

en: Country
da: Land

en: Country:
da: Land:

en: Credits
da: Tak til

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom Fields
da: Brugerdefinerede felter

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a gig that you can use in a special template.
da: Brugerdefinerede felter kan bruges til at tilføje ekstra metadata til en koncert, som du kan bruge i en særlig skabelon.

en: Custom location for Google Maps <abbr title="Will override the automatic address unless you leave it blank.">(?)</abbr>
da: Speciel placering til Google Maps <abbr title="Vil tilsidesætte den automatisk adresse medmindre du efterlader det blankt.">(?)</abbr>

en: Date
da: Dato

en: Date format for dates in a future year:
da: Dato format for datoer i et tidligere år:

en: Date format for dates in the current year:
da: Dato format for datoer i det nuværende år:

en: Date of the earliest gig
da: Dato for den tidligste koncert

en: Date:
da: Dato:

en: Delete
da: Slet

en: Description/Other notes:
da: Beskrivelse / Andre noter:

en: Display Options
da: Visnings muligheder

en: Display column headers?
da: Vis kolonneoverskrifter?

en: Display gigs as normal blog posts (turns off filtering):
da: Vis koncerter som normale blog indlæg (deaktiverer filtrering):

en: Display template:
da: Vis template:

en: Display this message if there are no past gigs:
da: Vis denne meddelelse, hvis der ikke er nogen tidligere koncerter:

en: Display this message if there are no upcoming gigs:
da: Vis denne besked, hvis der er ikke er nogen kommende koncerter:

en: Do you want to display empty tours?
da: Vil du vise tomme tournéer

en: Do you want to link back to <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a> for the Silk icons?
da: Vil du linke tilbage til <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a> som tak for Silk ikonerne?

en: Do you want to link back to me for building this plugin?
da: Vil du linke tilbage til mig, som tak for at lave dette plugin?

en: Do you want to split gigs by tour on your calendar page?
da: Ønsker du at opdele koncerter efter tourné på kalendere siden?

en: Edit
da: Ret

en: Edit WordPress Post
da: Ret WordPress indlæg

en: Editor
da: Redaktør

en: Email Address:
da: Email adresse:

en: Event
da: Begivenhedens navn

en: Event Name
da: Begivenhedens navn

en: Event Name:
da: Begivenhedens navn:

en: Expand
da: Udvid

en: External Link (for tickets):
da: Eksternt link (til billetter):

en: Feature Request
da: Ønsk funktion

en: Feedback/Bugs
da: Feedback/Fejl

en: Feedback/Comments
da: Feedback/Kommentarer

en: Field to use for the link to the gig:
da: Felt der skal bruges for at linke til koncerten:

en: First piece of data in the link:
da: Første stykke data i linket:

en: General Options
da: Generelle indstillinger

en: Gig Information
da: Koncert information

en: Gigs
da: Koncerter

en: Gigs Calendar
da: Koncert Kalender

en: Gigs page table
da: Koncert side tabel

en: Hide information about this venue from the public:
da: Skjul information om dette sted fra offentligheden:

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Homepage:
da: Hjemmeside:

en: How should the tours be ordered?
da: Hvordan skal tournéer blive sorteret?

en: If you made changes that would affect posts, do you want changes applied to existing gigs (possibly breaking existing links)?
da: Hvis du har foretaget ændringer der vil påvirke indlæg, vil du så have dem tilføjet til tidligere indlæg (med chance for at ødelægge eksisterede links)?

en: If you're reporting a bug, please be as specific as possible.  Also, please use English if you can.
da: Hvis du rapporterer en fejl, skal du være så konkret som muligt.Brug venligst engelsk, hvis du kan.

en: Include your plugin settings
da: Medtag dine plugin indstillinger

en: Key
da: Nøgle

en: Label next to the event name:
da: Label ved siden af begivenheden navn:

en: Link to Gigs RSS feed?
da: Link til Koncert RSS feedet?

en: Link to the venue&rsquo;s website from the gig list?
da: Link til spillestedets hjemmeside fra koncert listen?

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Long date format:
da: Langt dato format:

en: Map
da: Kort

en: Map Link
da: Kort link

en: Minimum permission level to administer the calendar:
da: Minimum tilladelse for at administrere kalenderen:

en: More Info...
da: Mere information...

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Next Gig
da: Næste koncert

en: No
da: Nej

en: No venues found.  You&rsquo;ll need to <span class="link" id="add-venue">add one</span>
da: Ingen spillesteder fundet. Du er nødt til at <span class="link" id="add-venue">tilføje et</span>

en: None
da: Intet

en: Note: All date formats use the PHP <a href="http://php.net/date">date()</a> function syntax
da: Note: Alle dato formater bruger PHP <a href="http://php.net/date">date()</a> funktion syntaxen

en: Note: If you select the custom location option, you don&rsquo;t have to select a page, but you won&rsquo;t get a link back to the calendar
da: Note: Hvis du vælger den brugerdefinerede positions mulighed, skal du ikke vælge en side, men får ikke et link tilbage til kalenderen.

en: Notes
da: Noter

en: Number of gigs to show on the sidebar:
da: Antal koncerter der skal vises i sidebaren:

en: Only allow blog administrators to change calendar settings:
da: Tillad kun blog administratorerne at ændre kalender indstillinger:

en: Oops! It looks like you&rsquo;re missing some or all of the tables required for this plugin.  They should have been created automatically, but you can create them with the tables.sql file in the same folder as this plugin.  If you have any questions, you can use the feedback form in the next tab.
da: Hovsa! Det ser ud til at du mangler nogle eller alle tabeller, krævet til dette plugin. De skulle være blevet lavet automatisk, men du kan oprette dem med tables.sql filen i den samme mappe som dette plugin. Hvis du har nogle spørgsmål, kan du stille dem via feedback formularen i den næste tab.

en: Options you want in the "ages" dropdown.
da: Valgmuligheder du ønsker i "alder" dropdown menuen.

en: Or...
da: Eller...

en: Other Info
da: Anden information

en: Other shows
da: Andre shows

en: Past show archive
da: Tidligere shows

en: Performance Time:
da: Spilletidspunkt:

en: Performances
da: Optrædener

en: Phone
da: Telefon

en: Phone:
da: Telefon:

en: Post Tags:
da: Post tags:

en: Postal Code:
da: Postnummer:

en: Powered by <a target="_blank" href="http://blogsforbands.com">Blogs for Bands</a>
da: Leveret af <a target="_blank" href="http://blogsforbands.com">Blogs for Bands</a>

en: Primary Contact:
da: Primær Kontaktperson:

en: Private Venue
da: Privat spillested

en: Remove Custom Field
da: Fjern brugerdefineret felt

en: Remove Performance
da: Fjern koncert

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Save Gig
da: Gem koncert

en: Save Options
da: Gem indstillinger

en: Second piece of data in the link:
da: Andet stykke data i linket:

en: Select a category that gigs should be created under:
da: Vælg en kategori koncerter skal oprettes under:

en: Select a location for the calendars on the page:
da: Vælg en placering til kalendere på siden:

en: Select a page to house your calendar:
da: Vælg en side der skal vise din kalender:

en: Select a page to house your gigs archive:
da: Vælg en side der skal vise dit koncert arkiv:

en: Select a venue
da: Vælg et spillested

en: Select and drag the fields for the gig post title.
da: Vælg og træk de feter til koncert titlen.

en: Send Feedback
da: Send feedback

en: Settings
da: Indstillinger

en: Short Notes
da: Korte noter

en: Short Notes:
da: Korte noter:

en: Short date format:
da: Kort dato format:

en: Silk icons by <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a>
da: Silk ikoner af <a target="_blank" href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/">Mark James</a>

en: Single Gig Page
da: Enkelt koncert side

en: Some artists perform under several names.  Ignore the event name field if you don&rsquo;t need to specify what this event is called or what band name you are playing under.
da: Nogle kunstnere optræder under flere navne. Ignorer "begivenhedens navn" feltet, hvis du ikke behøver at specificere, hvad denne begivenhed kaldes eller hvad band navn du spiller under.

en: Sorry, there aren&rsquo;t any upcoming gigs right now.  Check back soon!
da: Desværre, der er ingen kommende koncerter i øjeblikket.  Tjek igen snarest!

en: State/Province:
da: Stat/Provins:

en: Subscribe to RSS calendar feed
da: Tilmeld til RSS kalender feed

en: Subscriber
da: Abonnent

en: TBD
da: Ej fastsat

en: Text to display when the time is "To be determined":
da: Tekst der skal vises når tiden er sat til "Ej fastsat":

en: Thanks for your feedback!  I&rsquo;ll try to get back to you as soon as I can.
da: Tak for din feedback! Jeg vil prøve at svare så hurtigt jeg kan.

en: The Gigs Calendar plugin for WordPress was developed by me, <a href="http://dancoulter.com">Dan Coulter</a>. If you need some custom PHP development (for WordPress or not), I am available for hire (you can get in touch with me through this plugin).  To find other free plugins and useful tips for bands and musicians, visit my new site, <a href="http://blogsforbands.com">Blogs for Bands</a>.
da: Koncert Kalender plugin til WordPress er udviklet af mig, <a href="http://dancoulter.com">Dan Coulter</a>. Hvis du har brug for brugerdefineret PHP udvikling (til WordPress eller andet), er jeg til rådighed (du kan komme i kontakt med mig gennem dette plugin). For at finde andre gratis plugins og nyttige tips til bands og musikere, kan du besøge min nye hjemmeside, <a href="http://blogsforbands.com">Blogs for Bands</a>.

en: The lovely <a href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/" target="_blank">Silk icons</a> were created by Mark James.  They are licensed under the <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>.
da: De flotte <a href="http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/" target="_blank">Silk ikoner</a> er lavet af Mark James.  De er licenseret under <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/">Creative Commons</a>.

en: There aren&rsquo;t any gigs here right now.  Check back soon!
da: Der er ingen koncerter i øjeblikket. Tjek igen snarest!

en: Ticket Link
da: Billet link

en: Tickets
da: Billetter

en: Time
da: Tid

en: Time format:
da: Tidsformat

en: Tour Information
da: Tour information

en: Tour Name:
da: Tour navn:

en: Tours
da: Tour

en: Tours Options
da: Tour indstillinger

en: Type of feedback:
da: Type feedback:

en: Upcoming Gigs
da: Kommende koncerter

en: Upcoming Gigs feed
da: Kommende koncerter (RSS feed)

en: Upcoming shows
da: Kommende shows

en: Value
da: Værdi

en: Venue
da: Sted:

en: Venue:
da: Spillested:

en: Venues
da: Sted

en: View Gig
da: Se koncert

en: Want to tell me what a great/horrible job I did?
da: Vil du fortælle mig hvilket godt/dårligt arbejde jeg har lavet?

en: When
da: Hvornår

en: Where
da: Hvor

en: Who
da: Hvem

en: Widget title:
da: Widget titel:

en: WordPress Version
da: Wordpress Version

en: Yes
da: Ja

en: Yes, all gigs, please
da: Ja, alle koncerter

en: Yes, future gigs only
da: Ja, kun fremtidige koncerter

en: You can add as many performances as<br />you are giving at a venue on the given date.
da: Du kan tilføje så mange optrædener som <br /> du giver på et sted på det givne tidspunkt.

en: You can help <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_xclick&business=dancoulter%40gmail%2ecom&item_name=Blogs%20for%20Bands&item_number=Gigs%20Calendar%20Plugin&no_shipping=0&no_note=1&tax=0&currency_code=USD&lc=US&bn=PP%2dDonationsBF&charset=UTF%2d8">support the development</a> of this free plugin through Paypal.  If you have specific features that you need, you can request them through the feedback form or hire me to develop them for you.
da: Du kan <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_xclick&business=dancoulter%40gmail%2ecom&item_name=Blogs%20for%20Bands&item_number=Gigs%20Calendar%20Plugin&no_shipping=0&no_note=1&tax=0&currency_code=USD&lc=US&bn=PP%2dDonationsBF&charset=UTF%2d8">støtte udviklingen</a> til dette gratis plugin gennem Paypal. Hvis du har specielle ønsker, kan du efterspørge dem igennem feedback formularen eller hyre mig til at udvikle dem for dig.

en: You can sort the fields by clicking on the names and dragging.
da: Du kan sortere felter ved at klikke på navnene og trække.

en: You need to select a page to list your calendar.  You may need to go create a <a href="page-new.php">new page</a> first.
da: Du skal vælge en side til at vise din kalender. Du skal måske gå til <a href="page-new.php">ny side</a> først.

en: Your name:
da: Dit navn:

en: map
da: kort
